JájsemRaibek

Myslíte, že bych byl v právu, pokud bych zareagoval tak, jak je uvedeno v popisu otázky?

https://tn.no­va.cz/clanek/tram­vaj-mela-za-sebou-tahnout-psika-zustalo-jen-utrzene-voditko.html
Přesněji:
„Lidi začali pokřikovat, tramvaj se rozjela, lidé volali na řidiče, ať zastaví, všichni mačkali signalizační tlačítka, bušili na kabinu řidiče, ale tramvaj jela dál,“ popsala.
Pak souprava zastavila u křižovatky. Cestující si podle ženina vyprávění mysleli, že řidič už zareagoval. Ale bylo to jen kvůli semaforu. Když dostal signál, pokračoval v jízdě. Nakonec přeci jen zastavil.

Dnes tam byl pes, zítra tam může být člověk, dítě. Je reakce řidiče, který pokračoval, správná?

Byl bych v právu, pokud bych jej po otevření kabiny řidiče vytáhl ven a zbil tak, že by to asi nerozchodil, popř. zavřel mezi dveře a vyjel, ať taky zakusí jízdu vně tramvaje.

Nejlepší odpověď
Edison

V právu bys nebyl. Ale rozhodně řidič tramvaje není veřejnou osobou, jak píše Kepler.

Ten článek je mj. nechutně předpojatý… Píší, že lidé mačkali signalizační tlačítka. Jestli mačkali poptávku dveří, na to řidič opravdu jen tak zastavovat nebude, bo nesmí. Zastaví v zastávce a uvolní, nebo otevře dveře. Jiná možnost existuje pouze v nouzi. O nouzi se řidič doví pouze je-li aktivována záchranná brza cestujícími. V tomto případě ovšem na zastavení řidiř nemá žádný vliv, tramvaj zastaví sama, a to rychle za vzonění výstražného zvonce. Ani pak ovšem řidič neotevře dveře, bo se musí přesvědčit, nehrozí-li cestucícím na silnici nebezpečí.

Další odpovědi
Kepler

No, zasloužil by hajzlík jeden, ale v právu bys nebyl. Jednalo by se o útok na veřejnou osobu a to by bylo mastné.

Kryšpín

Třeba si šluka a nevěděl jak zabrzdit

aliendrone

Mně to přijde jako typicky „vyvážené zpravodajství“ – vytvořit bublinu za každou cenu, co také chtít od Novy? :(

Takže to shrnu:

  1. Nějaká vymaštěná nána navzdory zvukovému znamení se cpala do tramvaje a v důsledku toho zůstal čokl venku. Za VĚDOMÉ ohrožení psa bych ji napálil horní polovinu zákonné sazby, kterou umožňuje zákon na ochranu zvířat proti týrání. To proto, že je nejen blbá, ale ještě má tu drzost si stěžovat!
  2. Řidič má signalizaci nedovření dveří, která ovšem u starších typů (T3 apod.) NENÍ stavěná na to, aby rozpoznala přiskřípnuté vodítko. (obvykle reaguje na 1–2 cm předmět/překážku, což je v případě přivřeného člověka DOSTATEČNĚ vyhovující)

Viděl jsem ženskou, které podobným způsobem zůstala venku z tramvaje kabelka, tramvaj kousek popojela a zastavila na semaforech, načež přiskočil pohotový všímálek a zatímco ženská uvnitř konsternovaně vřeštěla, tak jí s klidem kabelku vybral (peněženku) a spokojeně odkráčel. :) Řidič měl důvod se při rozjetí domnívat, že je vše v pořádku i při pohledu zpětným zrcátkam.

  1. To, že někdo mačká signalizaci k řidiči ještě není důvod k zastavení (a v dnešní době už vůbec ne), protože si s tím mnozí cestující doslava hrají (puberťáci blbnou). Většina cestujících ani NEVÍ JAK se signalizuje žádost o nouzové zastavení. Tedy pokud se tento postup ještě praktikuje, v mastné tyči sice občas cestuji když je to výhodné, ale opravdu jen zřídka, takže už ani aktuální postupy neznám.
  2. Jestli v tramvaji někdo ječí, tak to není nic divného. Doporučuji se svézt se skupinkou mladých italských turistů – to máš pocit, že jsi někde na makarónském tržišti, kde se přeřvávají prodavači a do toho pouští diskotéku. A jak znám své Pražáky, tak je MNOHEM pravděpodobnější, že se spíš tlemili a měli z toho srandu, než že by opravdu upozorňovali na nějaké nedopatření. ;) :)

Závěr:
Dokud se věc ŘÁDNĚ nevyšetří, je hloupost dělat z toho nějaké ukvapené závěry na základě pindů nějaké nezodpovědné Hildy. :)

Rokio

Nebyl bys v právu. Nejedná se o krajní nouzi. Je to jen další trestný čin, který bys tentokrát spáchal ty.

Podle mě bys v takové situaci měl běžet co nejrychleji za řidičem tramvaje a jasně, stručně a důsledně mu říct, že před tramvají je pes a ať zastaví.

JájsemRaibek

Keplere, řidič není veřejnou osobou, takže by to tak mastné nebylo :D

Kepler

Že by se to změnilo? Je to možné.

JájsemRaibek

A jinak vím, že se nejedná o krajní nouzi, ani nutnou obranu, ikdyž v případě dítěte nebo dospělého člověka zřejmě ano, jen nemám rád, když někdo ignoruje. Sice jsem u toho nebyl, ale dokážu si představit řev cestujících (info řidiči, signalizace) a on to má na háku. Co s takovým?

Edison

Ani v tomto případě. O krajní nouzi nejde, pokud nebezpečí již pominulo. Totéž platí o nutné obraně. Řidič NESMÍ jen tak zastavit mimo zastávku. Už to pro jednou púochopte. Signalizace je na tom ještě hůř. Co je myšleno tou signalizací? Poptávka dveří? Na tu opravdu reaguje řidič pouze v zastávce. Pro nouzové zastavení slouší záchranná brzda a ta brzdí bez vůle řidiče. Tak asi tak.

JájsemRaibek

Rokio, četl jsi článek nebo alespoň to co jsem z něj zkopíroval? Před tramvají pes nebyl, byl přivřen vodítkem ve dveřích a myslím, že cestující dost razantně sdělovali řidiči, že má zastavit nehledě na signalizační tlačítko.
Jak jinak důrazněji mu to sdělit?
Že by basetbalovou pálkou skrz okno do hlavy?

Edison

Všude po tramvajích je Záchranná brzda!!! Ta slouží k nouzovému zastavení!!!

Rokio

JájsemRaibek: Přiznávám se. Článek jsem nečetl. Promiň. Jinak já jsem jednou stál před tramvají pár sekund, protože jsem se zamyslel. Tramvaj se poté rozjela a já jsem musel uskočit. Já prostě nejsem zvyklý na dopravní provoz v Brně a v této metropoli jsem dezorientovaný, když jsem v centru. Jsem zvyklý na menší města a velkoměsta nesnáším.

Edison

A proč jsi vůbec stál tak blízko tramvaje??? Nechápu…