dust8

Na jakém principu fungují chladící tašky a zhruba o kolik stupňů např. ochladí pivo, které bylo předtím venku v bedně?

Co je vevnitř za materiál, že to chladí? Jak je to s jejich životností?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ono to jsou spíše izolační tašky, které se používají pro udržení teploty lahváčků, které ovšem musí být předem dobře vychlazeny. Pro prodloužení účinku se používají ploché plastové flaštičky s náplní nemrznoucí směsi, které ovšem taky musí být předtím uloženy v mrazáku. Když tam dáš teplé nápoje, taky se ochladí, ale dlouho to nevydrží. V případě výše nastíněného postupu to na celodenní pobyt u vody stačí.
Kepler ani elkon se nemýlí, sám jsem dřív měl chladicí box s vložkami na uvedeném principu. Teď si chci koupit na dovolenou tašku, protože je skladnější. Něco takového: https://chladici-tasky-a-boxy.heureka.cz/ru­lyt-sp-20l/specifika­ce/#section Akorát se ve vložkách teď nepoužívá nemrznoucí směs, ale gel – vydrží déle než jen voda https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/chla­dici-vlozka-do-chladiciho-boxu-2-x-400ml-gio-style/

Další odpovědi
Edison

Kepler i Elkon se mýlí. Exiostují chladící tašky, které chladí. Nebo ohřívají. V zásadě jde ovšem o komplex opatření, jejímiš díly jsou mj. izolace a nakládání s energiemi. Izolace je zhruba stejná jako to, co ostatní popsali, ale… součástí systému jsou vložky. Chladící, nebo ořívající. Jde většinou o balíček ve formě gelu zformovaného do desky. Obsahuje materiál, který většinou chemicky umí dělat, co je třeba: Jímat teplo, vytvářet teplo, svítit… Všiměte si, že vždy jde o elektromagnetické záření. Ohřívající vložku je třeba napořed zpravidla „uvařit“, chadící podchladit, svítící se tuším vaří… Materiálem je gel obsahující chemické látky vyvolávající příslušný efekt. V podstatě „chemický akumulátor“. Dále mohou obsahovat aktivátor. U tepelných směsí to bývá tyčinka v gelu, jejímž pohybem někdy jen „zlomením“ je vyvolána odpoivídající reakce, u světelných tyčinek může stačit tubou zatřást.

elkon

Jak bylo uvedeno, tašky nejsou chladící, ale udržují teplotu. Když tam vložíte teplé řízky, vydrží nějakou dobu teplé (v létě by to asi nebylo to pravé), když tam dáte studené pití, vydrží nějakou dobu studené. Je to díky tepelné izolaci, která má určitou setrvačnost. Samy o sobě proto nic neochladí.

Dochy

Ehm… Tak „chladící taška“ – většinou jen izolační taška, někdy se dělají s víkem s termočlánkem. Obvykle pasivní a pro větší výdrž se do toho dávají vložky, které (alespoň pokud jsem já viděl) nejsou z nemrznoucí směsi (Keplere?) ale obarvené vody (oproti nemrznoucí směsi má výhodu ve skupenském teplu – po namražení v mrazáku dlouho udržuje svou teplotu na cca 0°C dokud nerozmrzne veškerá náplň)
Edison: Neviděl jsem mrazící chemické vložky. Dokážu si představit místo vody nějaký roztok, který vodě posune bod tání. Ale dosud jsem neviděl nic za rozumnou cenu co by začalo chladit „na přání“ (zatím vím jen o samochladících pivních sudech)

Edison

Dochy, kde píšu o mrazících vložkách??? Jinak chladící vložku profesionální mám jednu doma. Je to balíšek o velikosti asitak A4 a síle asi dva cm. Skladuje se v chladničce a uvnitř je právě takový aktivátor ve formě tyčinky, kterou když „zlomíš“ okamžitě to praskticky namrzne. Co v tom je za chemii netuším. Ale jistě znáš z filmů takový ty svítící gelový tyčinky, buď na protřepání, nebo zase na takový tyčinkový aktivátor.

Dochy

Ohřívací značky znám, gel co aktivuješ mechanicky (cvaknutím plíšku uvnitř) a zahřeje se na 50–60°C při krystalizaci, lze opakovaně „převařit“ a tím připravit na nové použití, skladování při pokojové teplotě.

Svítící tyčinky znám – obvykle běžně dostupné cca za korunu jednorázové, na „zlomení“. Vím o principech na opakovaně použitelné směsi, ale neviděl jsem je komerčně (ale ani nehledal), i ty „filmové“ jsou jednorázové – zlomení pro aktivaci a protřepání pro urychlení reakce (vyšší výkon dříve)

Chladící znám jen opakovatelně použitelné akumulační (nahřeješ či zchladíš a oni pak kupodivu hřejí či chladí) – což jsou i ty běžně používané chladící cihličky do termoboxů, nebo jednorázové chemické (močovina + voda). Opakovaně použitelné aktivovatelné „na požádání“ se mi nikde nedaří najít.