pusinka50

Napadlo vás někdy, jak je možné, že člověk usíná, i když se mu v podstatě ani spát ještě nechce?

Jaký je důvod toho, že večer, když jdete spát z důvodu jen proto, že brzy ráno vstáváte… a přímo spát se vám ještě ani nechce, nejste ani moc unaveni, ale po pár minutách po lehnutí do postele, zaberete a usnete? Je na to nějaké vysvětlení co se s lidským organismem při usínání děje?

Nejlepší odpověď
bolak

Prostě horizontální poloha. Svalstvo je uvolněný, mozek se nemusí soustředit na to aby udržel balanc, tím to hasne. (řekl největší myslitel na poradně a šel se vykadit)
Doplňuji:
badisko: dvě věty!

Další odpovědi
Drap

U spousty lidí působí i to, že organismus je na danou dobu zvyklý, tak bez problémů usíná.

badisko

podivej se zde … http://www.fnbrno­.cz/data/files/NK/2009/1-Fyziologie%20sp%C3%A1­nku.pdf nebo jete lepe zde … http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/napadlo-vas-nekdy-jak-je-mozne-ze-clovek-usina-i-kdyz-se-mu-v-podstate-ani-spat-jeste-nechce nebo proste zdej do google.cz …fyziologie spanku …tady ti tezko na tak obsahle tema nekdo ..odpovi ne dvou vetach …
Doplňuji:
oprava druheho odkazu …⇒ http://is.muni­.cz/th/195614/prif_b/Fy­ziologie_span­ku.pdf

Hamon

Mam to obracene, casto bych spal, ale nemuzu. Kdyz jdu spat brzy, za chvilku se vzbudim a potom klidne hodinu nespim. Naucil jsem se chodi spat az kdyz uz opravdu padam unavou.

zjentek

to nechápu, to se mi v životě nestalo a ani se mi o tom nezdálo :o ..usínám výhradně unavenej. Když nejsem, nelehám, nemá to cenu :o

marci1

Někdy jsme unaveni, někdy ne, ale tělo přesto spánek a odpočinek potřebuje.

Liliana Steh

tvuj mozek si ulehnuti do posltele autmaticky spojí s tím že potrebuje odpocinek a zacne tlumit nektere funkce a ty pak usnes

Aknalb1

Šťastná to žena. Dokud jsem byla utahaná z práce a měla fofr kolem dětí, usínala jsem ještě s nohama na zemi, kdykoliv jsem byla v dosahu něčeho, na co se dalo lehnout či alespoň sednout. Navíc střídání denních a nočních směn a rozhozený cyklus spánku. Později, kdy už byly děti samostatné a začaly starosti s matkou, prací aj., často jsem nemohla usnout, pokud jsem tzv.předržela spánek (cca 23 – 24 hod.) a věděla, že za nedlouho musím vstávat do práce – ve 4 hod.ráno. Pak jsem měla pocit, že jsem spala sotva hodinu. Byla to doba permanentního nevyspání. Nyní v důchodu mohu spát de facto kdykoliv, ale stres dnešní doby a starosti, málo fyzického pohybu, to vše se podílí na tom, že večer se mi spát nechce, hlavou se mi honí nepříjemné myšlenky a tak radši usínám s TV časovačem obvykle kolem půlnoci. Naštěstí mohu spát do 8 hod., což pokládám za největší výhodu důchodu.

da ny

Potřebu a kvalitu spánku ideálně určuje epifýzový hormon MELATONIN (den/noc).
Směnaři to nemají jednoduché, celý biorytmus i spánek je zpřeházený.
V horizontální poloze, pokud se oprostím od přemýšlení o čemkoliv a uvedu se do tzv. myšlenkového a motorického klidu usínám téměř vždy ;)

štamgast

Toto se mi nikdy nestalo, když musím vstávat ráno brzo a jdu spát na svůj zvyk brzo tak prostě neusnu a usnu až v ten čas kdy usínám obvkle.

Strange

Jo, tahle otázka se mě objevuje každý den jako vybraná. Je vidět že klepny na pavlači drží při sobě!

bolak

zjentek: jó i to se stává, třeba když jdeš celodenní tůru a máš celý tělo bolavý, tak často ležíš v posteli a nic, akorát cítíš jak ti tělem proudí horká krev, ale i to se dá vysvětlit, svaly jsou pořád ještě naplý a ještě k nim nedoputovalo že už maj chrápat

badisko

bolak … usnou mises i ve stoje oz se mi to… take stalo …takze s horizontalni polohou to ma taky ..prd spolecne …

bolak

ale mám nejvíc hvězdiček!

bolak

teda, většina z nich, některý svaly jsou naopak uvolněný a smrštěný

a bolí je hlava..

pusinka50

Jojo, ale všude se píše jen o charakterizaci spánku a ne o příčině, proč tvor opravdu usne, i když není unavený ani příliš ospalý…