quentos

Necháváte vodu na kávu přejít varem?

Doporučuje se, aby se káva nezalévala úplně vařící vodou, ideálních je prý 97°C. Dbáte na to, nebo to považujete za maličkost či pedanterii? A pokud ano, děláte to tak, že vodu na kávu nedovaříte, či přivedete do varu a necháte okamžik vychladnout?
Když se nad tím totiž zamyslím, ideální mi připadá spíše druhá z uvedených možností, neboť varem se ničí případné choroboplodné zárodky. O tom už ale na kávě nepíší.

Nejlepší odpověď
atriplex

Vodu dám do konvice a až se sama vypne, tak kávu ihned zaleju. Nikdy jsem v chuti nepoznal ten rozdíl zda zalévám horkou či vařící vodou. Choroboplodné zárodky? To snad ne – studenou vodu z vodovodu piju bez převaření.

Další odpovědi
martina1

Já ne,když voda začně v konvici hučet(už to poznám),tak ji vypnu a kávu nadvakrát zaliju.Když se zalije vroucí vodou má úplně jinou chuť.Od jisté doby si v restauraci kafe nedám,protože mi jen zkazí chuť,ale každý ji má rád podle sebe.
Jinak doma máme vodu „sterilní“.Alespoň to tvrdí starousedlíci.Je pravda,že když jsem zapoměla přes rok vodu v kalnistru,žádné řasy se nepomnožily a ani chuť nezměnila.Prý za to může Radon,kterého je v podzemí Krkonoš hodně.

Tata

To záleží na tom jaký jste milovník kávy. Stejně jako příprava čaje je i příprava kávy obřadem. Položme si ruku na srdce, když ráno spěcháte do práce a snídáte čaj, také nebudete provádět japonský obřad pití čaje ale jen zalijete pytlík s čajem. Stejně je to s kávou pokud nemáte na přípravu kávy čas, nehledíte na to co doporučují fajnšmekři
a udělat ji co nejúsporněji.

panenka

Já si kávu dělám v kávovaru.

ReHu

Na kávu používám filtrovanou vodu, takže zárodky jksou z 99,9 % zničené. A pokud by se voda měla vařit k jejich likvidaci, měla by vřít min 20 minut.
K zalití kávy nechávám vodu krátkou chvilku odstát. Neměřila jsem to, ale myslím, že pár vetřin stačí. Já českou tureckou nepiju, ale hosté si nestěžují 🙂.
Zcela jistě záleží na kvalitě kávy, ale také na kvalitě vody.

vecernice

Já to zaleju,jak to stihnu.Někdy postavím vodu a jdu si po svém a pak příjdu,konvice už je vyplá a tak zaleju.Když vařím kávu druhým,tak si dám víc záležet a opravdu vyčkám než začne voda vřít úplně,ale na tu moji čůrku moc nehledím.Trochu mlíka,sladidlo a myslím si co nepiju.Jsem si jistá,že by odborníci až žasli co jsme schopni nazvat kávou/teda většina z nás/.