wendyX

Neznáte nějakou mnemotech. pomůcku pro rozlišení pojmů ‚konvexní‘ a ‚konkávní‘?

Nevím proč, ale tyto dva výrazy si ne a ne jednoznačně zapamatovat- vždy, když na ně narazím- váhám, který je vypuklý a vydutý- a musím do slovníku… Jak tedy na to? Dík za nějaký zapamatovatelný ‚fígl‘!

Nejlepší odpověď
Kepler

Konvexní – vypouklý, podle EX – ven. Já si zase furt pletu stalaktity a stalagmity, taky jsem ještě nenašel pomůcku.

Další odpovědi
annas

Já tato slova moc nepoužívám. Ale zajímalo, zda někdo mnemotechnickou pomůcku vymyslel.

Našla jsem toto.

"Pomůcka na odlišení konvexní a konkávní křivky: Konve jsou konvexní a podloubí nad kavárnou konkávní. Nebo taktéž Do konkávy kávu nenaleješ.

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:-uQNG0nrJZUJ:ht­tps://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mne­motechnick%25C3%25A1_­pom%25C5%25AF­cka+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&­gl=cz&client=fi­refox-b

http://docpla­yer.cz/9813816-Mnemotechnicke-pomucky-cestina-hudba-prirodni-vedy.html

Význam: konvexní
• (odb.) vypouklý, vypuklý (op. konkávní)
• (vod.) k. břeh, vnitřní břeh zákruty koryta

2. Význam konkávní
vyhloubený, dutý (op. konvexní)
--

Ale je vidět, že v matematice se pouzuje opačně. – podle grafu.

Nebo konvexní funkce vypadá jako „ďolík“, nalijete do ní kafe, zatímco konkávní jako kopec, hrb – matematika.

https://matema­tika.cz/konvex­ni-konkavni

marimmk

Mně pomáhá konVEx jako VEN..rada profesora:)

led

povedzte nahlas pred zrkadlom: „Konvexné a konkávne“. Teraz si všimnite, čo robíte s ústami pri vyslovovaní týchto slov
konvexná = vypuklé – vytláčate zo seba vzduch cez „vypuklé“ pery
konkávne = duté – v druhej časti „…kávne“ široko otvárate ústa ako nádobu

independent

Konkavní – můžete si tam nalít kávu a nevyteče vám.

dubraro

Nevím, jestli je to pomůcka, protože ani nevím, kde jsem k tomu přišel. Mám prostě slovo „konvexní“ spojené se svým (značně) vypouklým břichem. Takže si to nespletu.
To třetí slovo, které budete potřebovat, je „planární“ – plochý, rovný.

anonym

„Konve jsou konvexní a podloubí nad kavárnou konkávní.“

„Do konkávy kávu NEnaleješ!“

Bruno2

Pro Keplera: stalagmit obsahuje písmeno „m“ – jako muž. Stalagmit trčí vzhůru. Snad vám to postačí :)

led

dubraro, máte na mysli toto:

Kouli konvexního břicha vévodí propadlá konkávní prsa, no myslivna, ležící za deskou planárního čela, vše řídí… kdo ví, ať odpoví… Clověk budoucnosti?

independent

Keplere, ve slově stalagmit je M stejně jako ve slově zem.

Kepler

Aha, to mě fakt nenapadlo. Tak dík.

annas

Zapomněla jsem vložit odkazy na ABZ slovník

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/kon­kavni

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/kon­vexni

Etymologický slovjník

konkávní ‘vydutý’. Z lat. concavus tv. z con- ( :kom-) a cavus ‘dutý, vyhloubený

konvexní ‘vypouklý’. Z lat. convexus ‘klenutý, svedený dohromady’ od convehere‘svá­žet’zcon-( :kom-)avehere ‘vézt’.