VeRe1983

Na co vše se vztahuje propustka ze zaměstnání?

Na formuláři (s tím zeleným polem) je uvedeno ,,k lékaři, pro služební, soukromé odchody". Dnes jsem chtěl propustku využít na uvolnění kvůli návštěvě úřadu, který se kryl s pracovní dobou, propustka mi nebyla účetní vydána. Přitom když jsem se dřív bavil s kolegyněmi o tom, že jsem si kvůli návštěvě FÚ bral dovolenou, řekly mi, že si braly propustku. Tak kde je tedy pravda? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Pouze k lékaři

Chybná anketa> zatrhla jsem jednu z možností,

Lékař sám, doprovod a obecný zájem.

http://zakony­.centrum.cz/za­konik-prace/cast-8-hlava-2-paragraf-206

"Návštěva lékaře v pracovní době dle zákoníku práce

Návštěva lékaře patří mezi tzv. osobní překážky v práci ze strany zaměstnance, které úplně popisuje zákoník práce č. 262/2006 Sb. Ten zároveň určuje, na co vše má zaměstnanec nárok (pracovní volno bez náhrady mzdy či pracovní volno s náhradou mzdy, a případně do jaké výše).

V případě, že zaměstnanec potřebuje vyšetření u lékaře v pracovní době, pokud návštěva mimo pracovní dobu není jinak možná, jedná se podle paragrafu 190 Zákoníku práce o důležitou osobní překážku v práci. Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. mu v takovém případě náleží pracovní volno s náhradou mzdy či platu.

Zákoník práce ukládá zaměstnanci povinnost překážku v práci zaměstnavateli prokázat. Za tím účelem zaměstnavatelé vydávají zaměstnancům propustky k lékaři, které jim lékař potvrdí. Splnění této povinnosti lékaři ukládá opět Zákoník práce v paragrafu 206."

https://www.e­uro.cz/udalos­ti/propustka-k-lekari-formular-vzor-pdf-doba-zakonik-prace-1447125

Propustka k lékaři. Kdy a na jak dlouho o ni smí zaměstnanec požádat?

https://www.me­sec.cz/clanky/pro­pustka-k-lekari/

Další odpovědi
paul1

K zařízení úředních záležitostí zaměstnance

Chybí tam jiná možnost. Nedovedu to seriozně posoudit, za mého pracovního působení v minulém režimu jsme měli tzv. píchačku, kam se do vnitřní strany složených karet vpisovalo, kam člověk jde.
V tomto režimu jsem pracoval na vývoji a výskumu, tam jsme měli volnější režim bez omezené, jen si bylo třeba plnit úlohy a mít výsledky.

da ny

Pouze k lékaři

Nevhodně zvolená anketa!
S návštěvou úřadu by podle ZP zaměstnanec neuspěl. Pouze, pokud ho vedoucí pracovník/zaměs­tnavatel sám uvolní (výjimečné, bez zákonného nároku!).
Někde musí zaměstnanec návštěvu úřadů řešit pouze dovolenou (den, několik hodin).
Propustka x volno.
Nař.vlády č.590/2006 Sb-osobní překážky
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb.Nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci
Pročtěte si 11 bodů.
Propustka (s nebo bez náhrady mzdy)se vztahuje na lékařské vyšetření/ošetření, pracovní prohlídku. Při narození dítěte převoz manželky, porod úmrtí, doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení, přestěhování, pohřeb spoluzaměstnance. Zpoždění hromadných dopravních prostředků. Svatba.
Dříve i účast u soudního jednání
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-590

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.