annas

Něčí rada je nad zlato, zlatá slova jsou nejlevnější, jiný má zlaté ruce, další zlaté srdce. Liší se zlato svou ryzostí?

Třpyt, luxus je spojený s pravým zlatem, ale protože „ve zlatě je základ největšího zla“ (Horatius), přivedlo mnoho jedinců do neštěstí.

Ale stále se zlato považuje za něco cenného, jak o tom svědčí i přenesené významy. Jeden z nejznámějších citátů „Není všechno zlato, co se třpytí“ – vnější lesk, bohatsví, krása nemusí navenek představovat skutečné hodnoty.

Považujete některé moudrosti za stále platné?

1.„Važme si knih, dobrých a užitečných nad zlato a drahé kamení, ježto jsou nejvěrnějšími průvodci, kteří nám nejjistější cestu ke ctnosti a moudrosti ukazují“. – Václav Matěj Kramerius

http://azcita­ty.cz/publius-ovidius-naso/22808/

2. „Na koni ze zlata nikoho nedohoníš, na loďce z hlíny řeku nepřepluješ“. – Čínské přísloví.
Moudrý Seneca uvedl něco podobného: „Zlatá uzda nedělá koně lepšího.“

https://www.ez­lato.cz/citaty/cz/t-503/

3. Vybíráte si také občas „zlatou střední cestu“, nebo je něco jiného podle vás „zlaté“ v přeneseném významu?

--
Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/most-zlatá-světlo-mystické-19513/

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že všechny uvedené moudrosti jsou stále platné. Zlato si uchovává stále své jedinečné postavení díky tomu, že ho je málo, na výrobu jistých produktů nepostradatelné. Díky tomu si udržuje i svou hodnotu a na růst této hodnoty v dlouhodobém horizontu lze i vsadit.
V přeneseném smyslu slova to může být spousta i běžných věcí. Ani za zlato by jsme neměnili své děti, ani vnoučata. Pro někoho může mít hodnotu zlata vztah, přátelství ale i koníček., jisté zážitky, pocity a spousta dalších věcí. Znamenat to může ale i zkušenost, řemeslnou zručnost, umělecké dílo, zdraví atd,
Každý si to své zlato dokáže najít někde jinde.

Další odpovědi
Edison

Vždy je třeba mít se na pozoru: Není všechno zlato, co se třpytí.

EKSOT123

Vepište odpověď…„Čo doniesli Traja králi Ježiškovi,“ pýta sa katechétka. „Prosím ako dary mu priniesli myrhu, zlato a nočník.“ Aký nočník, prepánakráľa?“ „No vtedy sa tomu hovorilo kadidlo.“ (Říká se, že zlato donesli na znamení jeho královské moci, kadidlo na znamení prvního kněze a myrhu na znamení jeho oběti.)

aliendrone

První dotaz beru čistě jako formální – aby se žena nevyznala v ryzosti a obecně kvalité (a ceně! ;) :D) klenotů mi přijde utopické. Dokonce si občas zahrávám s vlastní hypotézu, že tato schopnost je jim skrzevá genetickou paměť VROZENÁ! Jak jinak vysvětlit, že buchtě, která si neporadí ani s kartičkovou závorou na parkovišti u nákupáku stačí JEDINÝ krátký pohled na kamínek a ví hned: „půl karátu, čistě bílý, radiant cut“? ;) :D :D

Takže >

  1. Už neplatí všeobecně. Doba, kdy kniha byla často zdrojem vědomostí, někdy dokonce i moudrosti je dááááávno PRYČ! Slátaniny které jsou vydavatelé dnes ochotni vypustit někdy až berou dech. Typicky – básnická prvotina kámoše mé ségry „Havarijní stav“, kterou mám i s věnováním v knihovně NEPŘEHLÉDNUTELNĚ vystavenou. Zvědavci občas s podivem po ní sáhnou (cože – aliendrone a poezie?!), ale po přečtení několika veršů IHNED vrátí z5 (některé dámy se i začervenají)! Nebýt této její „vlastnosti“ (líbí se mi ty šokované výrazy), klidně bych vydání tohoto díla považoval za ekologický zločin! (jednomu přijde líto těch stromů, které se mohly zužitkovat mnohem užitečněji – třeba spálením apod.) ;) :D :D
  2. Čínské přísloví je sice pravdivé, ale nezapadá do smyslu otázky, je to o něčem jiném. Nicméně Seneca má pravdu.
  3. Pochopitelně že ANO. I nejkrásnější, nejskvělejší a nejúžasnější Aliendrone se nedokáže vždy ihned ve všem zorientovat a vyrazit správným směrem. V takových případech je nejlepší (než bude jasno) hlavně NIC NEPODĚLAT! ;) :D :D

Zlatých věcí (v přeneseném slova smyslu) jsou mraky! Obzvláště pokud k tomu připočítáme okolnosti můžou i jinak docela obyčejné věci „být zlatými“. Moudří/zkušení ví, že např. takové Immodium stojí sice jen pár korun, ale jsou okamžiky, kdy by mnozí (včetně mě!) ho vyvažovali zlatem! :D :D :D

annas

EKSOT123,

sice jsem vám dala bod jako poděkování.. Ale víte, co bylo a je kadidlo?

  1. vonná pryskyřice
  2. nádoba na vykuřování.