Kepler

Na kterých kontinentech nejsou činné sopky?

V obou Amerikách, Evropě i Asii určitě jsou, ale jak jsou na tom Afrika, Austrálie a Antarktida? Zdůrazňuji: činné, ne vyhaslé.

Nejlepší odpověď
Emefej

Pokud ke kontinetu Austrálie zařadíme Nový Zéland, tak tam činné sopky jsou. V Africe též, jak je tomu s Antarktidou z hlavy nevím.

Tal jsem trochu hledal – i na Antarktidě je – Mt. Erebus.

Další odpovědi
dubraro

Afrika – např. Mount Meru.
V Austrálii nejsou, ale jsou na Novém Zélandu, např. Ruepehu a na ostrovech v Oceánii
Antarktida – např.Mount Erebus.

Lamalam

S Austrálií je to takhle: na samotném kontinentu žádná aktivní sopka dnes už není, neaktivních sopek je přímo na kontinentu okolo 150, naposledy byly aktivní před 4–5000 lety. Je to způsobeno umístěním Austrálie v dnes geologicky nestabilnější části Indo-australské litosférické desky. Ale na australském teritoriálním území aktivní sopky jsou a to Mawson Peak na ostrově Heard a McDonald na McDonaldových ostrovech. Ty ostrovy leží kousek od Antarktidy, geograficky tedy k Austrálii nepatří, ale od roku 1947 jsou součástí Australského svazu.

Kepler

Měl jsem na mysli kontinentální Austráli. O Mt. Erebus jsem věděl, ale myslel jsem že už není činná. O té africké jsem nevěděl. Díky!

annas

Neptal jste se na sopky, které NEJSOU činné?

M. Erbuse je přece činná sopka. Ruapehu je rovněž činná.

annas

Oprava---- kde nejsou činné?

"Erebus, či Mount Erebus, je sopka, stratovulkán ležící v Antarktidě, na Rossově ostrově.

Od roku 1972 je nepřetržitě aktivní na rozdíl od zbylých tří sopek Rossova ostrova, které jsou neaktivní.

Poslední větší erupce proběhla v roce 2008, od té doby je sopka neustále aktivní

Kepler

Otázka zněla na kontinent, kde nejsou činné sopky.

Emefej

Nejde o sopky. Dotaz zní na jméno kontinentu, na kterém nejsou činné sopky.