zjentek

Myslíte, že všemocná konzumní ruka podřadné kvality řádí výhradně v řetězcích východních částí západu?

Vím, není to snadno pochopitelná otázka, protože my jsme krásné lidstvo, že, podnikat je super, že, nakupovat taky a přece nikdo by nám nepředkládal nic podřadného, nebezpečného, zvláště co se stravy týká, že, to by ho snad zavřeli, že, bo systém nás chrání, máme přece právní ochranu, různé úmluvy, že, dokonce i mezinárodní, „každý má právo na život, svobodu a bezpečnost osoby“, že, „nikdo nesmí být vystaven mučení ani jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestu ", že, ale… Mluvil jsem se známou žijící v bývalé DDR o ovoci zelenině a ta se vyjádřila, cituji: "nechceš vidět jak vypadaly ty rajčata v obchodě (to je o zdraví) a jaká cenovka“. Haré Krišna 🙏

Nejlepší odpověď
Ametyst

Proto přece padla Železná opona, aby se na Západě nezastavil ekonomický růst, a mohl se rozšířit odbyt: řetězce sem vtrhly a chovají se jako na dobytém území. Normy kvality byly zrušeny, aby vyhovovalo všechno. Výrobci musí dodržovat pouze své vlastní technologické normy! Jak ubohé.

Další odpovědi
aevul

Dneska jsem byl v obchodě. Měli tam šunku „nejvyšší kvality“, 85 % masa. Hned vedle byla šunka s 98 % masa, jen o pár korun dražší. Mleté maso s obsahem masa 80 %. Dokud lidi budou ochotní kupovat sra*ky, pořád to tu bude. Snad pochopím, kdyby rozdíl u té šunky byl 10 Kč na 100 g. Ale dvě, tři koruny?

da ny

Nemyslíme, VÍME.
Posledních několik let se o tom veřejně mluví, též na politické úrovni.
Země bývalého východního bloku jsou pro Západ (řetězce) zlatým dolem. Druhořadá kvalita/složení výrobků byla vysvětlena „odlišnými chuťovými preferencemi“
Nejde jen o potraviny, ale většinu drogistického zboží (v pracích prášcích více soli = zašedlé prádlo.
I zvířata jsou „šizena“. 14 dní jede výrobní linka na granule, pro kočky/psi na Západ. 14 dní s jiným složením a obaly na Východ.
Stánkaři (nejdříve kšeftaři) hned po revoluci začali dovážet a prodávat výrobky ze západu, lidé nakupovat. Kvalita byla a je odlišná.
Ani čeští výrobci nejsou výjimkou. I oni se např. u konzerv musí „snažit“, pokud chtějí na Západě uspět.
Dříve byly super/hyPermarkety plné i kvalitního zboží. Sem tam se ještě objeví. Stačilo sledovat na obalech cizí jazyky (popis, označení, složení (IT, FJ, AJ NJ apod.). Ty už jsou dnes vzácností.
Zahraniční firmy časem přesunuly výrobní závody do ČECH, Polska, Maďarska Lotyšska atd. atp. Zde se také vyrábí z velké části rovnou ta druhořadá kvalita.
Některé řetězce (abych nekřivdila) i dnes prodávají německé výrobky (4) a zdejší Vietnamci vozí sami z Německa zboží (VYRÁBĚNÉ PRO ZÁPAD), holandské, norské, italské apod.
Většina je česká nebo polská.

Nějaký čas v českých TV běželo několik pořadů, kde se testovaly, srovnávaly výrobky. Vyhodnocovalo se složení i českých „šmakulád“. nyní se to ví. je to fakt, Pořady z TV téměř zmizely, svou úlohu dávno splnily.
Potraviny jsou nekvalitní, ale ukrutně drahé. Zelenina, ovoce nevalné kvality, také drahé.
MASO začaly „křehčit“ a máčet nejen řetězce, domácí velkovýrobci, ale i někteří menší řezníci (ve vodě plavala i šunka od kosti). Ošetřovat/koupat chemicky (Savo. hypermangan aj.), po vzoru řezníků ze Západu v 70. a 80. letech, včetně barevného podsvícení prodejních pultů. Tehdy bylo naše (ČSSR) maso a normy zdravé a přísné.

aliendrone

Já si s odpovědí počkám na Pepu25, až ti vysvětlí, že máš vlčí mhu a že jíme potraviny nejvyšší kvality za nejnižší ceny (tedy A de luxe téměř zdarma). A přihodí navrch, že máš „svobodu“ apod. nesmysly. Tedy že si můžeš hodit jaký chceš volební lístek do záchoda, pardon do volební urny (ale co už, ve výsledku to ale vyjde NASTEJNO). 😉 😄

AŤ ŽIJE PRAVDA A LÁSKA, SVOBODA A DEMOKRACIE, CHROCHTY CHROCHT! 😁 😁

Rokio

To není východní část západu, ale prostě východ. Pokud myslíš Česko, tak patříme mezi střední Evropu. Nejsme na západě.

Horší potraviny a jiné zboží tu máme proto, protože by se zahraničním firmám nevyplatilo je pro nás vyrábět, kdyby byly stejně kvalitní jako například v Německu, Franicii, Velké Británii, Švýcarsku atd.

plebs

Záleží na médiích a reklamách.
Šest milionů občanů bylo nadšeno a dalo hlas dvěma ex komunistům na pronajmutí Hradu.
A odhaduji stejné množství možná i více je nadšeno supermarkety / letáky média / a jejich ohromnou nabídkou .
Chuťové buňky jsou potlačeny a zvyknou si na částečnou chemickou a jinou úpravu.
Zakoupil jsem si dvě kila jablek krásná červená veliká, tvrdá jak z mrazáku a nevalné chuti, od strýce jablka malá ovšem chuťově někde jinde.

aevul

Ametyst: Proč by to někdo vyráběl, kdyby to nikdo nekupoval? Je to o zákaznících, ne o nějakých normách.

da ny

aevul
Ano, zákazník musí počítat (co si vůbec může dovolit koupit) a číst lupou složení výrobků.
Zákazník často nemá srovnání. Nemá na výběr!!! Věří a něví…
Československé normy na složení výrobků byly velmi přísné, řada výrobků kvalitních.
Všichni věděli, že cena a složení je stejné. Nem že koupím stejný výrobek, třeba „šmejd“ v jednom řetězci, za stálou cenu, za 20 Kč a v jiném za 35 Kč.
Dnes lze rozeznat jen po pečlivém pročtení složení výrobků (podíl masa, zahušťovadla v „jogurtech“, podíl ovocné složky marmelád/jamů, podíl zeleninové složky v protlaku, kečupech). Zrušením oněch norem došlo k tomu, že se vyrábí i zde více, či méně kvalitní zboží (šunka od 70% do 98% masa).

aevul

Dneska jsem byl v obchodě. Měli tam šunku „nejvyšší kvality“, 85 % masa. Hned vedle byla šunka s 98 % masa, jen o pár korun dražší. Mleté maso s obsahem masa 80 %. Dokud lidi budou ochotní kupovat sra*ky, pořád to tu bude. Snad pochopím, kdyby rozdíl u té šunky byl 10 Kč na 100 g. Ale dvě, tři koruny?