Avatar uživatele
Pokročilý

Newíte jak vypočítat oxidy?

DObrý den v chemii počítáme oxidy a newím jak je vypočítat
např.k3o2 prosím pomozte děkuji
Doplňuji:
názvosloví jak to dát do návosloví

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

k3O2 je blbost, protože kyslík má v oxidech vždy oxidační číslo minus dva a ta dvojka se tzv. křížovým pravidlem pak objeví u toho sousedního prvku. Názvosloví se pak tvoří podle konkrétního prvku, který se v oxidu vyskytuje společně s kyslíkem (jinými slovy prvku, který zoxidoval) a pomocí jeho oxidačního čísla.
Tedy např. K2O: kyslík má v oxidech vždy ox. č. minus dva a má zde jen jeden atom; tudíž aby součet oxidačních čísel byl roven nule, musí draslíku (který má ox. č. jedna, protože je ve skupině 1.A, proto koncovka -NÝ) být v molekule přítomny dva atomy (dvakrát jedna je dva a u kyslíku jednou minus dva je minus dva, dohromady nula). Jednička se křížovým pravidlem přesune ke kyslíku (ale podle pravidel se jednička nikam nepíše) a dvojka k draslíku, čili "prohodí se". Podle ox. č. draslíku - jedna - určíme koncovku a tím i název: oxid draselný.
Jiný příklad - CO: kyslík opět ox. č. minus dva, dvojka by se tedy teoreticky měla objevit u uhlíku. Jenže jelikož tam není, znamená to, že se u kyslíku objevila taky dvojka a ty dvojky se vykrátily (v souladu s chem. zákonem, že atomy se slučují v molekuly v nejmenších možných poměrech) - C2O2 se vykrátilo na CO. Dvojka signalizuje kocovku -natý, jde tedy o oxid uhelnatý.
Ještě jiný příklad - SO2: kyslík v oxidech vždy minus dva. Dvojka se u síry neobjevila, tudíž se opět musela vykrátit - a jelikož u kyslíku zbyla dvojka, musela tam být původně čtyřka (S2O4 - po vykrácení dvojkou zbude SO2). Čtyřka signalizuje koncovku -ičitý - jde tedy o oxid siřičitý.
Tohle píšu z hlavy, příkladů na názvosloví oxidů bude ještě určitě spousta po netu, kdyby to nestačilo...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já už jsem teda chemii dlouho neměl, ale K3O2 je podle mě nesmysl.

Vysvětlil bych ti to, ale spíš to pochopíš z psaného textu než když to vyleze bolakovi z huby, takže se mrkni sem >>> http://www.zsrynovice.cz/…


Avatar uživatele
Pokročilý

Mohla bys upřesnit co chceš u těch oxidů počítat?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.