JájsemRaibek

Obsahují těstoviny vejce? Pokud ano, proč změknou po vložení do vody, zatímco vejce ztvrdne?

Vím, že jsou bezvaječné, a tedy i vaječné.
Ale pokud obsahují vejce, tak mi vysvětlete proč -
když dám do vroucí vody těstoviny, tak změknou, ale když dám do vroucí vody vejce, tak ztvrdne.

Nejlepší odpověď
Kepler

Kdysi se vyráběly výhradně těstoviny vaječné – třívaječné, pětivaječné… Vajíčka v syrovém stavu obsažená v sušených těstovinách pomáhala dobré konzistenci po uvaření. Fungují jako pojivo. Pak se dělaly i těstoviny bezvaječné, s tím, že bez vajíček jsou údajně zdravější (no fuj, ten nezdravý cholesterol). Skutečný důvod je, že výrobní náklady jsou takto nižší.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… vejce jsou pojivo, to věděli už když stavěli v Praze Karlův most … když dělám vejce na hniličku, tak neztvrdne … těstoviny ve vodě nezměknou, oni nabydou a ty chybějící vejce drží mouku pohromadě, aby z ní nebyla kaše … co tam místo těch vajec cpou ani nebudu spekulovat, na to jsou jiní chemici, pochybuju že je to přirozeného původu …

da ny

Další vtípek, je těžké srovnávat jablka s hruškama, nebe nebo dudy… :)))
Buchty, koláče, knedlíky (kam se též dávají vejce), když se povedou nejsou „tvrdé“, jen drží směs ingrediencí pohronadě (kdo je nemůže, lze použít náhradu).

jsemjá

Ano, je v nich troška vajec.

Dochy

Vejce sice ztuhne (o tvrdnutí bych nemluvil) ale těstoviny zvlhnou, což má na jejich konzistenci zásadní vliv.

dudu

Některé určitě ano, ale většinou jsou vyrobeny podle podobného receptu jako tzv. slavíčí paštika – jeden kůň, jeden slavík.