Inspektor

Nosí oděv Džalabiya i muslimové nebo se nosí jenom v Egyptě?

Zajímalo by mě zda-li se egyptský oděv Džalabiya nosí jenom v Egyptě a nebo ho nosí i muslimové v ostatních zemí.
Zde je k vidění : http://www.darky-z-egypta.cz/panska-dzalabiya-cerna-odevy-panske-odevy-D90.html

Nejlepší odpověď
annas

Oděv se nosí i v jiných zemích, jmenuje se tpodobně a liší se detalily.

Cituji z WIkipedie:
„Jellabiya ( arabsky : جلابية / ALA-LC : jilabīyah nebo gal (l) abeyya Egyptské arabštině: [ɡæ.lɐ.bej.jɐ, ɡæl.lɐ-] , "jellabiyad“ v Somálsku , „jelebeeya“ v Etiopii ; " jehllubeeya „v Eritreji ) je tradiční egyptský oděv pocházející z údolí Nilu . To se liší od arabského thawb v tom, že má širší střih, bez límce (v některých případech žádné tlačítko) a delší, širší rukávy. Ty jsou pak použity pro uložení drobných předmětů, jako je tabák nebo peníze. Podél pobřeží Rudého moře pobřeží Súdánu a Egyptě , stejně jako Sinai poloostrov, většina arabských Beduin a některé Badawi domorodci přednost arabském stylu dishdash nebo thawb přes Nil údolí jalabiya, protože přidružení s zemědělství.“

http://en.wiki­pedia.org/wiki/Je­llabiya

Další odkaz
http://www.raq­s.co.nz/me/clot­hing_egypt.html

Další odpovědi
led

Je to oblečenie, ktoré pre svoje (tepelnoizolačné) vlastnosti sa nosí v šírych oblastiach bez tieňa so silným účinkom slnka. Preto nie je obmedzené len na Egypt, ale vlastne na celú (vysušenú) severnú Afriku a Juhozápadnú Áziu. Chráni pred priamymi účinkami Slnka a veterných pieskových búrok lepše než vypasované eurňopske oblečenie. Aj keď v súčasnosti už v mestách začína prevládať móda Európy.
Prirodzene v jednotlivých krajinách aj farba a charakter tohto oblečenia podlieha miestnym zvykom