annas

„Nedědíme Zemi po našich předcích, nýbrž si ji půjčujeme od našich dětí.“ Není stav planety Země odrazem našeho života?

Ciltát: Antoine de Saint-Exupéry

https://citaty­.net/citaty/281925-antoine-de-saint-exupery-zemi-nededime-po-predcich-nybrz-si-ji-jen-vypujcu/

  1. Jsou uvedená slova stále víc a víc aktuální?
  2. Chováme se ekologicky, i když jednu věc recyklujeme v jinou?
  3. „Je nejekologičtější stavbou vzdušný zámek?“ Kamil Kovář
  4. „Nebo ekologie uzákoňuje politiku vlka?“ Valeriu Butulescu

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/02/13/17/37/cli­mate-change-2063240_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
anonym

V tom citátu je velmi pěkná logická přesmyčka, která poukazuje na to,že se naše generace k životnímu prostředí chová jako by ji bezvýhradně patřilo a jako by měla výsostné právo o něm rozhodovat jen ve svém vlastním zájmu. Mnozí třeba i tušíme,že by to tak nemělo být. Že nemůžeme o Zemi rozhodovat stylem „teď žiješ v mém domě tak budeš dělat co já ti řeknu, teprve až to zdědíš a pokud tě nevydědím si s tím dělej co chceš“ … Tento přístup prostě uplatňovat v tomto případě nelze a je třeba ctít zájmy příštích generací už nyní. Víc myslet do budoucna. Bohužel ani toto jednoduše vyjádřené poselství nezměnilo na přístupu mas vlastně vůbec nic. Vědci dál varují a lidi na to dál z vysoká kašlou… Nás se důsledky třeba nedotknou ale ti na kterých by nám mělo záležet za to budou platit třeba i holou neexistencí. Zřejmě ta dávka bezohlednosti holt už patří mezi evolucí vytříbené lidské vlastnosti.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že své prostředí dědíme i půjčujeme. To dobré, i to špatné. Ano, stav planety Země je odrazem našeho života. Chceme žít pohodlněji, proto musíme vyrábět věci. Bohužel ta výroba je často na úkor ekologie, ale ne nutně. Řešením by bylo vyrábět věci udržitelným způsobem. Nevyrábět elektřinu spalováním uhlí, ale pomocí obnovitelných zdrojů. Nekácet pralesy, ale vysazovat stromky. Je za pět minut dvanáct, ale ještě by to šlo.

Gonfaloniér

Stav planety je odrazem našeho života. Ale neřekl bych, že si ji půjčujeme od našich dětí – aspoň já to takhle nechápu. Každý má svůj vymezený čas, který na Zemi stráví, ať už je to naše generace, ta předešlá nebo ta po nás.

Problémem lidí možná je, že věří, že jim Země patří a mohou s ní dělat, co chtějí. Lidstvo je tu přesto jen zlomek ve srovnání třeba s jinými druhy, kteří na planetě žili, a kteří už vyhynuli. A když to ještě započteme do stáří celé Země…

Proto bych řekl, že Zemi nedědíme ani si ji nepůjčujeme od našich dětí. Ale to neznamená, že bychom se neměli chovat tak, abychom jim do budoucna zachovali zdravou.

Nejsme ani pány ani hříčkami Země, prostě jsme její součástí. Nic víc, ale taky ani nic míň.

Když už tak si myslím, že by mělo platit obojí, totiž, že ji dědíme i si ji půjčujeme – v důležitosti jak se k planetě chovat by asi bylo důležitější to půjčování, protože to má vztah k budoucnosti a k tomu, jakou tu planetu po sobě zanecháme (citát nás přímo nabádá, abychom se k ní chovali slušně a neničili ji). Ale možná právě proto, že je to ve vztahu k budoucnosti, tak to neplatí, protože budoucnost se vlastně nestala, na rozdíl od minulosti, která ano a přítomnosti, která se děje. Tím chci říct, že nemá smysl si něco půjčovat z budoucnosti, která ještě nebyla a která by ani nebyla bez nás (ti potomci). Proto to nedává smysl a je to možná paradox.

Lidstvo je možná pro Zemi jistým zlem, ale země to přežije, zažila už mnohé horší než je lidstvo. A přežije s ním nebo bez něj – druhý případ je katastrofální pro lid, ale ne pro Zemi, ona nakonec vždycky „regeneruje."

Ametyst

Myslím, že se planeta Země vyrovnala s horšími problémy než je pár miliard lidí. Jak řekl jeden chytrý člověk: „Dnes není problém, jak nasytit chudé, ale jak nasytit bohaté.“ Kdo nejvíc plundruje Zemi, jsou nadnárodní korporace, kterým samosebou všechno projde. V dnešní době se zobchoduje úplně všechno,dokonce i vydechovaný vzduch, jak vidíme. Ti nejbohatší spekulují, jak nám přiskřípnou všechny technické a pokrokové výdobytky, jak lidstvo vychovat ke skromnosti a zřeknutí se pohodlí, aby přitom jejich vysoký životní standard zůstal zachován: soukromé tryskáče, silná auta, nemovitosti kdekoliv po světě. Mají se uskromnit i lidé v zemích, kde nikdy neviděli žárovku.

aliendrone

:D Trochu mi to připomíná hádku 2 blech o to, čí je medvěd v jehož kožichu žijí. ;)

Nemohu se na toto téma rozpesat, aniž bych nutně neskončil u EXTRÉMNĚ vulgárních slov na adresu „ekologických aktivistů“ a „ochránců životního prostředí“! :(

anonym

máš pravdu, planeta Země se s tím vyrovná hravě, té je to v podstatě jedno co se na jejím povrchu děje … nám by ale mělo jít o to, aby se s tím vyrovnal i život na ní, a ten už je mnohem choulostivější a citlivější na určité vlastnosti prostředí (například nevyhovuje mu příliš dobře teplota vygradovaná skleníkovým efektem až na úroveň Venuše, planetě ta teplota bude putna ale životu se to líbit moc nebude). Jisté je, že pokud budeme uvažovat jen stylem „já neudělám nic dokud ten a tamten nepůjdou vzorem“ (alibismus jak noha) jednoduše už nebudeme schopni to napravit vůbec.

Ametyst

Nevšimla jsem si, že bychom umírali kvůli změně klimatu, jestli vůbec nějaká nastává: Británie i USA mají mnohem více sněhu a nízkých teplot v posledních 15 letech. Nebo-li globálně se něco mění, ale neotepluje se všude. Je jasné, že v globálním světě globální firmy kontrolují globální spotřebu a samozřejmě ekonomický růst pro sebe. Ti hloupí malí spotřebitelé to mají zaplatit, jak jinak. Vždycky jde o prachy, o nic jiného. Bez ohledu na to, co nám řeknou aktivisti v České televizi z Prahy.