huxa

Jak vůbec někdo může otročit za 10–15 tisíc čistého?

A nebo nepracovat vůbec s tím, že ho nechtějí nikde zaměstnat?
Nedovedu si to docela dobře představit, proč to někdo dělá? Přeci nezaměstnaným nikdo nezakázal podnikat (narozdíl za totality) a dejme tomu za 12 tisíc měsíčně se snad nevyplatí ani jezdit do té práce… Dvanáct tisíc si vydělá každý druhý na brigádě, kdy tam chodí 8 hodin denně, 20 dnů měsíčně a dostává kolem 70Kč (samozřejmě, lze to nějak jinak nakombinovat :) )
Proč tedy tito lidé v práci zůstávají a ještě se utěšují tím, že můžou být rádi alespoň za něco, přece je krize a podobné věci? A proč nezaměstnaní si nezaloží nějaký podnik a třeba nerozváží obědy?

Nejlepší odpověď
autacek

Odpověď nejlépe naleznete, až se sám postavíte na vlastní nohy a budete muset platit pravidelné měsíční výdaje, jako bydlení, energie, jídlo. Pokud nepatříte k etniku, které se nechá živit od státu, nebo se nenarodíte v puse se zlatou lžičku, nic jiného než pracovat Vám nezbude. A samotná výše mzdy je závislá na řadě faktorů, jako vzdělání, praxe, odbornost, zkušenost, štěstí ale i známost, atd., které jsou u každého jedince odlišné.

Váš dotaz mi připomněl dotaz dítěte, které se ptá rodičů, proč oni musí chodit do práce, když jim přece peníze dává bankomat. To chce čas a pochopíte to 😉

Další odpovědi
iceT

Položils dvě různé otázky:Jak někdo může otročit za pár korun?A jak někdo nechce pracovat vůbec,protože ho nikde nechtějí?
Na tu první ti odpovím takto:kdo bydlí a má rodinu a tedy nějaké výdaje zahodí hrdost a pracuje i za almužnu,protože prostě zadarmo se nenajíš a ani nebudeš bydlet.Kdo tyhle výdaje má,prostě vezme práci a to jakoukoli práci,když jinou nesežene.Nelze si říkat „já mám vzdělání a tohle je pod mou úroveň,to dělat nebudu.“
Když někdo pracovat nechce se slovy,že ho nikde nechtějí,nemůže počítat počítat s tím,že mu stát a sociálka nebo kdo dá jen tak oněch 10–15 tisíc.Pokud ovšem nepatří k „vyvoleným“.
I tvůj nápad aby si nezaměstnaní založili podnik a rozváželi obědy je jaksi mimo(neříkám,že je to špatný nápad)ale i tohle chce finance na zboží,auto,pop­řípadě i zaměstnance,kteří ale budou chtít za to vaření a rozvážení nějaký plat,a ten stejně by na vyšší metu nedosáhl,protože nelze rozvážet obědy v ceně 50,–kč,platit provoz auta,řidiče a ještě si myslet,že na tom trhneš majlant.Ono jakékoli podnikání zřejmě chce finance na rozjezd a ten nezaměstnaný je zřejmě nemá právě proto,že je nezaměstnaný.

anonym

Tak toto je zase jeden (a), který papouškuje slova modrých ptáků.Jak chceš podnikat když lidi nemají peníze?V naší vesnici několik podnikavců zkoušelo podnikat v různých oborech (hospoda, potraviny, masérka, kadeřnice atd).NIKDO NEVYDRŽEL VÍCE JAK 3 MĚSÍCE.Lidi tady nemají peníze na nějaké služby a každý se snaží všechno udělat sám, tak jako za komunistů.
A jak si to předsatvuješ s tím podnikáním.Jesliže v naší vesnici je 300 lidí, to KAŽDÝ MÁ PODNIKAT??A s čím??
Ono taky někdo musí nějaké věci vyrábět.On ten podnikatel potřebuje odvážet odpadky (kdopak to asi udělá?), on ten podnikatel potřebuje různé nářadí (kdopak ho vyrobí), potřebuje se najíst (kdopak obdělá půdu, když budou všichni podnikatelé???) a v neposlední řadě potřebuje auto (kdopak ho vyrobí).Takže takovéto bláboly může vypustit z úst jen modrý pták.
Je nás tady hodně co děláme za 10–11tisíc čistého (tady už ne, protože už zase mezi nás přibyli nezaměstnaní)­.A jsou tady firmy, které dají pracovní smluvu jen na 2 měsíce a pak propustí a naberou jiné opět na 2 měsíce.A to dělají proto, aby NEMUSELY zvyšovat platy, protože lidem na zaučení se dává méně než po zaučení.
Za komunistů jsem dojížděl 5 km do práce a na kole, nyní jsem musel už 30km.Protože jak krachovaly fabriky tak se práce čím dál víc vzdalovala.A od padesáti let výš nás staré už NIKDE NECHTĚJÍ ZAMĚSTNAT.Můžeš mě ukázat firmu, která mě v šedesáti letech zaměstná???Okamžitě tam jdu!!!!
A s těmi obědy jsi zase přestřelil(a).KOMU TY OBĚDY ROZVÁŽET??Důchodci na ně nemají a ve firmách nemají zájem, aby lidi dostávali teplé jídlo (museli by vybudovat jídelny či jídelní kouty), to raději lidem dají stravenky a „BĚŽTE SE NAJÍST DO HOSPODY nebo si kupte rychlé občerstvení“.

ponovotny

jedna strana mince je, že aby si zaměstnanec mohl odnést 15 tis., musí svou prací vytvořit víc než 30 tis., aby to mohlo fungovat a toto je samo o sobě čím dál větším problémem.
Na druhou stranu je těžko pochopitelné, že se lidé nechávají zaměstnat v prostředí kde to funguje – ber nebo táhni. Asi je touha přežít silnější než sebeúcta ;).
S podnikáním si to trochu idealizuješ. Samotná činnost, kterou bys vykonával k úspěchu naprosto nestačí. Hlavním požadavkem na to abys mohl podnikat je tvá schopnost svoji činnost prodat. Když k tomu přidáš, že kvalita tvé činnosti je často až na druhém místě za požadavkem být kámoš se správným Ferdou, který ti přihraje zakázku, nemůžeš se těm lidem vůbec divit ;)

led

Počítate aj odvody? Cena práce je nielen to, čo dostane pracovník na ruku, ale aj odvody, z ktorých časť odvádza zamestnávateľ a časť zamestnanec. Človek, ktorý si sám robí odvody, nie je v závislom zamestnaneckom pomere, prípadne si zarába „na ruku“ nejakými brigádami, si musí tieto povinné odvody uhrádzať sám a v plnej výške. Kde má aspoň určitú istotu príjmu, platených sociálnych a zdravotných zábezpečení? Hladný človek musí jesť…toto zneužívajú zamestnávatelia stláčaním mzdy.

Ku

Já pracuji v tescu, jsem tam od 3:00 hodin ráno do 3:00 odpoledne. (to je v úterý)
pak od 4 hodin do pěti večer, to je zbytek dnů- víkendy tu neexistují, jen třeba den volna na měsíc. pracuji za 10 500 kč.

mosoj

Je vidět, že nemáš ani šajna nejen o životě, ale ani o podnikání. Takže ptát se tě na to, jestli víš co jsou to náklady, režie a zisk,je mlácení prázdné slámy.

anonym

Huxo, je čas, aby sis to začal představovat. Znám dost lidí, kteří měsíčně nedosáhnou ani na 10 tisíc čistého. Představy mladého člověka o výši „vlastního“ příjmu jsou v této zemi většinou hodně mimo realitu.
Začít podnikat tu také nemůže každý. Ona totiž většina podnikání vyžaduje počáteční vklad. Pokud nemáš kapitál, tak to s podnikáním také nepůjde. Najít činnost, kde by mohl nový podnikatel uspět, to je také dost těžké.

V Kosově Hoře bydlel podnájemník tmavé pleti, který prohlašoval, že kvůli platu pod 30 tisíc měsíčně se nebude namáhat ani vylézat z postele. Kde skončil ale netuším. Nejdříve si u jeho bytu podávali kliku exekutoři, potom se musel vystěhovat a za nějaký čas už se v místě bydliště přestal objevovat.

Ono si každý naivní školáček myslí, že mu nějaký zaměstnavatel bude bez odpovídající hodnoty práce vyplácet nadstandardní odměnu. Je to ale přesně naopak – každý zaměstnavatel si hodně dobře ohlídá, aby zaměstnanci zbytečně nevyplatil ani korunu.
Takže žij dál v naivní představě, že tebe se to týkat nebude. Budiž ti útěchou, že na tom je podobně hodně mladých lidí. Vystřízlivění se dostaví při bezprostředním kontaktu se skutečností.

zjentek

ono ase to asi smaže, ale buď normální, vypadá to, že už jsi skoro dospělý. Jenom fakt neumři slepý, poruš zásadu své politické dinastie a alespoň se o to pokus- protože pak poděkuješ ,)