Avatar uživatele
Registrovaný

Nemoc a smrt

Ahoj, dneska bych se rád zeptal na smutnou otázku, ohledně smrti..
Mám těžce nemocnou kamarádku, postupně jí přestávají poslouchat svaly v těle a nakonec ji přestanou poslouchat i plíce, srdce, atd.. Svěřila se mi, že nechce skončit na přístrojích v nemocnici, ale její mamka (zákonný zástupce v případě, kdy o sobě nemůže rozhodnout sama) by jí nerada nechala odejít.. Jdou podniknout nějaké kroky, kterými by obešla zákonného zástupce a nařídila by odpojení od přístrojů, kdyby nebyla pravděpodobnost, že se probudí? Nemá to něco společného s poslední vůlí?

Díky za odpověď..

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je jedno kolik je kamarádce let, ale to co popisuješ hraničí s eutanazií a ta u nás není povolena. Takové to odpojení od přístrojů, které by mělo za následek okamžitou smrt je vražda.


Avatar uživatele
Zlatý

Kolik let je kamarádce?
Podle mne zákonného zástupce neobejde.


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud vím, nejvíc čeho lze u nás dosáhnout je právě nenechat člověka viset na drátech a hadičkách (pokud není šance na zlepšení stavu). A pokud má jiné přání než zákonný zástupce, a není šance se s ním domluvit, musela by jej "přebít" soudem. Poslední vůle s tím nemá co dělat, ta nastupuje až po úmrtí.

Pokud to alespoň trochu lze, bylo by myslím lepší se domluvit v rámci rodiny. Pokud je zletilá, může si jako opatrovníka (myslím, že to není správný termín) pro případ nutného rozhodování v situaci kdy toho ona nebude schopná, zvolit někoho jiného.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud je jí méně než 18, zákonné zástupce neobejde. Nicméně dalo by se rajtovat na § 875 odst. 2 Občanského zákoníku:
"Před rozhodnutím, které se dotýká zájmu dítěte, sdělí rodiče dítěti vše potřebné, aby si mohlo vytvořit vlastní názor o dané záležitosti a rodičům jej sdělit; to neplatí, není-li dítě schopno sdělení náležitě přijmout nebo není schopno vytvořit si vlastní názor nebo není schopno tento názor rodičům sdělit. Názoru dítěte rodiče věnují patřičnou pozornost a berou názor dítěte při rozhodování v úvahu."

Kromě toho u nás euthanásie není povolená.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Raibek: Eutanázie je poněkud "silnější" zákrok. Nikdo (plně svéprávný) nemusí být "léčen" proti své vůli - vyjímky jsou snad jen v případě, kdy je důvodné podezření, že mu nemoc ovlivňuje jeho schopnost uvažování a rozhodování.

Eutanázie už je úmyslný aktivní čin vedoucí ke smrti, nikoli je přerušení léčby.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2683
Zlatý ivzez 1616
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 732
Zlatý led 675
Zlatý gecco 534
Zlatý Kepler 524
Zlatý JájsemRaibek 524
Zlatý marci1 521
Zlatý annas 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.