krcek164

Můžu prohlásit, že umím cizí jazyk, když umím pouze mluvit a poslouchat?

Můžu prohlásit, že umím cizí jazyk, když umím pouze mluvit a poslouchat, ale gramatiku neumím? Prosím jen normální odpověď a ne „tady se nedělají soukromé průzkumy“. Děkuji

Odpovědi
Kelt

Takže umíš pouze hovorový jazyk, ale neumíš psát a číst a to je třeba taky. Záleží na tom, v jaké oblasti se pohybuješ a co potřebuješ vědět. Je rozdíl číšník, nebo přístavní dělník a nebo student nebo vědecký pracovník. A jaká je tvoje slovní zásoba? Umíš pozdravit, koupit si pivo v hospodě nebo si dokážeš objednat jídlo v luxusním hotelu a směle můžeš provádět skupiny po zemi? Pokud zapadneš mezi domorodce a nepoznají, že jsi cizinec, tak ten jazyk umíš.

Dochy

Prakticky vždycky když s někým budeš řešit např. možnost zaměstnání, tak se řeší i jestli ten jazyk umíš i těch stránek, které jsou pro danou pozici potřebné. Kromě mateřského jazyka se snad nikdy neřeší umíš/neumíš ale zvládneš v tom jazyce tohle a tohle?

Do svého CV píšu u jazyků co v tom jazyce zvládám dobře a kde to hapruje. Vždy když jsem byl na pohovoru, tak se dál ptali a případně testli danou schopnost.