Avatar uživatele
kosaaaak

Můžu si nechat vystavit novou občanku v jiném městě?

Dojít si na úřad v jiném městě než mám trvalé bydliště? Nebo každý člověk spadá pod určitý obvod...

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? barnajka před 4048 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Dotazem na Magistratu v Hradci Králové (oddělení ´občanských průkazů´) jsem zjistil následující:

- žádost o vydání nového OP ( a jedno z jakých důvodů) lze podat na kterémkoli úřadě s rozšířenou působností a žádost může podat i ´cizí´ osoba
- do této žádosti lze uvést i místo, kde si chci OP průkaz vyzvednout
- OP si poté můžu (ale pouze osobně) vyzvednout na tomto jiném místě

Na můj smyšlený příklad (viz níže) mi úřednice odpověděla, že je to možné, ale bude to déle trvat...tak 1,5 měsíce.

Příklad:
- trvalé bydliště mám v Hradci Králové
- žádost podávám na Magistrátě v Pardubicích
- do žádosti jsem uvedl, že si chci OP převzít v Ostravě

Pozn: 30-ti denní lhůta začíná běžet až když se žádost dostane na ´hradecký´ magistrát..., poté je OP odeslán (už mimo lhůtu) do Ostravy

-------------

viz též § 4, odst. 2,4,5 zákona o OP

Zdroj: http://www.sagit.cz/pages/sbir katxt.asp?zdroj=sb08379&cd=76& typ=r

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pokud ji už máš propadlou, musíš do místa trvalého bydliště.
Jestliže je ještě platná, pak skutečně lze kdekoliv, ovšem s tím, že místo do 30 dnů se to prodlužuje o další limit, tj. do 60 dnů.
Každý z MÚ má svoji lhůtu.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Moje odpověď vycházela z osobní zkušenosti mé dcery, s tím že podaný postup je platný v rámci celé ČR.
Pokud mají jednotliví úředníci vlastní interpretaci, těžko to jako řadoví občané můžeme ovlivnit.

před 4048 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
standa

Ale ´hradecká´ úřednice nemá vlastní interpretaci..., je to dle zákona :-)

Mrkněte na ta ustanovení zákona o OP, co jsem ve své odpovědi uváděl.

Já jsem si jen potvrdil v praxi (na hradeckém magistrátě), co jsem vyčetl ze zákona :-)

před 4047 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony