Kepler

Nízký tarif není pro každého?

Celkem mě překvapilo, že v novém bydlišti elektroměr počítá vše na vyšší tarif. Nejen u mně, ale i u sousedů. Jak je to možné?

https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/t%C5%99%C3­%ADf%C3%A1zov%C­3%BD-m%C4%9B%C5%99­i%C4%8D-elektrom%C4%9Br-kreslen%C3%AD-3785464/

Nejlepší odpověď
dudu

Domnívám se, že tě mate instalované dvoutarifní počitadlo. Na rozdíl od běžné sazby nízký tarif musí být smluvně projednán za předem určených podmínek. Výhodnější podmínky jsou poskytovány zcela účelově např. na přímotopy, akumulační kamna, bojlery, tepelná čerpadla a také bytovou klimatizaci.

Další odpovědi
ivzez

Nízký tarif není pro každého, respektive je pro každého,
kdo nějak podloží (zdůvodní) dvojí sazbu.

Většinou se poskytuje v případech, jež uvádí Dudu, ale někteří dodavatelé elektřiny umožňují tarif sjednat „na vlastní žádost“, aniž by člověk musel mít přímotop apod. (Tak to mám já.)

Pepa25

V současnosti existuje 11 distribučních sazeb, z toho jsou dvě jednotarifové, tzn. platí jen VT (vysoká tafir). Jedna z nich je D02d, což je asi nejčastější distribuční sazba.
Pro získání dvoutarifových sazeb je potřeba splnit nějakou podmínku, obvykle existence určitých spotřebičů (přímotop, bojler, tepelné čerpadlo …) nebo třeba elektromobilu. Víc viz odkaz.

Zdroj: https://stavim­bydlim.cz/dis­tribucni-sazba-vyber/

cukrar

Kepler, vetšině lidí jde jen jeden tarif, ten vyšší, levnější si musíte zařídit…

Kepler

Ano, je to dvoutarifní počitadlo. Ve starém bydlišti jsem měl elektrický bojler, teď ho nemám, ale nevařím na plynu, ale na elektrice. Tak to asi bude ono. Já původně myslel, že levnější „noční proud“ se přepíná vždy.