Avatar uživatele
terkakik

Na čem je založen stejnoměrný elektromotor?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3452 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Odpoveď byla označena jako užitečná

Stejnosměrný! Jednoduše řečeno na síle působící na vodič protékaný proudem nacházející se v magnetickém poli. Toto magnetické pole lze vytvořit buď permanentním magnetem nebo elektromagnetem tvořící stator (tj. nepohyblivou část motoru), v jehož dutině se otáčí cívka tvořící rotor, neboli kotvu motoru. Tato cívka je napájena stejnosměrným proudem ze zdroje el. energie přes kluzné kontakty (uhlíkové kartáče) dosedající na lamely. Kartáče jsou součástí statoru a nepohybují se. Lamely jsou součástí rotoru, se kterým se otáčejí a na každou z nich je připojen jeden vývod cívky rotoru. (hovoříme o nejjednodušším uspořádání – dvoupólovém stroji). Soustavě skládající se z kartáčů a lamel říkáme komutátor. Jeho úkolem je zajistit během otáčení rotoru správný směr proudu procházející cívkou, aby elektromagnetická síla působící na její aktivní hrany ji uváděla do otáčivého pohybu. S cívkou se samozřejmě otáčí celý rotor opatřený hřídelí uloženou na obou koncích pomocí ložisek v ložiskových štítech dosedajících z obou stran na stator. Volný konec hřídele pak využíváme k pohonu nějakého dalšího strojního zařízení. Mrkni se na nějaký obrázek v učebnici! Dobrý obrázek nahradí často celou stránku slov.
Záměrně jsem se vyhnul matematice a snažil jsem se o co nejsrozumitelnější vyjadřování. Nevím jestli se mi to podařilo, ale snažil jsem se. Jinak je to problematika dost rozsáhlá a mohl bych o tom psát do rána, ale asi by to nemělo smysl. Máš-li na mysli pouze princip funkce, mělo by to stačit. I tak je toho pro neelektrotechnika dost (nechci urazit).

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?terkakik Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nejedná se o stejnoměrný, ale o stejnosměrný
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Stej­nosm%C4%9Brn%C3­%BD_motor

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Na stejnosměrný elektrice… Taky na magnetismu…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
isteron

elektromagnetická indukcia.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek