mojitek

Ahoj,vyznáte se někdo v problematice dědického řízení?

Upřesním otázku- jedna moje známá má zdědit po rodičích peníze (její otec před asi půl rokem zemřel,matka je naživu).Věc se má tak,že té mé známé (jejich dceři) a bratrovi(jejich synovi) má být právníkem přečteno co kdo zdědil-ALE ten bratr té mé známé se pořád cuká ,protahuje to,prostě ho tam nemůžou nahnat.Takže dědictví se nemůže konat kvůli němu. Nevíte někdo CO S TÍM? Jak postupovat dál ,protože bůhví jak dlouho to ještě může trvat a jestli se vůbec chce dostavit-pokud vůbec se dostaví.A když ne-tak co s tím?
Doplňuji:
Od soudu je to odklepnutý že ten má dostat tolik a ona tolik a tolik.Ten právník(asi notář) už všechny právěže předvolal-a problém je,že ten její bratr jakože pořád nemá čas atd a už je to docela dlouho.Nikdo nechápe proč se cuká takhle,protože jde o dost peněz. Přeci není možný že když se jedna strana nedostaví tak druhá kvůli ní nebude dědit? Co s tím?

Nejlepší odpověď
anonym

K projednání dědictví se dědic dostavit nemusí. Stačí, pokud zastoupením své osoby pověří (zplnomocní) jiného účastníka řízení, nebo si určí právního zástupce, který jej bude u notáře zastupovat. Pokud má Tvoje přítelkyně s bratrem problém, tak ať mu zkusí nabídnout toto řešení. Když ani to nezabere, tak bych bratrovi sdělila, že pokud urychleně nezmění svůj postoj, tak že na něj podám žalobu o vyloučení z dědického řízení. Zkus se podívat do přiloženého textu.
Pro chování bratra Tvé přítelkyně se dá použít ustanovení o maření poslední vůle zůstavitele majetku, čili zemřelého (předposlední a také poslední bod). Mám za to, že dojde-li mu, že také nemusí dostat nic, mu hlavu rychle napraví.
Dědické řízení – výňatek:
•existence dědice a jeho způsobilosti
•způsobilost absolutní – dědicem může být jen ten, kdo je v době zůstavitelovi smrti naživu (neřeší se způsobilost k právním úkonů)
•způsobilost relativní – subjektivní aspekty; důvody dědické nezpůsobilosti:
•úmyslný trestní čin proti zůstaviteli, jeho manželovi, dětem nebo rodičům za života zůstavitele
•zavrženíhodné jednání proti poslední vůli zůstavitele = s cílem zničit nebo znehodnotit projev poslední vůle (závěť)
•pokud se uvedeného jednání dopustí po smrti zůstavitele, nebo vede k jeho smrti, je z dědictví vyloučen

Další odpovědi
Drap

Dědické řízení musí vyřídit příslušný notář, a na tom je, aby všechny zúčastněné strany předvolal. Pokud je závěť uložena u právníka, tak je na právníkovi, aby to vyřešil.

studium

Napadá mne jediné-určit opatrovníka,jestli soudní cestou,tak to poradí právník.

mojitek

To jsem si myslel že asi nějak takhle to bude.(Není to ale má přítelkyně,jen kamarádka ).Děkuji Očko,díky všem 😉

anonym

Není podstatné, v jakém je vůči Tobě vztahu. Promiň. Potřebuje pomoct, tak jí řekni, ať se nenechá tlačit do kouta. Je smutné, když v rodině se vztahy kvůli majetku takhle pitomě zkomplikují.

mojitek

jj,já to uedl jen pro úplnost.A samoz­řejmě s tebou souhlasím,bůhví proč tohle dělá a co má vůbec za lubem.Podle toho co mi předtím říkala ,tak to bude dle mě pěknej vykuk.Ještě jednou děkuju a dobrou noc.