stear

Nový řidičský průkaz skupiny B a souvislost s podskupinou A1 je stále?

Zdravím, dnes jsem si byl pro řidičský průkaz skupiny B, ale z druhé strany není zaškrtnuto pole podskupiny A1. Je zde stále kompatibilita s touto podskupinou, pokud dokončíte řidičské zkoušky skupiny B ? Děkuji
Doplňuji:
Pardon, myslím tím AM, babety a podobně.. Není ale na zadní straně již vyznačena. Proč?

Nejlepší odpověď
anonym

Proč se ptáš nanovo, když už tu odpovídalo několikrát na totéž, dokonce i instruktor z autoškoly?
Za 8 měsíců od registrace jsi měl fůru času si přečíst pravidla, kde máš cosi o opakování otázek, a tím i podvádění při bodování! viz odkaz:
Doplňuji:
Ještě důležitý a obsáhlý komentář k významu harmonizačních kódů v rámci EU:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-muzu-ridit-za-motorku-kdyz-mam-ridicskky-prukaz-skupiny-a1-s-dodatkem-150
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ja-mam-ridicky-prukaz-eu-ja-bych-chtel-vedet-co-to-je-harmonizacni-kody-co-to-je-150-je-obsah-motoru-a1
http://www.ad­venture-biker.cz/ridicske-opravneni-a-harmonizacni-kody.html

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-nekdo-vysvetlit-co-znamena-omezeni-a1-150-na-rp

Další odpovědi
Syd

ano, stále můžeš s řidičákem skup. B řídit tzv. babety do 45 km/h, což je skupina AM
http://www.ri­dicak.cz/skupi­na.php?XADIF=1
Doplňuji:
No neni to tam vyznačený, protože tam na to neni kolonka. Proč tam ta kolonka neni, to bude asi proto, že AM může řídit každej, kdo má na něco řidičák, a tudíž by to bylo vůbec zbytečný to tam psát. Nedovedu si akorát představit, jak potom vypadá řidičák když má někdo jenom na skupinu AM.

Alesh

Jestli jsem to dobře pochopil, tak se ptáš, jestli s řidičákem skupiny B dostaneš i papíry na fichtla tedy moto do 50 ccm? To je skupina AM (A1 je už o stupeň výš a ta se nikdy k autu nedávala) a už se nějaký ten pátek (10 let ±) k B nedává.
Doplňuji:
Nechci se hádat, ale řekl bych že Syd kecá. 🙂 Odkaz nic nedokazuje, jen to, že autor stránek neví, že slovo skútr se píše s čárkou. 🙂 Spíš by ta informace byla napsána u skupiny B a tam jsem též nic o malém motocyklu nenašel. Před jistou dobou to zrušili a pochybuju, že by to zas obnovili. Na řidičáku jsem našel AM druhé odspodu hned nad T a vyplněné to tedy nemám, i když mám A1 i obě A. Asi se to vyplňuje jen pokud má řidič jen tuto skupinu z motocyklů.

Syd

Aleshi, prolezla jsem internet a zjistila jsem, že jsem skutečně měla pravdu, ale to neznamená, že bys ani ty neměl v něčem pravdu. Do 1. ledna 2001 (tedy ± 10 let) bylo možno se skupinou B řídit i jakousi skupinu do 50 cm3. Od r. 2001 tedy skutečně nebylo možné s B řídit ani malou motorku. Od 1. července 2006 došlo ke změně, že skupina B opravňuje k řízení dnešní AM, což je dneska do 45 km/h. Kdo získal řidičák ještě před r. 2001, může kromě AM dneska řídit i vozidla podskupiny B1 a podskupiny A1 s omezením do oněch původních 50 ccm.
Za všechny stránky např. tato: http://www.sku­trportal.cz/213-s-cim-na-skutra-aneb-co-ani-nekteri-policiste-nevedi.html
a tato: http://www.pra­ha.eu/jnp/cz/ho­me/magistrat/jak_si_­zaridit_mhmp/do­pravne_spravni_a­gendy/registr_ri­dicu/jak_si_za­ridit_mhmp-dopravne_sprav­ni_agendy-registr_ridicu-nejcastejsi_do­tazy_z_oblasti_re­gistru.html

resumé pro tazatele: Ano, jestliže sis teď udělal B, můžeš řídit i malý motocykly do 45 km/h.

anonym

ad Syd, doplnil jsem ještě nějaké odkazy, které jen potvrzují tvůj finální závěr.
Schválně jsem se podíval i na svůj ŘP, kde mám vyplněny všechny rubriky s tím, že sice AM tam je, ale já jej mám uveden v A1 s kódem 150, pak A a ještě B (vždy s odlišným datem dle reálných zkoušek).
Ovšem já skutečně absolvoval všechny výcviky, v 15 na Pionýra, pak rozšíření na motorku a nakonec i rozšíření na B. Tehdy to bylo výrazně levnější a výhodnější (pod Svazarmem), kdy jsem jen za část ceny dělal jízdy a jen symbolicky testy a údržbu. A v 18 téměř nikdo ještě neměl auto – na rozdíl ode dneška, kdy jezdí každej pošuk.

Syd

A odkaz byl proto, aby řek, že to, o čem se bavíme (tedy fichtly do 45 km/h) jsou skupina AM a ne zmíněná A1.

Syd

Alesh: to jsem blázen, v odkazu Dr. Axla je skutečně uvedeno, že B k řízení AM neopravňuje. No ale je víc než divný, že ještě v autoškole mi tvrdili, že s B můžu i ty malý babety řídit. Jak by to mohli nevědět? To by to muselo bejt něco uplně novýho, určitě ne 10 let, jelikož řidičák mam sotva přes rok. To jsem z toho maďar.

Syd

(myslim ty stránky MÚ HB)