annas

Nevíte prosím, jaký mají původ slova kivi a kiwi, která v češtině pravopisně rozlišují pojmenování ptáka a ovoce?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Čeština pravopisně rozlišuje jméno nelétavého nočního ptáka z řádu běžců, který je domovem na Novém Zélandě, od pojmenování malých chlupatých plodů liány Actinidia chinensis se zelenavou dužinou a drobnými černými semeny. Pták je ten kivi (i samice, nikoli ta kivi). Mužský rod se ujal zásluhou českých cestovatelů v 19. století. Plod je to kiwi. Pojmenování obou pochází od stejného základu Je přejaté z maorštiny, jazyka novozélandského původního obyvatelstva.

Zdroj: zkráceno z-kcjl2.upol.cz/kro­botova/aktuali­ty.doc

Další odpovědi
erevfall

Ten novozélandský pták se jmenuje maorsky [kiwi] (prostě podle jeho zpěvu).
Ovoce se napřed jmenovalo „čínský rybíz“. Při studené válce ale dostalo ovoce název toho ptáka (oficiálně v roce 1974), který je odvěký národní symbol Nového Zélandu.

Každopádně to je divné, že čeština užívá pravopisně dva jiná slova.