Gonfaloniér

Myslíte si, že v rétorických školách a kurzech vědí, jak se zlepšit v mluvě, vyjadřování?

Je tu někdo, kdo prošel takovým kurzem?
Já v žádném nebyl, ale stačí ty informační popisky, co se tam člověk naučí a jak. Jako správné dýchání, příprava projevu a prezentace, vhodné oblékání, pauzy při mluvení… Myslím, že nic z toho člověku nepomůže zlepšit se v mluvě. To jsou podle mě až nějaké okrajové detaily navíc, které by měl člověk vybrousit až když už umí dobře mluvit. Ale na samotné zlepšení rétoriky – vyjadřování se takové kurzy nezaměřují. Sice říkají, že naučí člověka lépe mluvit, diskutovat atd, ale přitom se tam řeší nepodstatnosti jako oblékání, dýchání a hlavně tvorba veřejných projevů/prezentací.
Připadámi, že sami nevědí, praktické rady neznají, na Cicerona ani Quintiliana nesáhli, někteří možná na Aristotela, ale to jim v ničem nepomůže, protože to je ryze teroretické-filosofické pojednání, které je jim v praxi k ničemu. Stačí se podívat na nějaká videa, přednášky z kurzů a připadá mi, že se kolikrát sami ti lektoři neumí vyjadřovat. Není většina těch škol/kurzů jen o snadném výdělku…? někdo si zaplatí drahý kurz či přednášky, ale neodnese si odtamtud téměř nic.
Tihle experti se zabývají spíš věcmi, které souvisí s jádrem problému jen okrajově. Můžou být nápomocné, ale není to to hlavní a to důležité. A o jádro samotné nedbají.

Odpovědi
Kelt

Tak určitě existují kurzy a stejně tak je ke všemu i literatura a další zdroje. A nejen pro oblast mluvení, ale i učení se cizích jazyků, naučit se hrát na hudební nástroje atd. Snad jen milování se zde neučí. Zaplatíš, něco se dozvíš, navíc, když zaplatíš do určité doby, tak máš úžasnou slevu. A neustále jsi informován a přesvědčován o tom, že mnoho z těch, kdo tento kurs absolvovali, se zázrakem změnili a jejich život se otočil o 180°. Měl jsem na toto téma knížku od Carnegieho, který určil jak měnit vztahy, abys lépe pracoval a také jak správně mluvit. Možná se jim podaří vychovat vynikajícího řečníka, ale podávají mu informace ředěné, nezahuštěné a čím více takového oslíka nutí, aby se otřásal a sypal zlaté mince, tím více ho přesvědčují, že si vybral dobře. Ale nikdo nikoho nenutí absolvovat nějaké kurzy. Klidně si můžeš stáhnout nahrávku řečníků a cvičit se podle nich.

Kepler

Taky nemám zkušenost, ale myslím, že tyhle školy nenaučí skoro nic. Maximálně tak kdy udělat efektní pauzu a pronést větu, která vždycky zabere. Jako třeba: neptej se společnosti, co může pro tebe udělat, ale co můžeš pro společnosti udělat ty! Nebo America first! To použila řada prezidentů USA. Motorem dobrého řečníka je jeho přesvědčení, zápal pro věc, přirozená inteligence, znalost problému a vložit emoce. Leckdy i malinko intelektuálního vtipu. No a neměl by mít vadu řeči a neměl by šišlat.

ivzez

Tyto kurzy jsou podle mne dobré > naučí přesně to, co slibují.

K tomu, aby člověk mohl o něčem (o čemkoliv) mluvit, je nutné porozumět konkrétním/u o­boru/ům,
musí toho dost umět. . Ovšem k tomu neslouží kurzy řečnictví, které mohou naučit „jen řemeslo“.

annas

Domnívám se, že vyučují odborníci nejen jak správně vyslovovat hlásky , ale jak správně dýchat, zaměřují se na správnou rychlost mluvení, srozumitelnost.

Ale i zde platí, že když dva dělají totéž, není to totéž.

Existuje výslovnost normální, běžná, nedbalá a patetická . při recitaci. Záleží na tom, kde kdo jak mluví.

Vždy si připomenu slova KLarla Čapka, který chválí českou řeeč.

„Řeč je sama duše a kultura národa. Její zvučnost a melodie dává svědectví o
poetických radostech kmene; její skladba a čistota projevuje tajemné zákony myšlení;její přesnost a logičnost udává míru rozumových darů národa.“ .
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Z-jYAi3-jKMJ:www.tlumoceni-preklady.cz/dow­nload/7313/799­.pdf+&cd=1&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&client=fi­refox-b-d

Myslím si, že mnoho lidí tento dar nevyužívá správně.

Třeba mnozí herci prošili soukromými kursy rétoriky. Např. zúžená brněnská mluva nezní ve veřejných projevech hezky, jiní zase negativně hodnotí pražskou výslovnost.

Ale někteří herci nedbají na svou řeč, Např. Pavel Liška mluvit neumí, ale je stále žádaný. Nebo Jaromír Soukup, majitel Barrandova, není také vzorem dokonalého „řečníka“. Co někteří naši politici?

Zřejmě existuje i nějaký gen jako je „dar řeči“. Je důležité nejen to, co člověk říká, ale i jak to říká kde a dokonce i komu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Gonfaloniér

ivzez, člověk může znát určité téma dokonale a i tak o něm nemusí umět dobře mluvit. Znalost tématu je jen jedna část rétoriky, správné mluvy. Informace konkrétního oboru z člověka nedělají řečníka.

Gonfaloniér

To je opět jen další součást celé rétoriky, i když důležitá, ale není to to hlavní – podobně jako „správné dýchání, oblékání“ atpod.
Modulace hlasu a dýchání, pauzy, vnější vzezření, příprava prezentací a další jsou dílčí části – vhodné si osvojit až když člověk umí trochu mluvit, vyjadřovat se a formovat své myšlenky do vhodných slov/vět… tohle ty školy neučí, i když to slibují.

Gonfaloniér

Kelt, Knížku od Carnegieho jsem taky četl. Doma je mám od něj snad všechny, ale četl jsem jen „Jak působit na lidi…“ Čte se dobře, pár zajímavých myšlenek tam taky je, ale i tak se soustředí jen na konkrétní situace – a jak v nich reagovat. Dává přímé rady, ale ne jak se v tom mluvení zlepšit, skutečně je to spíš jen kniha o tom, jak působit na lidi, jak zachovat v dané situaci a obsahuje spíš fígle (třeba: nechat mluvit ostatní, soustředit se na to, co zajímá je, zapamatovat si a vyslovovat jejich jméno, být klidný atd), jak něčeho využít, ale o rétorice a zlepšení taky nepojednává. Tedy žádné správné mluvení ani vyjadřování, jen pár určitých tipů – které můžou být (velmi) prospěšné, ale pro člověka, který mluvit neumí ani ne.
BTW já žádný kurz nehledám, já vím jak se v tom zlepšit (i když to nedělám, i když bych měl – je to totiž namáhavé). Jen se ptám, jak to s nimi je.

Gonfaloniér

Si myslím, že to platí to i na některé jiné kurzy. Ale v takových podobných jsem nikdy nebyl, takže přímé zkušenosti nemám.