acerman

Dobry den, ví někdo, co přesně soud ověřuje u osob, kterým skončil podmíněný trest?

Dobry den, ví někdo, co přesně soud ověřuje u osob, kterým skončil podmíněný trest a mělo by tedy dojÍt k zahlazení odsození? Dočetl jsem se, že by to mělo být – vše co se týká bydlení a zaměstnání. Co se zaměstnání týká,zaměstnavatel se dozví, proč se soud ptá?Bude soud chtít vědět, zda jsem doložil výpis z rejstříku trestů? Co si bude chtít vyžádat? Díky za odpovědi. Martin
Doplňuji:
…ale kdyz zadam o zahlazeni odsouzeni, tak prece soud musí zjistit jak „na tom jsem“… Napr. podmineny trest jiz vyprsel,soud ma rok na to aby rozhodl…pokud do roka neudela nic,tak automaticky se rejtrik „vymaze“. Ale rok je dlouha doba,co kdyz clovek poda zadost o zahlazeni odsouzení, byť jen toho podmíněného…Co presne soud zjistuje u stavajicího zamestnavatele? Datazuje se na výpis z RT? Zame. se muze dozvedet, ze jeho zamestnanec mel „pruser“ a RT nemel a nema cisty…Jde o to, ze zame ho vydet nechtel…

Odpovědi
Fidel

Předpokládám ,že se ptáte na následující:

§ 83

Rozhodnutí o podmíněném odsouzení

(1) Jestliže podmíněně odsouzený vedl ve zkušební době řádný život a vyhověl uloženým podmínkám, vysloví soud, že se osvědčil; jinak rozhodne, a to popřípadě již během zkušební doby, že se trest vykoná. Výjimečně může soud vzhledem k okolnostem případu a osobě odsouzeného ponechat podmíněné odsouzení v platnosti, i když odsouzený zavdal příčinu k nařízení výkonu trestu, a

  1. stanovit nad odsouzeným dohled,
  2. přiměřeně prodloužit zkušební dobu, ne však o více než dvě léta, přičemž nesmí překročit horní hranici zkušební doby stanovené v § 82 odst. 1, nebo
  3. stanovit dosud neuložená přiměřená omezení a přiměřené povinnosti uvedené v § 48 odst. 4 směřující k tomu, aby vedl řádný život.

(2) Na výkon dohledu se užije obdobně ustanovení § 49 až 51.

(3) Neučinil-li soud do jednoho roku od uplynutí zkušební doby rozhodnutí podle odstavce 1, aniž na tom měl podmíněně odsouzený vinu, má se za to, že se podmíněně odsouzený osvědčil.

(4) Bylo-li vysloveno, že se podmíněně odsouzený osvědčil, anebo má-li se za to, že se osvědčil, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen.

(5) Rozhodne-li soud podle odstavce 1, že se trest vykoná, rozhodne zároveň o způsobu výkonu trestu.

Doplnění odpovědi k doplněné otázce:
Pokud jste dostal podmínku a rok po jejím uplynutí budete sekat latinu, bude se vás hledět jakobyste nebyl odsouzen. Ve výpisu z rejstřku trestů by to nemělo být vidět (tzn. váš zaměstnavatel to nezjistí, pokud mu to někdo nevykecá).

O zahlazení nemůže být řeč, protože podle §105 TZ a násl. se bavíme o letech, po která se budete osvědčovat a pak vám odsouzení zahladí u násl. trestů (není tam podmínka): odnětí svobody (+ odsouzení k trestu domácího vězení, k trestu propadnutí majetku, k trestu propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty, k trestu zákazu pobytu, k trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce nebo k peněžitému trestu za úmyslný trestný čin…)

AndreiRanger

Pokud už podmínka pominula, nemyslím, že by se tím soud dále zabýval.

Tyto kontroly jež uvádíte, probíhají během trvání podmíněného trestu, aby došlo k zamezení porušení podmínky 😉