JájsemRaibek

Na základě čeho se vypočítá nemocenská při nástupu do zaměstnání, pokud byl dotyčný dříve na ÚP?

Jen okrajově vím, že podle průměrného výdělku, ktreý se počítá (nemýlím-li se) za uplynulé čtvrtletí. Ale podle čeho se vypočítá nemocenská, pokud onemocním např. týden nebo čtrnáct dní po nástupu do zaměstnání a přitom před tímto zaměstnáním nemám žádný výdělek? Třeba jsem byl dva roky na ÚP. Mám vůbec nárok na výplatu nemocenské?

Nejlepší odpověď
ivzez

Pro nárok na náhradu za nemoc i na nemocenské je nutný vznik nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění vznikne nástupem do zaměstnání (je úplně jedno, co nástupu do zaměstnání předcházelo).

Pro výpočet náhrady mzdy i nemocenského je rozhodující,
kdy nový zaměstnanec onemocní.

V případě onemocnění např. v prvním týdnu po nástupu,
se pro výpočet náhrady mzdy i nemocenského použije
zjednodušeně řečeno pravděpodobný výdělek (není to
úplně přesné, ale pro představu by to mohlo stačit).

Onemocní-li zaměstnanec později (po odpracování 21 pracovních
směn), bude rozhodným obdobím pro výpočet obojího doba ode dne
nástupu do začátku nemoci.

Jakmile zaměstnanec odpracuje více než měsíc, bude rozhodným obdobím
doba od nástupu do zaměstnání do konce měsíce předcházejícího měsíci,
v němž zaměstnanec onemocněl (opět pro obojí).

Při déle trvajícím zaměstnání je rozhodujícím obdobím pro stanovení
průměrného výdělku (z něhož se vypočte náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele) předchozí kalendářní čtvrtletí.

Vyměřovací základ pro výpočet nemocenského se stanoví z výdělků
za posledních dvanáct měsíců předcházejících nemoci.

(Totéž platí i pro ošetřovné při ošetřování člena rodiny,
peněžitou pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství.)

Další odpovědi
gecco

Jo – na nemocenskou nárok máš (jsi-li nemocensky pojištěn)…
😉
Denní vyměřovací základ se v případě, že např., jsi nikdy nepracoval (student v prvním zaměstnání…), …„se určí jako jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost“…

ivzez

Jak je vidět, posouvá úprava (stejně jako
dřívější doplnění) otázku na přední stránky.

To je dobře.
Já jsem si otázky všimla už dříve, ale měla jsem něco rozdělaného,
a když jsem se k ní chtěla další den vrátit, nepodařilo se mi ji najít.

JájsemRaibek

Děkuji, právě že jsem si všiml, že jste odpovídala u jiné otázky, proto jsem ji upravil, aby byla posunuta nahoru s nadějí, že odpovíte.

mosoj

Z platebního výměru.

gecco

Případně prosím znalejší kolegy/ně o upřesnění…
😉
Ivzez?