savyla

Jak vypočitat zrychlení?

Vůbec nechápou jednu úlohu z fyziky.mohl by mi jí někdo prosím vysvětlit?
Letadlo o hmotnosti 20 t urazí za dobu 10s od startu dráhu 150 m.Urcete zrychlení letadla a tažnou sílu jeho motorů.mělo by vyjít 3m.s-2.a to druhé 60kN.Nechapu jak se k tomu dobrat.Vysvětlí mi to prosím někdo?Díky moc
Doplňuji:
A-v/t ale to nevychází 3m.s-2
150/10–15 alenechápu princip jak z toho dostat 3

Nejlepší odpověď
mosoj

Používáš pro rovnoměrně zrychlený pohyb špatný vzorec.
Vzorec je :
s=1/2at2

s … dráha
t … čas
a… zrychlení
Doplňuji:
Pro sílu platí
druhý pohybový zákon:
F = ma

Další odpovědi
gecco

  1. zrychlení – jaký je vztah mezi dráhou, časem a zrychlením??
  2. síla – jaký je vztah mezi silou, hmotností a zrychlením (to si vypočítáš podle a))

___
Napiš do Doplnění nebo do Diskuse své řešení, zkontrolujeme ti to.
😉
Doplňuji:
Ad a) mezi drahou, časem a ZRYCHLENÍM???
Přemejšlej, nepiš vzorečky aniž víš, co znamenají…
😉
Pokračuj v diskusi…

Fyzik

zrychlení:
s = 1/2 * a * t2, t = 10 s, t2 = 100 s2, dosadit

150 m = 1/2 * a * 100 s2

a = 3 m/s2

síla:
F = m * a = 20000 kg * 3 m/s2

F = 60000 N

mosoj

Hlavně nezapomeň dosazovat ve správných ( základních jednotkách).