zjentek

nezbude – nezbyde ..co je vlastně česky správně?

Nejlepší odpověď
annas

Oa tvary jsou správné, ale tvary s -y- hodnotíme jako hovorové, ve stylově vyšších, spisovných projevech bychom raději dali přednost tvarům s -u-.

Slovesa typu nabýt (nabudu – nabydu)
Jde totiž o uzavřenou skupinu předponových sloves, která nesou specifický význam: zbude, ubude, nabude, odbude, přibude, vybude, dobude, pobude. U sloves tohoto typu se však v různé míře užívají i tvary, které odpovídají infinitivu být: nezbyde než jít pěšk apod.

Ověřeno dle PČP. Jinak viz odkaz

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zb%C3%BDt&Hle­dej=Hledej#bref6

Další odpovědi
anonym

Obé je správně.

klob1

Nezbude je správné,
Jen v hovoru většina lidí řekně nezbyde.
Záleží jak se dotyčný podívá na původ slov a k čemu i pojí..