zjentek

Nejdůležitější otázka, kterou si můžeme položit, zní: Je tento vesmír přátelský?

Příteli Arcimozku, bývalý „kolego“, a i vy, ostatní, jestlipak sdílíte podobný názor (řekněme čistě hypoteticky) u otázky, kterou otázku by člověk měl racionálně považovat za onu nejdůležitější. Děkuju.

(Zjentek, coby dávno čile a energicky probuzen k hlubokému uvědomění, je o pravdě, lásce a přátelství naší iluze vesmíru bez pochyb naivně přesvědčen, ale… Proč by nemohla vyvstat také něajká ta ale. Vždyť co v námi známé iluzi prostoru a času ve vesmíru platí dnes, už možná hned zítra neplatí.)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pokud „přátelskost“ vesmíru považuješ za jeho funkci, tak odpověď je závislá na jejím definičním oboru (já VÍM, ZASE ta matika). 😉

Odpověď tedy zní: JAK KE KOMU! 😄

Další odpovědi
EKSOT123

Ano i ne. Obojí hodně. Když trošku pustíme fantazii do biblickému pojetí, mohlo by to být např. takto:

  • Hospodin stvořil dimenzi pro anděly – nebe.
  • Kvůli pádu části andělů byl stvořen ráj., další dimenze – inkubátor pro další várku, která by nahradila padlé anděly. Jak se píše v Genesis, vše co Hospodin v ráji stvořil, bylo dobré. Údajně ráj ještě existuje, mají v něm Henoch a Eliáš čekat na svůj čas.
  • Po neposlušnosti Adama a Evy byli lidé vyhnáni z ráje. Vznikla třetí dimenze, kde je sice stále silně patrná Boží láska a blízkost ale zároveň také utrpení, rozklad, zlo a smrt (V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nenavrátíš do země, neboť jsi z ní vzat. Prach jsi a do prachu se navrátíš…). Struktura nám známé dimenze vesmíru neumožňuje život bez utrpení. Je to dáno jednak fyzikálními vlastnostmi vesmíru a jednak přítomnosti morálního zla – v myslích lidí a prostřednictvím působení zlých duchů.
  • Další dimenzí je peklo. Rozměr, kde tvorové, kteří si nepřáli být blízko Bohu nemají k němu a jeho řádu a lásce žádný přístup. Jsou vystaveni vzájemné svévoli. Dále je pravděpodobné, že tam také není nic z dobrých stvořených věcí, kterými Bůh obdarovává lidi.

elkon

Bláboly. na to nelze nic jiného říci.

da ny

Síla myšlenky 😉
Možná je/bude takový, jaký si ho přejeme mít, jak
o něm smýšlíme a jaký ho chceme mít.

Arcimozek

Veledrahý Příteli,

ano, vesmír je opravdu přátelský! Vesmír je ten největší přítel, kterého můžeme mít, kterého můžeme poznat. Vesmír je nám přítelem, matkou, bratrem, milenkou.

Pakliže člověk nic z toho nemá, pak je tu pro něj jediné slovo schopné mu vykouzlit zářivý úsměv na jeho ponuré tváři: ano, uhodl jsi, je to vesmír.

Někdy se nám může zdát, že vše hraje proti nám, že lidé kolem nás pořád umírají, nám se v životě nedaří, ptáme se: „Kdo za to může? Za co mě trestáš, Bože?! " Ano, ano, někdy nás takové myšlenky napadají. Ovšem skutečný vesmírný občan, vesmírný "soudruh“, ví, že vesmír je k nám milostiví a že vše dělá jen a jen pro naše blaho.

Tedy, čtěte teď pozorně, co vám tu teď napíši, ano, vy všichni: trápení je dar, dar, který se nám v budoucnu vrátí. Važte si ho a děkujte za něj vesmíru. Všem, co vesmír dělá, je pro vás to nejlepší.

Já jsem byl ve svých třiceti letech pobodán nožem, bylo to bolestivé, málem jsem skonal, ovšem jen díky tomu se mi otevřely do té doby zavřené obzory. Nebýt toho pána, byl bych pouhý pleb jako „elkon“.

Proto, Příteli, opěvuj vesmír, on ti to vrátí.

S láskou tvůj Přítel,
Arcimozek

led

EKSOT123, čo bolo skôr, peklo, alebo Adam?
1 – Hospodin stvořil dimenzi pro anděly – nebe
otázka: Ak podľa bodu 2. vo vašej odpovedi, podnetom pre vznik Raja boli z neba padlí anjeli, položila som si otázku kam padli padlí anjeli? , kedže bola len jedna dimenzia „nebo“
2 – Po vniku Raja – inkubátoru pro další várku anjelov… vše co Hospodin v ráji stvořil, bylo dobré.
otázka: ako mohli byť Adam a Eva neposlušní, keď podľa predchádzajúceho bodu vše co Hospodin v ráji stvořil, bylo dobré
3 – Po neposlušnosti Adama a Evy byli lidé vyhnáni z ráje pomenovaním „lidé“ sú označení len Adam a Eva, alebo ešte niekto iný (človek)? /do vyhnania z Raja boli obidva božie nepodarky Adam a Eva bezdetní/
4 – keď až po vyhnaní Adama a Evy z Raja, ktorí boli zjavne vyhnaní do sveta bez ľudí, bolo stvorené Peklo, žili padlí anjeli pred vznikom ich nového pôsobiska Pekla, voľne vo svete? Takže Peklo vzniklo na ochranu človeka pred škodlivosťou mimonebového a mimorajového priestoru?

EKSOT123

Led, děkuji za odezvu, a náměty k dalším úvahám. I když mě vaše reakce současně také rozveselila. Samozřejmě nemáme dostatek vstupních informací, abychom se tím mohli seriózněji zabývat 🙂 Proto jsem své nápady načrtl jen tak nahrubo. Např, jsem ani nezmínil očistec aj.
Co se týče přesné časové návaznosti jednotlivých kroků, tady bychom zkrachovali už např. na tom, že podle geologických výzkumů zde zvířata žila, trpěla a umírala mnohem dříve, než se zde objevili první lidé. A utrpení zvířat nastalo kvůli pádu člověka.
Jenže víme, že dnes se fyzika nestaví k času jak k něčemu neměnnému. Navíc, pokud by nebe, ráj, země, peklo, nové nebe, … byly v odlišných dimenzích nebo dokonce časoprostorech, nemuseli bychom se o realizovatelnost těchto přesunů příliš obávat. Tedy stále můžeme mluvit o návaznosti důsledkové, přestože dobře nerozumíme návaznosti časové.
Co se pekla týče, nevím, ale myslím si, že ješte možná ani neexistuje. V bibli se píše o vzkříšení prvním a druhém. Také se píše, že na konci bude stvořeno nové nebe… a asi ještě některé další věci, nevím z hlavy. Je možné, že dokud trvá současný stav, padlí andělé se zabývají pokoušením lidí a svými starostmi, sice vyhnáni z nebe, ale kam přesně nevím. Snad éra pravého pekla a nového nebe přijde až po skončení pozemské lidské éry.
To že Adam s Evou byli neposlušní, přestože v Ráji bylo vše dobré asi není nic divného. Neposlušní byli i andělé v nebi. Je to dilema kolem svobody ducha. Předpokládá se, že v novém nebi už k žádné větší vzpouře nedojde, hlavně kvůli vděčnosti za Kristovu oběť atd.