Stařík2

Kolik stojí úkon vydědění potomka? Pokud sepíši sám, bude mít dokument právní platnost po mé smrti?

Původní dotaz
Kolik stojí úkon vydědění potomka? Nebo to mohu sepsat sám a bude to mít v budoucnu po mé smrti právní platnost?

Odpovědi
Rokio

Rodič nemůže vydědit potomka je tak. Potomek může být vyděděn, pokud např. spáchá ÚMYSLNÝ trestný čin, nestará se o své rodiče a z dalších důvodů.

Nakonec bych chtěl dodat, že toto se může provádět jenom zcela vyjímečně a není to nic běžného.

carlosbomber

Bez notářského chválení nebude mít vaše poslední vůle žadnou moc. Tak si skuste nějakého notáře najít ve vašem okolí a poptat se na to co potřebujete.

marci1

Stačí, pokud napíšeš dokument sám. Musí tam být uveden důvod, platný dle zákona, datum a tvůj podpis.
http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/index.php/de­dicke-pravo/konkretni-zmeny/vydedeni

ivzez

K vydědění potomka musí být vážný důvod
a vydědění samo o sobě nestojí nic.

Aby vydědění bylo platné, je nutné se držet zákona
a přestože to není povinné, doporučila bych v tomto
případě sepsat závt u notáře (můžete ji u něj nechat
i uloženu).

Závěť, s jejímž sepsánímVám pomůže notář, bude později obtížněji
napadnutelná než závěť, kterou byste si sepsal sám (notář by neměl
přehlédnout nic důležitého).

Cena za sepsání (případně uložení) závěti bude podle ceníku notáře.

_________

Poznámka:

Chybné odpovědi CarloseBombera si nevšímejte.

Dochy

Žádný notář vás nemusí chválit. Notář by měl ale tyto výhody (doufám):

  1. Závěť se neztratí (a bude ve správný čas „nalezena“)
  2. Pravděpodobně bude v souladu se zákonem a nezpochybnitelná.