annas

Nevíte, proč se někdy stane, že při usínání sebou škubneme a probudíme se?

Je to normální jev?

Nejlepší odpověď
Terryle

Je to úplně normální. Já někde četla nebo slyšela teorii, že svaly „odcházejí“ a uvolňují se rychleji než mozek a mozek si myslí, že jsou poškozené – a proto k nim vyšle impuls, aby se přesvědčil, že jsou v pořádku. Ale jestli je to pravda, nevím :)

Další odpovědi
Marunka2

Je to normální jev, aspoň u nás doma. U manžela naprosto běžné, u mne občas. Ale nevím čím to je. Myslela jsem si, že to dělá při usínání, když jakoby začíná spánek a přitom si mozek uvědomí, že se třeba noha,ruka něčeho dotkla. Ale asi to bude něco jiného.

„Je tedy spíše pravděpodobné, že se jedná o záškuby svalů způsobené při přechodu z lehčích do hlubších stadií spánku. “

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/porad­na-lekare/zaskuby-svalu-4636

hanulka11

Přechod z bdělého do spánkového stavu probíhá vždy podobně, i když s rozdílným tempem. Nejprve se objevují výrazné tělesné pohyby a změny polohy těla. Poté následuje prohloubené dýchání a pomalé zavírání očí. V tomto stádiu se občas objevují výrazné svalové křeče provázené škubnutím celého těla, které mohou vést ke krátkému přechodnému probuzení. Křeče jsou nejspíše vyvolávány motorickými impulsy z nižších mozkových center, což je projevem nervových procesů reagujících na přechody k další etapě spánku. Při usínání se postupně snižuje svalové napětí, krevní tlak i tepová frekvence. Během usínání má člověk sklon k těkavým myšlenkám a polosnům, snadno podléhá smyslovým klamům na které může zareagovat škubnutím těla a následným probuzením.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sp%C3%A1n­ek

Loreta

Taky se mi to stava a to i nekdy,kdyz jsem vzhuru a sedim si v klidu v kresle.Otazka mne take zajima.

FOG

Vsiml jsem si toho i u meho psa.
Kdyz jsem jezdival do skoly vlakem,tak jsem obcas rano pokousel zavrit na chvili oci a nekdy jsem sebou skubl a se hned brobral a citil se mezi spolucestujicimi celkem trapne.