Petra B.

Na jak dlouho bude odsouzen?

Dobrý den, příteli v březnu letošního roku přišel trestní příkaz za zanedbání povinné výživy podle § 314e odst. 2 trestního řádu a byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku. to bych chápala,ale zároveň tam dále bylo,že se obviněnému podle § 81 odst. 2 a § 82 odst. 1 trestního zákoníku výkon trestu odnětí svobody podmíněně odkládá na zkušební dobu v trvání 4 let.
Doplňuji:
tak jaktože ho odsoudili a on nastoupil do věznice?? já to nechápu

Nejlepší odpověď
fira

Podle mého názoru bude ve zkušební době-podmínce 4 roky.Za ty alimenty dostal podmínku a neměl k tomu ještě něco?Třeba už v podmínce byl.Těžko hádat.To musí a taky ví tvůj přítel za co teď sedí.

Další odpovědi
atriplex

Jsou tresty odnětí svobody „natvrdo“ – to jdete do věznice a pak jsou tresty odnětí svobody s podmínkou. Podmínečné odsouzení znamená, že do věznice osoba nenastoupí, ale po stanovenou dobu, ve vašem případě 4 roky se nesmí dopustit žádného trestného činu. Pokud nic nespáchá, tak do věznice nikdy nepůjde. Pokud by nějaký trestný čin spáchal, tak se mu tato podmínka (1 rok) „připočte“ k novému trestu a šup s ním do basy.

Podmínečné tresty se ukládají většinou prvopachatelům za bagatelní trestné činy. Je to normální standard, protože stát dává za první pochybení pachateli šanci, aby se polepšil. Až když se nepolepší, tak zavírá.