Meroj

Muzu si ponechat balik, ktery eshop poslal omylem?

Prisel mi balik ktery jsem si neobjednal, ja nebyl doma a prevzal to otec. Za pul roku se ozvaly z eshopu, ze udelaly chybu a ze chteji zaplatit omylem zaslany balik v cene 3000,–kc. Ja jsem jim napsal, ze jsem nic neprevzal a ze nic platit nebudu. Osobne jsem nic neprevzal. Balik byl predan jine osobe bez meho vedomi, navic jsem si nic neobjednal. Jake jsou me prava? Musim balik zaplatit nebo vracet? Bohuze je rozbaleny a pouzity, tak prave nevim co ted.

Nejlepší odpověď
nyjono

Ten balík jsi rozbalil a zboží používal? Nebo je pořád zabalený tak, jak ho otec převzal?
No … zvědavost ani hamižnost se nevyplácí. Vidím to tak, jak se píše níže, zavolat do toho obchodu a zkusit se domluvit.
Tys prostě používal něco, co není tvé. Že se stal omyl a někdo jiný udělal chybu s tím souvisí pouze velmi okrajově.

Další odpovědi
led

Vo vašom prípade ide o neoprávnené prisvojenie si veci omylom doručenú.. právne znenie vám určite radi vysvetlia právnici.
V prípade, že minimálne jeden údaj na adrese, prípadne faktúre, nebol váš, mali ste to
1 – neprevziať (otec to prevzal vo vašom zastúpení) odosielateľovi
2 – oznámiť zle doručený balík odosielateľovi a na základe dohovoru s ním, buď balík vrátiť na ich náklady, alebo si ho ponechať a zaplatiť uvedenú hodnotu.
3 – ak ste danú zásielku užívali, ste povinný ju odosielateľovi zaplatiť.
4 – v prípade, že všetky údaje o príjemcovi boli vaše, spojte sa s odosielateľom a dohodnite si spôsob vrátenie, alebo úhrady zásielky.

Edison

Je to jako s nálezem: Přestupek až tr. č. podle hodnoty nálezu. Navíc porušení listovního tajemství. A to platí bez ohledu na to, jestli ho teď zaplatíš, nebo vrátíš. Přeber si to jak chceš.

mosoj

Tak co čecháčkové. Krádež jako každá jiná.

jmhad

V občanském zákoníku je doslova psáno – § 1838 Neobjednané plnění
Dodal-li podnikatel spotřebiteli něco bez objednávky a ujal-li se spotřebitel držby, hledí se na spotřebitele jako na poctivého držitele. Spotřebitel nemusí na své náklady podnikateli nic vracet, ani ho o tom vyrozumět.
Takže klídek,eshop má prostě smůlu.
Ti ostatní,co zde odpovídají,bohužel nový OZ neznají.

Hlada

Za takovéto úvahy ti přeju, aby jiná osoba také převzala platební rozkaz, ten nabyl právní moci a stal se z něj exekuční titul.

Prostě a jednoduše je potřeba zavolat do obchodu a dohodnout se.
Ty máš právo na náhradu výdajů spojených s odesláním, obchod má právo na náhradu znehodnocení zboží, které vzniklo jeho používáním. Viz NOZ §2991 a §3000.

iceT

Tak jako já nevím, co řešíš. To zaplať a hotovo. Snad se nechceš dohadovat.

Akorát nechápu jednu věc: balík si necháš, používáš, a teď když chce někdo peníze za zboží, tak se divíš. Kdyby se ti to omylem poslané zboží nehodilo, tak ho jako vrátíš, jo? A taky je zajímavé, že když sis nic neobjednal, tak eshop na tebe má kontakt, když ti psali, že udělali chybu, no moc tomu nevěřím, ale budiž.

Mp2

… Hele…

Buďto se jim ozvi a dohodni se s nima… Vymysli si historku, že sis myslel, že je to dárek od babičky…

Nebo prostě dělej, že o ničem nevíš…
Je to do 5000…
V horším případě by tam byla maximálně pokuta ve výši hodnoty zboží.. Možná i menší, protože jsme v česku

Tak dej vědět, jak si dopadl..

autacek

No, tak že je slušně vyzvi, ať ti doloží co k převzetí zásilky mají, že si nejsi vědom, že bys před takovou dobou něco u nich objednával, natož přebíral… a tady to myslím skončí. Další postup bych zvolil až dle podkladů, co k tomu jsou. Rozhodně bych jim neulehčoval situaci sdělováním jakýchkoli bližších podrobnosti, jen ať se snaží.

V dnešní době je velice nepravděpodobné, že by něco prodejce posílal bez úhrady předem, nebo na dobírku, zásilku tedy patrně zaplacenou má, pokud pošta doručila jinam než měla, je to především problém pošty. V neposlední řadě si příjemce mohl myslet, že se jedná o reklamní vzorek, reklamní předmět, apod..

Pochopitelně pokud tomu tak není a nebylo, měl by neoprávněný příjemce zásilku vrátit, ovšem se všemi zmiňovanými právními důsledky.

Dochy

Také jsem slyšel že podle nových pravidel není nutné nic řešit. Právě byla spousta problémů s tím, že některé společnosti zasílali nevyžádané zboží a pak za něj chtěli prachy, příp. i se sankcemi. Proto byla pravidla změněna tak, že příp. nevyžádaná zásilka jde plně ke škodě obchodníka.

Osobně bych se snažil nevyžádanou zásilku řešit dříve, ale myslím, že aktuální zákony se staví na stranu spotřebitele.

Kryšpín

Samozřejmě je několik možností, zatloukat pokud se bude protistrana bránit zaměstná se PÚ, doručovatel, někdy i znalec písma, policie, dále i soud.

Rovněž zda je tam trochu čestnosti a skromnosti.
Jinak lze zkoušet tvrdohlavost, chamtivost, lakotu, bezcitnost, drzost, záludnost, cynismus, závislost, aroganci, škodobilost, bezcharakternost, bezohlednost a další vynikající charakterové vlastnosti některých našich spoluobčanů od spodu až nahoru

ivzez

Souhlasím s odpověďmi uživatelů Auťáček a Jmhad.

Já bych poradila zachovat se, jak radí Auťáček:
vyzvat obchod, aby Vám doložil vše, co k objednávce a převzetí balíku má,
a podle toho případně postupovat dál.

autacek

Důrazně varuji před radami rádobyprávníků typu jmhad, neznající širší souvislosti zákona,

„Aplikace tohoto ustanovení je vyloučena, tam kde bylo zjevné, že zboží je určeno pro jiného příjemce. V praxi můžeme za tyto situace označit případy, kdy bylo zboží dodavatelem zasláno omylem, a od samého počátku tedy nešlo o nabídku určenou pro dotčeného spotřebitele, ale bylo určeno např. pro jeho souseda.“

ivzez

Jak se v případě, že adresa na balíku byla v pořádku, pozná,
že „zboží bylo zjevně určeno pro jiného příjemce“?

Proč by se člověk, který dostane balík se správně napsanou adresou,
neměl domnívat, že byl balík určen právě jemu, a v dobré víře si jej ponechat?

Edison

Asi by to poznal nejpozději po rozbalení, že si nic takového neobjednal.

ivzez

I před rozbalením věděl, že si nic neobjednal.
Jak ale měl poznat, že mu ten balík nepatří, když
na něm byla uvedena správná adresa?

Jestli (a to není nijak ojedinělé) v balíku nebyla žádná faktura ani požadavek úhrady. podle čeho měl poznat, že jde o objednávku někoho jiného.

A jak se odesilatel dostal k adrese příjemce?
Omylem?

Dochy

Spousta společností rozesílá různé reklamní předměty… pokud tam nebyl průvodní dopis s fakturou jak mám vědět, že někdo chce něco zaplatit? Pokud je někdo u různých zásilkových společností trochu aktivnější, snadno může ztratit přehled jestli zrovna danou věc objednával…

ivzez

Navíc dnes řada obchodů umožňuje objednat
a zaplatit zboží pro někoho jiného…

ivzez

PS:
Tu nominaci jsem chtěla kliknout Vám, „uklikla“ jsem se…

orestez

Tady je odborníků. Tímto způsobem by se dali zlikvidovat nepohodlní lidi. Poslali by vám balík s kilem drog a ihned po doručení zavolali centrálu.
Nebo někomu něco poslat, napsat cenu 5 tisíc, udělat v adrese schválně malou chybu a jít na centrálu ať ho zastřelí za to, že to převzal.

Edison

Tak jednoduché to není. Správně by měl příjemce nevyžádanou zásilku oznámit jako nález. A to bez zbytečného odkladu. Podotýkám, že totéž platí i o „neobjednaném zboží“. Mělo byu se s ním na straně příjemce zacházet stejně, jako s nálezem. Příjemci tím vzniká neoprávněný prospěch ve smyslu tr.záku. Je to stejné, jako když někdo vyplatí někomu peníze které mu nepříslušejí, nebo někomu přistane na oučtě platba, která mu nepřísluší. Takže pozor na to, ty dva zákony (tr.zák. a o.zák.) jdou evidentně zdánlivě proti sobě, ale není to tak úplně.

Edison

MP2 nepiš nesmysly. Poslání peněz na nesprávný oučet se dá reklamovat. ponechat si cizí věc nebo peněz je porušením zákona a není pravdou, že až nad nějakou sumu, jen kvalifikace činu je jiná. Teď jde o to, jestli to otec udělal vědomě či nevědomě, to podle toho, co na tom bylo za adresu.

Meroj

Dohoda je v řešení, zboří si vyzvednou.