gisiii

Mám nárok na podporu, když mi skončí prac. smlouva a já už nechci dál ve firmě zůstat, i kdyby mi smlouvu prodloužili?

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když mi skončí prac. smlouva na dobu určitou a já už nechci dál ve firmě zustat, i když by ji asi prodloužili?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ukončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby
se považuje za vážný důvod ukončení zaměstnání.

Splníte-li podmínku minimálně 12 měsíců důchodového pojištění v době posledních dvou let před podáním žádosti o podporu, budete mít nárok na nekrácenou podporu (ÚP nebude zkoumat, jestli chtěl zaměstnavatel smlouvu prodloužit).

Žádná podmínka „předešlého pracovního poměru
v délce minimálně šesti měsíců“ neexistuje.

Pouze pro vznik nové podpůrčí doby po vyčerpání celé podpůrčí doby během předchozí evidence na ÚP (pro vznik nároku na novou podporu v nezaměstnanosti) se vyžaduje získání dalších šesti měsíců důchodového pojištění prací (zaměstnáním) nebo SVČ.

Tato podmínka se nevyžaduje v případě ukončení zaměstnání ze zdravotních důvodů nebo z důvodu závažného porušení povinností zaměstnavatele (např.
pro neplacení mzdy v zákonném termínu).

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nárok na podporu nevzniká tím, zda chcete nebo nechcete někde zůstat.
Nárok na podporu vzniká za zákonem stanovených podmínek – za poslední dva roky odpracován 1 rok, resp. 1 rok pojištění. A dále podmínka předešlého pr. poměru v délce min. 6 měsíců.
Výše podpory záleží na tom, jak skončí prac. poměr. Pokud skončí na dobu určitou a náleží vám podpora podle předchozího, máte nárok na 65%, 50% a 45%. Pokud skončíte sám bez zákonem stanovených důvodů, náleží vám po celou dobu jen 45%.
Bližší informace na stránkách MPSV.

ivzez

@Raibek:

Nesplní-li uchazeč délku důchodového pojištění v posledním zaměstnání,
přihlíží se k dobám pojištění získaným v předešlých zaměstnáních (ev. SVČ). (Doba pojištění se sčítá.)

I po vyčerpání celé podpůrčí doby lze zmíněných šest měsíců pojištění získat ve dvou zaměstnáních, nebo část SVČ a část zaměstnáním.

Jak by k tomu přišli např, sezónní dělníci, zemědělci apod.?