Dinuska

Jaké jsou podmínky a zákazy podmíněného trestu?

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to se zákazy spojené s podmíněným trestem. Nikde nemohu najít, co člověk smí či nesmí po dobu trestu. Je pravda, že nebude moci vycestovat dále jak za hranice EU?
Můj přítel možná dostane podmíněný trest.Soud se koná koncem září. Plánovali jsme, že pojedeme v říjnu studovat do Austrálie. Bude moci vůbec vycestovat? Bude mít tento trest vliv na udělení víza?

Děkuji za odpověď.

Odpovědi
meTTax

Dobrý den,

K základnímu předpokladu podmíněnému trestu odnětí svobody (ust. § 81 až 87 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,) patří hlavně tato podmínka:

Jestliže vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má soud důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba jeho výkonu.
Při podmíněném trestu odnětí svobody může soud stanovit jisté podmínky,( ust. § 48 odst. 4 zák. č. 40/2009 Sb.,tr. zák.,) které Váš manžel bude muset splnit, v případě, že se osvědčí a podmínky splní a dále povede spořádaný život, pak soud vysloví, že trest odnětí svobody vykonán nebude.
V praxi je to tak, že k změně na nepodmíněný trest odnětí svobody se přistupuje buď nesplněním podmínek či v případě, že ve zkušební době tato osoba spáchá další tr. čin. Důležitá je však povaha deliktu. Např. Když zloděj bude krást opět, je to jasné, ovšem zda-li spáchal dopravní nehodu, bude to na posouzení soudu.
Nikdy jsem neslyšel, že by osoba kvůli tomu nemohla vycestovat či podobně.

Zůstávám s pozdravem.