Avatar uživatele
Zlatý

Nevíte,proč byl stanoven začátek nového roku na leden?

Někde jsem četla, že kdysi se počítal nový rok od jarní rovnodennosti. Sluneční rok - 365 dní.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

* 1. leden: První oficiální den roku Gregoriánského kalendáře, používaný v největším počtu zemí.
* Ve Východní ortodoxní církvi začíná Nový rok 14. lednem (1. leden Juliánského kalendáře). V mnoha zemích, kde převládá pravoslaví se slaví oba svátky Nového roku, jak Gregoriánský, tak i Juliánský. Gregoriánský Nový rok je civilním svátkem zatímco Juliánský, nazývaný „Starý Nový rok“, je církevním svátkem. Vlastní církevní liturgický kalendář začíná 1. zářím, dále pokračuje každoročně oslavami narození Ježíše Krista v zimě (Vánoce), jeho smrtí a zmrtvýchvstáním na jaře (Pesach/Velikonoce), k jeho nanebevstoupení v létě až po nanebevzetí jeho matky (Dormition Theotokos/Panna Maria na podzim.
o Poznámka: Osm z dvanácti největších východních ortodoxních církví převzaly administrativně revidovaný Juliánský kalendář a sladily s ním civilní a náboženské svátky. Ortodoxní obyvatelstvo Bulharska, Kypru, Egypta, Řecka, Polska, Rumunska, Sýrie a Turecka slaví Nový rok 1. ledna. Ortodoxní církve Gruzie, Jeruzaléma, Ruska a Srbska stále ještě používají Juliánský kalendář.

* Čínský nový rok, také známý jak Lunární nový rok, připadá každoročně na nov prvního lunárního měsíce, čtyři až osm týdnů před jarem (Lichun). Přesné datum může připadnout na kterýkoliv den mezi 21. lednem a 21. únorem (včetně) Gregoriánského kalendáře. Protože lunisolární čínský kalendář je astronomicky definovaný, ne jako Gregoriánský kalendář, mohou díky precesi zemské osy měnit roční období svou délku. Každý rok je symbolizován jedním z 12 zvířat a 5 elementů, cyklujících každých 60 let. Jedná se o nejdůležitější čínský svátek roku.

* Vietnamský nový rok je Tết Nguyên Đán, který se slaví většinou ve stejný den jako Čínský nový rok.

* Tibetský nový rok se nazývá Losar a připadá na leden až březen.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Náš kalendář měl složitý vývoj, který se jen částečně opíral o astronomické poznatky.
Ve starořímském dvanáctiměsíčním kalendáři, sestaveném patrně Numou Pompiliem, začínal rok Martiem (březnem).
Náš leden (Ianuarius) byl pojmenován po Ianovi, římském bohu všech začátků, a tak se právě na 1. Ianuaria později přesunul také počátek roku. Tam zůstal i po kalendářní reformě Julia Caesara a rovněž při reformě gregoriánské v roce 1582.
Papež Řehoř III. tehdy stanovil, že jarní rovnodennost v novém kalendáři musí vždy připadat na 21. března, protože právě tento den se roku 325 konal Nicejský koncil.
Trpěliví pozorovatelé časem zjistili, že pomalý posun míst východu a západu Slunce se opakuje v cyklech přímo souvisejících se střídáním klimatických období.
Tento cyklus trval zhruba 365 dní a znamenal délku slunečního roku.

Zdroj: http://www.vyber.cz/otazniky/? odpoved=121

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3245
Zlatý quentos 1434
Zlatý mosoj 1393
Zlatý Drap 1229
Zlatý Kepler 973
Zlatý led 730
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 674
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.