e1232851@trb

Není rozlišení displaye 18:9 stejné jako 2:1?

Není rozlišení displaye 18 ku 9 stejné jako 2 ku 1?

Pokud je to stejné tak proc to neni oznacovano takto 2 ku 1 – bylo by to logičtější, ne?

Nejlepší odpověď
Human

To je pomer stran, a nie rozlisenie. Ale ano, je to rovnaky pomer stran.
18/9 = 2/1

Další odpovědi
Alesh

Jo, poměr je stejný, jak psal kolega nejedná se o rozlišení.
Logičtější to je, ale záleží na úhlu pohledu. Třeba před dobou se standardně používaly monitory a televize s poměrem stran 4:3, pak se nějak mezinárodně dohodlo, že se přejde na 16:9, ale nějakou dobu se používal a ještě i někde používá jakýsi přechodový poměr 16:10, přitom správně by bylo 8:5. Důvodem tohoto označování nepochybně je snaha lépe ukázat běžnému uživateli, jaké proporce ten monitor bude mít, aniž by to musel složitě přepočítávat. 16:10 vs. 16:9, je hned na první pohled vidět, že ten druhý je užší.

Jiří Bohumil

Nejde o rozlišení, ale o poměr stran. A vzhledem k běžné „normě“ 16:9, je z tohoto zřejmé, pokud to takto u něčeho existuje, že jde o obraz o dvě jednotky delší, oproti tomuto běžnému poměru. Nejde o matematiku, ale o názornost.