nesnasims

na jakém principu spočívá separační metoda zvaná extrakce?na vyluhování ale jak dále?

Nejlepší odpověď
confiG

Princip extrakce: Jedná se o separační (dělící) proces, při kterém jsou v kontaktu dvě vzájemně nemísitelné fáze. Látky (analyty) se rozdělují mezi tyto fáze na základě různé rozpustnosti (rozdílných rozdělovacích koeficientů) v použitých rozpouštědlech. Čím větší je rozdíl mezi
rozdělovacími koeficienty látek, tím okonalejší je jejich oddělení.

Zdroj: http://web.na­tur.cuni.cz/~pcou­fal/extrakce.pdf ; http://web.na­tur.cuni.cz/~suchan/­extrakce.pdf

Další odpovědi
johana 56

Jednoduchým příkladem extrakce je příprava čaje nebo kávy,kdy použitím horké vody jako rozpouštědla získáme z produktu v tuhém stavu kapalinu-Wikipedie extrakce.
Mimo jiné je tento proces základem výroby cukru.Zde se stanovenou technologii (množství sladkých řízků,teplota vody,přídavek chemických rozpouštědel a doba vyluhování) získává z cukrové řepy surová šťáva.Extrakcí dochází k dalším proměnám všech látek,ničení mikrobů atd.