Avatar uživatele
annas

Nevíte, proč se někdy stane, že při usínání sebou škubneme a probudíme se?

Je to normální jev?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? panenka, vagra, iceT, Terryle, hanulka11, anonym, Marunka2, Loreta před 4728 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

Je to úplně normální. Já někde četla nebo slyšela teorii, že svaly „odcházejí“ a uvolňují se rychleji než mozek a mozek si myslí, že jsou poškozené – a proto k nim vyšle impuls, aby se přesvědčil, že jsou v pořádku. Ale jestli je to pravda, nevím :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Marunka2

Je to normální jev, aspoň u nás doma. U manžela naprosto běžné, u mne občas. Ale nevím čím to je. Myslela jsem si, že to dělá při usínání, když jakoby začíná spánek a přitom si mozek uvědomí, že se třeba noha,ruka něčeho dotkla. Ale asi to bude něco jiného.

„Je tedy spíše pravděpodobné, že se jedná o záškuby svalů způsobené při přechodu z lehčích do hlubších stadií spánku. “

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/porad­na-lekare/zaskuby-svalu-4636

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Přechod z bdělého do spánkového stavu probíhá vždy podobně, i když s rozdílným tempem. Nejprve se objevují výrazné tělesné pohyby a změny polohy těla. Poté následuje prohloubené dýchání a pomalé zavírání očí. V tomto stádiu se občas objevují výrazné svalové křeče provázené škubnutím celého těla, které mohou vést ke krátkému přechodnému probuzení. Křeče jsou nejspíše vyvolávány motorickými impulsy z nižších mozkových center, což je projevem nervových procesů reagujících na přechody k další etapě spánku. Při usínání se postupně snižuje svalové napětí, krevní tlak i tepová frekvence. Během usínání má člověk sklon k těkavým myšlenkám a polosnům, snadno podléhá smyslovým klamům na které může zareagovat škubnutím těla a následným probuzením.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sp%C3%A1n­ek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Loreta

Taky se mi to stava a to i nekdy,kdyz jsem vzhuru a sedim si v klidu v kresle.Otazka mne take zajima.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
FOG

Vsiml jsem si toho i u meho psa.
Kdyz jsem jezdival do skoly vlakem,tak jsem obcas rano pokousel zavrit na chvili oci a nekdy jsem sebou skubl a se hned brobral a citil se mezi spolucestujicimi celkem trapne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek