dust8

Nemělo by se doktorům při odchodu z ordinace říkat spíše sbohem než na shledanou, když chceme být zdraví?

Nejlepší odpověď
Kepler

To asi ne. Takovou důvěru v léčebné schopnosti lékařů ani ve své skálopevné zdraví zase nemám. Takový doktor – blbec snad neexistuje, aby se dobrovolně okrádal o svůj zdroj příjmů 🙂

Další odpovědi
annas

Pozdrav sbohem je dnes již zastaralý, mnohých jedinců by se mohl třeba dotknout. Protože je to pozdrav náboženský, zatímco na shledanou je neutrální.
Někdy se sbohem používá v legraci.

Rovněž v jiném kontextu – např. dal sbohem svému mlád – rozloučit se.
-----.

Určitě by bylo lepší, kdyby se člověk´mohl opravdu s lékařem rozloučit tak, že už se s ním nikdy neuvidí, myslím, pokud jde o zdraví. Kdyby …

Někteří pacienti se na shledání těší, když se uzdraví. Jiní pacienti nikoliv, ne vždy je lékař úspěšný a shledání není příjemné.

Ale pozdrav na shledanou je neutrální, takže je zautomatizovaný.

Upřesněji odpověď GeOrgeho.

  1. Sbohem je dnes pozdrav zastaralý, protože byl spjat s náboženskou tématikou, takže se objevuje ojediněle.
  2. Sbohem má dále význam expresívní, domnívám se, že pokud by se pacient takto s lékařem rozloučil, dal by najevo své nemilé překvapení, nespokojenost; s nadsázkou no nazdar. Proto nenío vhodné použít oficiálně.

Pozdrav na shledanou se používá asi od r. 1945,, kdy si kdy si lidé tímto pozdravem přáli, aby se se svými blízkými a známými opět viděli.

--
Určitě ale pozdrav na shledanou neznamená nežádoucí shledání. Pozdrav na rozloučenou se používá i v jiných jazycích. .

Že by všichni ti, kteří tento pozdrav používají, se už nikdy nechtěli vidět? Pokud si neřeknou ahoj,. nazdar apod. Pozdravit je slušnost …

zjentek

Pokud CHCEME být zdraví, co potom pohledáváme u doktora? Asi nechápu, tak pardon za „zmatenou“ odpověď.

anonym

Jsou to zautomatizované pozdravy které už nemají svůj původní význam. „Sbohem“ používají zrovna tak i ateisté a rozhodně tím nemají na mysli cokoliv pobožného. „Na shledanou“ pak běžně používáme i v situacích kdy opakované shledání není přímo žádoucí. Prostě proto že tak ty fráze už chápány nejsou. Místo toho je ale Sbohem nově chápáno jako ekvivalent „Už neotravuj a táhni“, rozhodně to tedy nezní moc vhodně pro dotazovanou situaci.