Pájo

Novodobé „otroctví“ = pracovní agentury!?

Objednáte pracanta přes pracovní agenturu. Ta za jehi práci inkasuje 200,–Kč/hod.Dělník dostanou 80,–Kč/hod. v hrubém. Příjde Vám, že je to v pořádku? Díky za názory.
Doplňuji:
Za ty uvedené hodinové částky mne nechytejte, je to sice příklad z praxe, ale 2 roky starý. Jak je to míněno asi nejvíce pochopil Michal Kole…ale i ostatním děkuji za názor.

Dr.Axle, příště trochu úcty k tazateli… přešel bych to…tvoje odpověď je vcelku zdařilá … ale hned v první větě se dopouštíš manipulativního a iracionálního hodnocení – asi si to neuvědomuješ a na to reagovat musím, abych tě na to upozornil.
Ani ty se po pár měsících na odpovedi.cz zdaleka nemůžeš považovat za zkušeného matadora (jsou tu prostě jiní a není jich zrovna málo – proto trochu úcty i k nim), taky ti tu těch pár měsíců nikdo nesčítá…příště se drž otázky a vykašli se na dojmy, koho to zajímá.

Nejlepší odpověď
Drap

Normální mě to nepřipdá, ale dnes je to běžná praxe. Podobně se nechovají jen agentury, ale i někteří zaměstnavatelé.

Další odpovědi
arygnoc

z osobní zkušenosti:
pracuji pro strojírenskou firmu (jako živnostník) a zaměstnávám celkem dost lidí (ale ano, vydělávají i na mne).
Na druhé straně firma má i zaměstnance od agentur.
A:
ti berou méně jak mí lidi, agentury oficiálně jim dávají minimální mzdu, co mají navíc (per huba, bez smlouvy), je nezdaněno, bez odvodů.
můžou je vyhodit kdy chtějí (tak mají postavené smlouvy – není práce = vyhazov (což já nemůžu).

Pracovní agentury okrádají nejen své zaměstnance (důchod, dovolená, nemocenská), ale nás všechny! Nedělají totiž odvody do pojištění (důchodové i zdravotní) a daně za zinkasované peníze, ale za peníze, které „oficiálně“ vyplatí (tedy minimální mzdu), a ty peníze státu chybí (není to tak malá částka, však my ji zaplatíme ve zvýšeném DPH [třeba]). A o tom to je.

Přemýšlím – na co vůbec máme finanční úřady? Vždyť tohle ví každý a nikdo s tím nic nedělá.

ad dr.Axl: na jeho hm reakce jsem si již zvykl. Často žije mimo realitu. Doufám, že moji odpověď neoznačí jako závadnou, co už (pravděpodobně, domnívám se), nejednou učinil. Můj e-mail zná.

Alesh

To přeci ale takhle nejde brát, říct dvě čísla a být se závěrem hotov.
Je potřeba si uvědomit řadu souvislostí.

  1. Dělník dostane tyto peníze, on tu práci přijal a s navrženou hodinovou mzdou souhlasil. Nikdo ho nenutí o otroctví tedy nemůže být řeč.
  2. Agentura zinkasuje sice mnohem víc, ale asi pro tu firmu to taky nebude tak nevýhodné, jinak by toho člověka brala napřímo, ne?
  3. Pokud mít agenturu někomu připadá jako rito, tak si klidně může zřídit. Nabrat do ní zaměstnance, ty samozřejmě platit, shánět firmy, pro které bude dohazovat zaměstnance, na druhou stranu inzerovat nabídky, platit daně atd.

lexx

Doslova a do písmene. Bez nároku na dovolenou, na dobu určitou, bez výpovědní lhůty, bez odstupného. Prostě nádeník. Není práce tak zítra už nechoď. Možná ti pak zavoláme. Nezavolají. Vezmou dalšího. Závěr ? Práce občas je ale to ovládají agentury, namnoze zpřízněné s vedením firmy a vzájemně si nahrávají do karet, o Tvůj výdělěk se rozdělí. Otroctví ? to ne, ti měli práci jistou a najíst také dostali aby mohli pracovat.

Michal Kole

Aleshi, s prvním bodem nesouhlasím. Ten dělník často nemá na vybranou. Buď vezme almužnu nebo bude zametat ulice za sociální dávky. V malém městě moc pracovních příležitostí není a dojíždění není vždy to nejlepší řešení.

Myslím, že i agenturní pracovník musí mít stejný plat jako kmenový na stejné pozici, ale jestli má i stejné zaměstnanecké benefity to už netuším

roxy52

To náš zaměstnavatel,bere od podniku,pro který děláme 200 Kč/hod.+ od státu na ID –9 500.-
Nám platí tak 48 Kč na hodinu.A všechno jim prochází.Zloději.

Zdroj:

anonym

Tazatel je po 2 měsících relativně čilý, ale málo objektivní. Jednak je to nepoměr jen pro nezasvěcené a jednak použil záměrně nejvyšší rozptyl fakturované a vyplácené sazby. Nejblíže je sice Alesh, jenže realita je přece jenom jinde.

  1. Agentura odvádí 46% na souhrnu daní a odvodů, teprve zbytek je tzv. přiměřený zisk. Vzhledem k míře nezaměstnanosti a situaci na pracovním trhu při přetrvájící krizi, a tudíž velké zdrženlivosti firem, si běžně místo obvyklých 10–15% účtují daleko více.
  2. Zcela opomíjíš rozdíl v nákladech na kmenové zaměstnance a agenturní pracovníky. Zatímco u prvních to jde účetně ze mzdových nákladů, které jsou limitovány, fakturace na zakázku se dají zahrnout do dalších nákladů, provozních apod., které lze v ekonomické rekapitulaci snáze obhájit. Navíc u vlastních zaměstnanců je řada omezení, nelze je prostě poslat domů, když třeba půl roku nejsou zakázky, jsou tady placené prostoje, výpovědní lhůty, odstupné, přesčasy a příplatky za noc, víkendy, svátky, ztížené pracovní podmínky, příspěvky na stravování a plno dalších omezení.

Kdežto najaté lidi pošle firma tam, kde je operativně potřebuje a hotovo. Veškerá zodpovědnost je na agentuře. Nikoho nezajímalo, že třeba Škoda Mladá Boleslav měla ještě nedávno vysoký podíl agenturních pracovníků, převážně z regiónů severních Čech, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Při nezbytném redukování, byli 1. na řadě při propouštění.
Daleko více alarmující je nedostatečná legislativní úprava činnosti personálních agentur, kde kromě pár solidních nadnárodních tu parazituje spousta amatérských a nekvalifikovaných, s venkovskými „garážovými“ sídly.
Jak je možné, že Německo s 83 mil. obyvatel má 72 agentur a u nás (8× menších) je registrováno cca přes 6 tisíc obdobných právních subjektů? A to nemluvím o daleko větší ochraně německých klientů, kteří mají vždy přednost před gastarbeitery, důslednější eliminace diskriminačních faktorů, potlačování šedé ekonomiky (práce na černo, švarcsystém, mafiánské praktiky a hrubé zneužívání ilegálních pracovních sil atd.)
Možná by byla účelnější otázka směřující právě do této kritické oblasti.
P.S. Počkej si schválně na reakce pár zdejších uživatelů, kteří mají osobní zkušenosti na německém a rakouském trhu práce.
Doplňuji:
Ad pájo, nic osobního, poprvé jsem tě trochu popíchl, ale v úvodu i ocenil, napsal bych ti to do mailu, ale máš uzavřený profil. Napsal jsem toliko svůj dojem, jinak tě považuji za přínos právě za kontroverzní příspěvky i slušnou argumentaci.
Máš-li zájem, napiš v jakém rozmezí budeš mít otevřený profil a pošlem si kontakty, aspoň tě doplním do zájemců o sraz.
Ad arygnoc, místopřísežně prohlašuji, že jsem žádnou tvou odpověď nevymázl. Naopak dávám přednost demokratické diskuzi. Nemusím s každým souhlasit, ale mohu ho respektovat. Možná máme víc společného, než se navenek jeví. Též jsem trochu rejpal a tvé poznatky z praxe uznávám. Jen bych se rád ohradil proti nařčení, že jsem mimo realitu.
Ještě předloni jsem jako project manager, měl jako subdodavatele firemní i agenturní pracovníky, Romy, Slováky i Ukrajince a spolupracoval se zahraničními a nadnárodními firmami. Nyní jsem, coby prduch na vlastní kůži vyzkoušel všechny citované formy práce, včetně jako OSVČ na ŽL a finanční poradce s certifikátem OVB i prokurista s.r.o.

tuCZek

Sice to není hezké,ale agentura z toho platí pojištění a různé odvody,takže zas tolik si neberou.
Ale nelíbí se mi to. Vždyť stejně firmy musí mít personalisty i ůčetní apod.
Je to spíše o pracovních smlouvách a odstupném …
… si tedy myslím

anonym

Přes „agenturu“ se nechávají dohazovat především lidé s nařízenými exekucemi. Dostávají tedy (většinou) výplatu na ruku. Jak je to s proplácením náhrad – svátky, dovolená, to se děj vůle boží. Oni to nedávají každému. Nepotřebuji agenturu k získání titulu otrok. Jsem zaměstnaný otrok, prase bez přemýšlení, čekající s čím vyrukuje řvoucí hovado.

Zdroj: Kategorie: Ankety a zábava – Aktuality

kropitko

Musím s Pájo souhlasit, už jsem na tento nešvar upozorňovala několikrát. Tazatel pokládá otázku, protože na ni chce znát odpověď a ne proto, aby někdo prováděl analýzu jeho otázky, nebo snad řešil jak je tu kdo dlouho, jaké kdo pokládá otázky a proč z jakého důvodu.

Tazatel očekává jednoznačnou kvalitní odpověď. Prostě ho to zajímá, potřebuje pomoci apod. A na nás není, aby jsme ho moralizovali, napomínali, ale abychom mu s jeho problémem pomohli, poradili a pokud možno co nejlépe umíme.

Dr.Axel je v tomto přeborník, mně onehdy v jedné diskuzi napsal, že moc dobře ví, jak je to s mým manželstvím. Vůbec nechápu, co měla jeho narážka znamenat, celou dobu mi to vrtá v hlavě. Moje manželství je jako každé jiné,,nevím co to mělo znamenat. No nejlepší by bylo se ho na to zeptat, že? 😁

anonym

Ad kropítko, možná sis nepovšimla doplnění mé odpovědi. Po 2 měsíce jsem Pájovi neřekl ani „ťuk“, dnes jsem si trochu rejpnul, ale ne ve zlém. Jinak máš na mne mail, tak se bez ostych taž a pokud můžeš, pokus se mi nekomolit nick, není to ani slušné ani původní!

Pájo

ad Dr.Axl:
Tak ještě jednou ti dnes pomohu trochu „srovnat mířidla“… opravdu si to neuvědomuješ jako problém, který bys měl řešit…sotva se oklepeš, útočíš… stačí přečíst reakce na názory, které tu píše kropítko.

Ve vztahu ke mě zde použiju tvoji větu:

„po dva měsíce jsem Pájovi neřekl ani ťuk, dnes jsem si trochu rejpnul…“

Jak si pak vysvětlíš, že přesně před 50ti dny jsi to byl právě ty, kdo mi napsal:

„Tys tu dnes 30 dní, ale tvé skóre pod 50% nesvědčí o tom, se že lidský druh zdokonaluje díky poučení z vlastních chyb“.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-vam-libi-jancurova-vycurana-snaha-profitovat-na-vydelecnych-trasach-regiojet-vlaky-student-agency
Stejný styl, stejný pokus (o vědomou) manipulaci..
Náhoda? ;) sakra, člověče, vzpamatuj se.

P.S.: …proč by se právě mě kropítko měla nebo chtěla nějak zavděčovat? :D :D :D
Jen řečnická otázka.

anonym

ad Pájo, vysvětlení je prosté – cca 2 měsíce znamená zaokrouhlených 7 týdnů, a kropítko se jen přidala k negativnímu ohlasu, protože má pifku, že jsem se bránil jízlivé reakci při virtuální euforii „svatebních darů“. Stačí si přečíst celou diskuzi a ne jen vytržené z kontextu.
Jinak nemá smysl pokračovat v konfliktním tónu, kterým bychom neměli obtěžovat ostatní uživatele, jí tě vyzval k otevření profilu, tos ignoroval. Též jsem čekal věcné připomínky k mé odpovědi, ale to tu vůbec nezaznělo, ač jsi sám uvedl „držme se tématu!“
A protože je všechno jinak než se ti navenek jeví, ochotně tě uvedu do souvislostí, pokud máš zájem; můj mail je pdrax@seznam.cz, můžeme si „srovnat mířidla“ oboustranně.

Pájo

Ad Dr.Axl:
Díky za nabídku. Co je mezi tebou a kropítkem je vaše věc. Vím, že svět není černobílý a i k nedorozumění musejí být minimálně dva.

Co se týče nás dvou, přestaň se uchylovat k manipulativním závěrum a formulacím, pomocí kterých se snažíš (vědomě) diskreditovat a srazit úroveň otázky, odpovědi nebo samotného tazatele/autora příspěvku (prostě nerejpej), jen tak můžeme opustit „konfliktní tón“.
To, že se do někoho navezeš a pak se mu omlouváš a nabízíš dodatečný dialog, na mne prostě nepůsobí. Mám nulovou toleranci k těmto „způsobům a technikám narovnání vztahů“

anonym

Vůbec jsi nepochopil, ale to nevadí. Nijak jsem se do tebe nenavážel, napsal jsem pravdu, kvůli níž ses ješitně urazil. Použil jsi neobjektivní údaje a čekal jsem věcnou argumentaci k obsahu. Sám patřím mezi zlaté, co brojí proti nefér chování, více profilům, dodržování kodexu apod. Kropítko v tomhle nemá čisté svědomí a u tebe jsem jen uvedl výhrady k zavádějícím údajům s odkazem na kodex, kde se jasně praví, neuvádějte uživatele v omyl, pokládejte otázky správně, jasně a srozumitelně.
Dovolává-li se někdo úcty k tazateli, měl by to vznést někdo nestranný. Pokud se takto chová sám tazatel, působí dojmem ješitné samochvály. Nařčení z manipulace je bezdůvodné a účelové, pravidla platí pro všechny, pokud se ti to nelíbí, stačí se obrátit na admini. Pro osobní polemiky mají sloužit maily uživatelů, já ti to otevřeně nabídl, asi máš své důvody, že odmítáš, budiž; pak je bezpředmětné pokračovat, protože konkrétní souvislosti tady nemohu uvádět s ohledem na ochranu osobních údajů respondentů. Na rozdíl od tebe mám oporu ve skalních jubilantech i admini, čertit se můžeš jak je libo, jen se tím zbytečně dehonestuješ.

Pájo

Nic se nemění, jak vidno. Máš opravdový talent. Užívej podpory koho chceš. Hodně zdaru.

anonym

A přece jenom ještě jedna věcná připomínka – otázka je v rubrice aktuality a končí výzvou na názory. Tedy kromě věcného obsahu i na postoje diskutujících. Pokud je otázka vložena se sugestivními zavádějícími údaji, je relevantní se k tomu vyjádřit, nic více ani méně. O agenturách něco vím a mohu to doložit, pokud by byl zájem.

Pájo

Poslední komentář.
Zase jeden pokus věc dodatečně překroutit, máš na to opravdový talent.

Končila snad moje otázka dotazem typu:

  • jak hodnotíte mé působení na odpovedi.cz… příjdu vám snaživý?
  • víte někdo z vás, jak dlouho jsem na odpovedi.cz?
  • pokládám otázky objektivně?
  • jak myslíte, že bych měl své otázky pokládat?
  • pokládám ty „správné“ otázky?

Ani jednu otázku tohoto typu jsem nepoložil. Otázka je sice v rubrice aktuality, ale končí výzvou na názory vztahující se k ní samé (nekončí výzvou k mému hodnocení).

kropitko

A vaše odpověď byla doplněna až po mé reakci.

Nick jsem nekomolila nijak záměrně, nechtěla jsem být neslušná a ani to nemělo být původní. Jen jsem se prostě spletla, tak se omlouvám.
Myslím, že ve vašem případě dochází k neustálému zkreslování toho, co a proč kdo napsal. Proto si pak myslíte to co si myslíte a reagujete podle toho. Máte mylné a zkreslené informace a ostatní uživatele jimi oblbujete a děláte, jak všechno víte o ostatních. Víte kdo co komu smazal, kdo má jaké soukromí, kdo si s kým píše, kdo má jaký e-mail apod..troufám si říct, že to již zavání stolkingem.

Nevím proč nejste mi schopen odpovědět na jednoduchou otázku, jak je to tedy podle vašich informací s mým manželstvím? V čem se mám krotit a čeho budu litovat?
Stále narážím na to, že děláte jak něco víte a přitom víte úplný hxxxo.

anonym

kropítko, nechci se hádat, já už to dávno hodil za hlavu. A stolking vypadá jinak, mimo jiné se jedná o soustavné a fyzické pronásledování. Ve virtuálním světě jsi nějak vztahovačná a snižuješ se ke sprostým slovům, což jsem já nikdy neudělal. Souvislosti lecčeho, cos tu sama za 2 roky napsala, ti raději napíši do mailu, tady by to nebylo zrovna taktní. Ostatně mi zcela uniká jak to vlastně souvisí se zde vloženou otázkou, že by šplhnout si u Páji, nebo si ulevit trochou jedu? Podle denní doby je nějak brzy na abstinenční příznaky.

kropitko

No nejsem sama kdo něco někomu komolí,,

e-mail už na vás dávno nemám a i kdybych měla, tak vás kontaktovat nebudu.

Pájo

Omlouvám se za překlepy.