Avatar uživatele
Klarisa

Neurinom akustiku-ušní nádor

Chtěla bych se zeptat jestli je tu někdo kdo měl tento nádor a jaké měl příznaky než se to zjistilo.Také se chci zeptat jesli bulka v uchu ne přímo v uchu,ale u ucha může způsobovat hučení v uchu-ucpaná céva.Může tato bulka prasknout a způsobit krvácení do mozku?Děkuji za odpoveď
Doplňuji:
Bulka je pohyblivá

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4535 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
roentgen

Sám jsem takový nádor neměl. Nicméně jedná-li se o neurinomy obecně, pak lze říci:
Jedná se termínem o synonymum tzv.: Neurilemomu, což je nádor vyrůstající z periferních nervů z podpůrné tkáně, tedy se jedná o nádor z nervové tkáně (dále také zvaný Schwannom, periferní gliom).
Jedná-li se o výskyt v orofaciální (ústně obličejové) oblasti, pak je charakterizován svým BENIGNÍM (čili dobrým) růstem (tzn. jedná se o nezhoubný nádor). Roste pomalu a expanzivně (utlačuje něco), vyskytuje se jak u dětí tak i u dospělých.
Má dvojí histologický obraz (jsou prostě dva druhy uspořádání buněk).
Terapie (léčba):
- chirurgická nádor se odstraní spolu s pouzdrem, je-li vytvořeno. Je-li resekce spojena s narušením důležitého nervového kmene, může se tento znovu sešít, nebo nahradit tzv. nervovým autotransplantátem (vezme se z pacientova těla, sám si jej daruje).
- na radioterapii (ozařování) je nádor rezistentní, tzn. nereaguje na ozařování, což je pro nádory z nervové tkáně obecně charakteristické.
- vhodná se selektivní arteriální předoperační embolizace nádoru, to vede k redukci krevního zásobení v tumoru.

Závěrem:
Vyskytuje-li se takový nádor v oblasti accusticu, čili sluchového nervu, je důležitá informace, kde. N. accusticus vede z mozku do ucha a to je celkem dlouhá dráha. Nicméně léčba by měla být nejč. chirurgická (ORL nebo neurochirurgie), nejste-li si jisti v případě bulky v uchu navštivte odborného lékaře, ten by měl zvážit vhodnost magnetické rezonance hlavy, mozku a hlavových nervů, která má velmi dobrou rozlišovací schopnost vůči nádorům. Bulka by prasknout neměla a neměla by způsobit krvácení do mozku (by neměla - nelze vyloučit v případě úrazu, prudkého nárazu, atd.), krvácela by tam, kde se vyskytuje, čili je-li na dráze n.accusticus blízko mozku, potom by tam mohla zakrvácet, je-li periferně v obl. kosti skalní, pak by neměla.

Pomoci by vám měli:
- neurolog, otorinolaringolog,
Doplňuji:
Email se mi vrátil, tak vám píši zde:

Dobrý den,
CT vyšetření mohlo skutečně odhalit "nádor" v hlavě, pokud v mozku a v uchu, tak sepatrně bude jednat o ložisko umístěné v obl. baze lební, v obl. pars petrosa (kosti skalní, její pyramidy, kde probíhá vnitřní zvukovod a seskupení kladívko, kovadlinka, třmínek a hlemýžď, atd.)

CT vyšetření je v tomto směru opravdu celkem nesměrodatné, svou rozlišovací schopností je sice schopné zachytit i malé útvary, ale pořád stanovuje výsledek na základě rozdílné absorpce rtg záření. Může tedy najít pouze útvar, ale víc nic. Samozřejmě zkušený radiolog je schopen z umístění útvaru, na základě svých zkušeností, stanovit, o jaký útvar se jedná.

Nicméně magnetická rezonance (MR), při patřičném výkonu mezi 1 - 1,5 tesla má vynikající rozlišovací schopnost ve smyslu, který je potřebný v případě stanovení typu a povahy nalezeného ložiska. MR funguje na principu analýzy jednotlivých prvků, obsažených v těle, každý prvek obsahuje ve svém jádře protony, které nesou kladný náboj a pohybují se relativně na malém prostoru. Vysláním radiofrekvenčního pulzu těmto dodá porci energie, kterou na základě zákona zachování hmotnosti a energie tyto vrátí, formou vyzáření kvanta energie, kterou zachycují snímací antény. Tento děj je slyšitelný je to vlastně ten hluk, který při vyšetření uslyšíte. Nemusíte ale z něj mít strach, jedná se o vyšetřovací metodu, která nevyužívá ve svém principu záření, které je schopno ionizovat atomy ve vašem těle, narozdíl od CT.

Na základě CT nelze tedy říci, co můžete očekávat. Počkejte si na výsledek z MR, ostatní potom budete řešit s otorinolaringologem. Mám známou, která měla zhoubný nádor ve spánkovém laloku mozku, což byl celkem problém, protože nebyl dostupný k chirurgické léčbě, tak ji léčili v Praze na radiochirurgickém oddělení (na lekselově gamanoži), a s velmi pozitivním výsledkem. Nádor sice nezmizel, ale už tři roky o sobě nedává vědět, samozřejmě ji sledují a chodívá na kontrolní MR vyš., každý rok.

Pokud usuzují, že se jedná o tukový nádor, čili snad asi lipom, tak by to mělo být v pohodě. Pokud tam takový útvar je, a MR potvrdí, že se jedná o tukovou tkáň, tak vám potom řekne ORL či NCH lékař, co s tím, zda tam může zůstat, nebo musí ven, to opravdu nevím, klasifikace nádorů je velmi složitá, a vlastnosti každého jsou skoro jiné. Navíc to není můj obor.

Tak zatím buďte v klidu, uvidíte, co řeknou další vyšetření, hlavně se nestresujte, bylo by to to nejhorší, co můžete udělat, musíte se pokusit být v klidu, a myslet na hezké věci. Psychická pohoda je skutečně třičtvrtě zdraví, už to prokazují i anatomové v rámci výzkumu tzv. neurohumorální stimulace.

Pěkný den

Upravil/a: roentgen

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví