Radeekk

Kam se obrátit, když mně fima nehradila příplatky za práci v sobotu, v neděli a ve svátek?

zaměstnavatel mě neproplácel řádně sobotní a nedělní příplatky, neplatil práci ve svátek, nechal jsem si přepočítat mzdu za poslední 3 roky a bylo zjištěno, že mě firma nezaplatila na sobotních a ndělních příplatcích a práce ve svátek cca 16.000,– učetní je arogantní a ve firmě mě pomlouvá. Ve firmě už nepracuji pul roku dal jsem výpověd.Co můžu v daté situaci dělat a kam se obrátit?

Původní neotázka
neproplacené příplatky v sobotu a v neděli a ve svátek.

Nejlepší odpověď
ivzez

Mzdové nároky se promlčují po třech letech, takže se alespoň části
mezd a příplatků ještě můžete domoci (část už mohla být promlčena).

Vyzvěte (nežádejte, neproste!!!) zaměstnavatele písemně k doplacení dlužných
částek. Máte výhodu v tom, že jste si nechal svůj nárok přepočítat, můžete teď k výzvě
připojit kopii (!!) propočtu (originál si ponechte pro případný soud).

Ve výzvě stanovte rozumné datum (dejte zaměstnavateli cca 10–15 dnů ode dne
odeslání výzvy) a určete, jakou formou Vám má zaměstnavatel dluh uhradit.

V případě převodu na účet uveďte bankovní spojení, v případě zaslání poštou
poštovní adresu, aby se zaměstnavatel neměl nač vymlouvat.

Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou. Kopii písemné výzvy, podací lístek a dodejku, kterou Vám pošta vrátí s potvrzeným datem převzetí, uchovejte pro případný soud.

Neuhradí-li zaměstnavatel dluh ve stanoveném termínu, budete jej muset žalovat.

_____________­________
K předchozím odpovědím:

Zaměstnavatel se nedopustil podvodu ani trestného činu, takže by trestní oznámení k ničemu nevedlo. Byla by to zbytečná ztráta času → Vašeho i policie, která by TO odložila.

Inspektorát práce ( http://www.suip.cz/ ) řeší porušování zákoníku
práce, ale nezabývá se nároky jednotlivých zaměstnanců.
Kontroly plánuje a ke kontrole u Vašeho bývalého zaměstnavatele
může dojít třeba za rok (mezitím by se promlčela další část nároku.)

Inspektorát sice může zaměstnavateli udělit pokutu, a uložit mu nápravu,
ale nezajistí, aby Vám zaměstnavatel opravdu zaplatil.

Porušování zákoníku práce je „jenom“ porušování zákoníku práce.
Nejde o trestný čin ani o o podvod.

Pokusem o mediaci bych čas neztrácela. Mohl byste ji sice navrhnout, ale
zaměstnavateli žádný zákon neukládá Váš návrh přijmout. I kdyby návrh přijal,
stálo by Vás to další prostředky (musel byste za mediaci zaplatit).

Další odpovědi
Drap

Nahlásit na inspektorát práce, popřípadě podat trestní oznámení. Otázkou ale je, zda to můžeš dokázat.

led

Zamestnanec sa môže u zamestnávateľa domáhať nápravy porušení právnych predpisov v pracovnoprávnych vzťahoch prostredníctvom mediácie, rozhodcovského konania, inšpektorátu práce a súdu.
Mediácia je taká forma konania, ktorou môže zamestnanec a zamestnávateľ dobrovoľne urovnať spor. K mediácii môže zamestnávateľ pristúpiť len dobrovoľne, pričom právne predpisy mu takúto povinnosť neukladajú. Mediačná dohoda nie je exekučným titulom.
Rozsudok rozhodcovského konania je exekučným titulom.
V prípade porušenia pracovnoprávnych predpisov môže byť efektívnym prostriedkom ochrany zamestnanca len rozhodnutie, ktoré je exekučným titulom a ktoré priamo sleduje uspokojenie nároku zamestnanca.
Inšpektorát práce. Správne konanie vedené inšpektorátom práce nie je pre zamestnávateľa dobrovoľné. Rozhodnutie, ktoré je zamestnávateľovi uložené inšpektorátom práce v prípade jeho porušenia pracovnoprávnych predpisov, je exekučným titulom. Výkonu inšpekcie práce sa teda zamestnávateľ musí podriadiť a aj rozhodnutie je exekučným titulom, avšak samotné rozhodnutie nesleduje uspokojenie nárokov zamestnanca vyplývajúcich z porušení pracovnoprávnych predpisov zamestnávateľa, keďže pokuty uložené inšpektorátom práce v rozhodnutí sú príjmom štátneho rozpočtu.
Aby sa zamestnanec mohol domôcť svojich práv exekučným titulom, musí sa obrátiť na všeobecný súd.

Na záver: Pokiaľ máte príslušné doklady o podvode zo strany zamestnávateľa (za vykonanú prácu prísluší dohodnutá odmena, z ktorej zamestnávateľ a zamestnanec odvádzajú povinné odvody z príjmu), obráťte sa na inšpektorát práce a súd.

"Zaměstnavatel se nedopustil podvodu ani trestného činu, " v odpovedi ivzez…
nemôžem nedoplniť svoju odpoveď
nevyplatenie zamestnancovi zákonnú časť jeho mzdy možno nie je doslovne v zákone definované ako podvod ani trestný čin, ale v dôsledku tu ide aj o obohacovanie sa zamestnávateľa krátením zákonných zamestnaneckých mzdových nárokov, neodvádzaním časti daní z príjmu (zo závislej činnosti fyzických osôb a zamestnávateľské) do štátnej kasy, neodvádzanie časti zdrávotného a sociálneho odvodu a tým aj znižovanie bodového hodnotenia náhrady príjmu v PN, výpočtu dôchodku, (po halieroch sa nazbierajú milióny…)… čo je to? to nie je podvod? to nie je trestný čin? to je zdravé podnikanie v medziach zákona?

verka

Byla jsem na tom podobně. Inspektorát práce mi potvrdil, že mi zaměstnavatel dluží. Nic to nepomohlo. Jedině soudně a do toho jsem nešla.