annas

Jaký je původ a význam úsloví "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Občas se doplňuje – A cesta do nebe je z dobrých skutků…

Nejlepší odpověď
vagra

Občas se stane přísloví oblíbeným bonmotem.
Této cti se těší například sentence:
Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly (objevuje se už v knize Ježíš, syn Širachův, nezařazené do biblického kánonu, a později v esejích Samuela Johnsona).
Výklad : Ať se snažíme sebevíc, ať jednáme tak či onak, ať sloužíme dobru či zlu, trest či peklo nás beztak nemine.
Při dobré vůli však můžeme z výroku vyvodit i něco pozitivního: Nestačí chvályhodný úmysl; záleží na tom, jak ho uskutečníme.

Zdroj: zkráceno z-Z. Bratršovská, F.Hrdlička-Hrátky s příslovími

Další odpovědi
anonym

Dá se to brát i tak,že někdo něco myslí upřímně a dobře,ale nedomyslí celou věc a stane se průšvih.
V tomto smyslu:
každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán.

hanulka11

Děláš něco s tím,že to dobře dopadne ,ale nakonec je to propadák

dusanturek

Já bych to viděl tak, že většinou chceš někomu pomoct, protože jsi o svém dobrém úmyslu pevně přesvědčena, že je dobrý. NICMÉNĚ, pokud se nezeptáš daného člověka na to, jestli chce od Tebe pomoct, dopadneš špatně. I přes dobrý úmysl snaha pomoci člověku, který pomoc nechce či o ni nežádal, je cesta do pekel…pro Tebe.

Zdroj: moje zkušenost…

poa.li

Mohlo by to souviset s tím, že někdo vnucuje jinému svoji dobře míněnou pomoc a tím mu škodí. Např. přehnaná péče některých matek o děti, která končí tím, že ty pak nejsou schopny postavit se na vlastní nohy a podobně…

ostravianus

Trestanec se chová bohulibě, ale přitom má zlé úmysly. Dobré skutky jsou jen zástěrkou… Tedy význam je doslovný.

wera1

Je to vyhovorka – kazdy, kto nieco pobabre (umyselne, ci neumyselne vykona zlo) sa vyhovara na dobre umysly… preto je to cesta do pekla… podla cinov budeme hodnoteni, preto plny suhlas s dovetkom annas : a cesta do neba je z dobrych skutkov…