Avatar uživatele
Kepler

Na kterých kontinentech nejsou činné sopky?

V obou Amerikách, Evropě i Asii určitě jsou, ale jak jsou na tom Afrika, Austrálie a Antarktida? Zdůrazňuji: činné, ne vyhaslé.

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, marci1, orwell, rouzi, dubraro před 2360 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Pokud ke kontinetu Austrálie zařadíme Nový Zéland, tak tam činné sopky jsou. V Africe též, jak je tomu s Antarktidou z hlavy nevím.

Tal jsem trochu hledal – i na Antarktidě je – Mt. Erebus.

Upravil/a: Emefej

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Afrika – např. Mount Meru.
V Austrálii nejsou, ale jsou na Novém Zélandu, např. Ruepehu a na ostrovech v Oceánii
Antarktida – např.Mount Erebus.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

S Austrálií je to takhle: na samotném kontinentu žádná aktivní sopka dnes už není, neaktivních sopek je přímo na kontinentu okolo 150, naposledy byly aktivní před 4–5000 lety. Je to způsobeno umístěním Austrálie v dnes geologicky nestabilnější části Indo-australské litosférické desky. Ale na australském teritoriálním území aktivní sopky jsou a to Mawson Peak na ostrově Heard a McDonald na McDonaldových ostrovech. Ty ostrovy leží kousek od Antarktidy, geograficky tedy k Austrálii nepatří, ale od roku 1947 jsou součástí Australského svazu.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Měl jsem na mysli kontinentální Austráli. O Mt. Erebus jsem věděl, ale myslel jsem že už není činná. O té africké jsem nevěděl. Díky!

před 2360 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Neptal jste se na sopky, které NEJSOU činné?

M. Erbuse je přece činná sopka. Ruapehu je rovněž činná.

před 2360 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Oprava---- kde nejsou činné?

"Erebus, či Mount Erebus, je sopka, stratovulkán ležící v Antarktidě, na Rossově ostrově.

Od roku 1972 je nepřetržitě aktivní na rozdíl od zbylých tří sopek Rossova ostrova, které jsou neaktivní.

Poslední větší erupce proběhla v roce 2008, od té doby je sopka neustále aktivní

před 2360 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Otázka zněla na kontinent, kde nejsou činné sopky.

před 2360 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Nejde o sopky. Dotaz zní na jméno kontinentu, na kterém nejsou činné sopky.

před 2360 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek