Avatar uživatele
Radeekk

Kam se obrátit, když mně fima nehradila příplatky za práci v sobotu, v neděli a ve svátek?

zaměstnavatel mě neproplácel řádně sobotní a nedělní příplatky, neplatil práci ve svátek, nechal jsem si přepočítat mzdu za poslední 3 roky a bylo zjištěno, že mě firma nezaplatila na sobotních a ndělních příplatcích a práce ve svátek cca 16.000,– učetní je arogantní a ve firmě mě pomlouvá. Ve firmě už nepracuji pul roku dal jsem výpověd.Co můžu v daté situaci dělat a kam se obrátit?

Původní neotázka
neproplacené příplatky v sobotu a v neděli a ve svátek.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2368 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Mzdové nároky se promlčují po třech letech, takže se alespoň části
mezd a příplatků ještě můžete domoci (část už mohla být promlčena).

Vyzvěte (nežádejte, neproste!!!) zaměstnavatele písemně k doplacení dlužných
částek. Máte výhodu v tom, že jste si nechal svůj nárok přepočítat, můžete teď k výzvě
připojit kopii (!!) propočtu (originál si ponechte pro případný soud).

Ve výzvě stanovte rozumné datum (dejte zaměstnavateli cca 10–15 dnů ode dne
odeslání výzvy) a určete, jakou formou Vám má zaměstnavatel dluh uhradit.

V případě převodu na účet uveďte bankovní spojení, v případě zaslání poštou
poštovní adresu, aby se zaměstnavatel neměl nač vymlouvat.

Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou. Kopii písemné výzvy, podací lístek a dodejku, kterou Vám pošta vrátí s potvrzeným datem převzetí, uchovejte pro případný soud.

Neuhradí-li zaměstnavatel dluh ve stanoveném termínu, budete jej muset žalovat.

_____________­________
K předchozím odpovědím:

Zaměstnavatel se nedopustil podvodu ani trestného činu, takže by trestní oznámení k ničemu nevedlo. Byla by to zbytečná ztráta času → Vašeho i policie, která by TO odložila.

Inspektorát práce ( http://www.suip.cz/ ) řeší porušování zákoníku
práce, ale nezabývá se nároky jednotlivých zaměstnanců.
Kontroly plánuje a ke kontrole u Vašeho bývalého zaměstnavatele
může dojít třeba za rok (mezitím by se promlčela další část nároku.)

Inspektorát sice může zaměstnavateli udělit pokutu, a uložit mu nápravu,
ale nezajistí, aby Vám zaměstnavatel opravdu zaplatil.

Porušování zákoníku práce je „jenom“ porušování zákoníku práce.
Nejde o trestný čin ani o o podvod.

Pokusem o mediaci bych čas neztrácela. Mohl byste ji sice navrhnout, ale
zaměstnavateli žádný zákon neukládá Váš návrh přijmout. I kdyby návrh přijal,
stálo by Vás to další prostředky (musel byste za mediaci zaplatit).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nahlásit na inspektorát práce, popřípadě podat trestní oznámení. Otázkou ale je, zda to můžeš dokázat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Zamestnanec sa môže u zamestnávateľa domáhať nápravy porušení právnych predpisov v pracovnoprávnych vzťahoch prostredníctvom mediácie, rozhodcovského konania, inšpektorátu práce a súdu.
Mediácia je taká forma konania, ktorou môže zamestnanec a zamestnávateľ dobrovoľne urovnať spor. K mediácii môže zamestnávateľ pristúpiť len dobrovoľne, pričom právne predpisy mu takúto povinnosť neukladajú. Mediačná dohoda nie je exekučným titulom.
Rozsudok rozhodcovského konania je exekučným titulom.
V prípade porušenia pracovnoprávnych predpisov môže byť efektívnym prostriedkom ochrany zamestnanca len rozhodnutie, ktoré je exekučným titulom a ktoré priamo sleduje uspokojenie nároku zamestnanca.
Inšpektorát práce. Správne konanie vedené inšpektorátom práce nie je pre zamestnávateľa dobrovoľné. Rozhodnutie, ktoré je zamestnávateľovi uložené inšpektorátom práce v prípade jeho porušenia pracovnoprávnych predpisov, je exekučným titulom. Výkonu inšpekcie práce sa teda zamestnávateľ musí podriadiť a aj rozhodnutie je exekučným titulom, avšak samotné rozhodnutie nesleduje uspokojenie nárokov zamestnanca vyplývajúcich z porušení pracovnoprávnych predpisov zamestnávateľa, keďže pokuty uložené inšpektorátom práce v rozhodnutí sú príjmom štátneho rozpočtu.
Aby sa zamestnanec mohol domôcť svojich práv exekučným titulom, musí sa obrátiť na všeobecný súd.

Na záver: Pokiaľ máte príslušné doklady o podvode zo strany zamestnávateľa (za vykonanú prácu prísluší dohodnutá odmena, z ktorej zamestnávateľ a zamestnanec odvádzajú povinné odvody z príjmu), obráťte sa na inšpektorát práce a súd.

"Zaměstnavatel se nedopustil podvodu ani trestného činu, " v odpovedi ivzez…
nemôžem nedoplniť svoju odpoveď
nevyplatenie zamestnancovi zákonnú časť jeho mzdy možno nie je doslovne v zákone definované ako podvod ani trestný čin, ale v dôsledku tu ide aj o obohacovanie sa zamestnávateľa krátením zákonných zamestnaneckých mzdových nárokov, neodvádzaním časti daní z príjmu (zo závislej činnosti fyzických osôb a zamestnávateľské) do štátnej kasy, neodvádzanie časti zdrávotného a sociálneho odvodu a tým aj znižovanie bodového hodnotenia náhrady príjmu v PN, výpočtu dôchodku, (po halieroch sa nazbierajú milióny…)… čo je to? to nie je podvod? to nie je trestný čin? to je zdravé podnikanie v medziach zákona?

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
verka

Byla jsem na tom podobně. Inspektorát práce mi potvrdil, že mi zaměstnavatel dluží. Nic to nepomohlo. Jedině soudně a do toho jsem nešla.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek