schrack

Můžu mít více dohod o provedení práce?

Můžu mít více dohod o provedení práce? Mám jednu dohodu o provedení práce jako copywriter a můžu mít i druhou na tutéž činnost, jen u jiného zaměstnavatele. Pokud překročím limit 10000,– Kč dohromady (tedy pro příklad, u jednoho zaměstnavatele si vydělám 5000,– a druhého 8000,–), musím platit daně, sociální atd?

Odpovědi
Emefej

Na obě otázky je odpověď ANO.

Nuk nuk

Ano, dohod o provedení práce, můžete mít kolik chcete. Daně, sociální a zdravotní pojištění si hradíte sám, pokud zaměstnavatel v dohodě neuvedl, že je platí on.

ivzez

Odpovědi Emefeje i Nuk jsou špatné.

Teoreticky sice můžete uzavřít tolik DPP, kolik jich stihnete vykonávat,
ale v tomto případě byste asi konkuroval prvnímu zaměstnavateli
(druhá firma pravděpodobně působí ve stejné oblasti jako první
zaměstnavatel.).

V takovém případě by bylo lepší první DPP nechat doběhnout (pro jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat max. 300 hodin v kalendářním roce)
a pak teprve uzavřít další.
(Nebo bych si předem vyžádala písemný souhlas prvního zaměstnavatele.)

Odměny z DPP u různých zaměstnavatelů se nesčítají.
Sčítaly by se pouze odměny z více DPP u jednoho zaměstnavatele.
Doplňuji:
Pro Nuk nuk:

Daně z DPP vždy odvádí zaměstnavatel, zdravotní a sociální pojištění odvádí zaměstnavatel v závislosti na dosažené odměně (u DPP od částky 10.001 Kč/měsíc).

Odvádění zdravotního ani sociálního pojištění se nesjednává v DPP,
je dáno zákonem.

Pokud odměna bude do 10.000 Kč, musí si zaměstnanec sám zaplatit zdravotní pojištění.

Sociální pojištění pro něj v takovém případě není povinné a nemůže se k němu ani přihlásit dobrovolně.

K daním:

Prohlášení k dani z příjmu nelze souběžně podepsat u dvou či více zaměstnavatelů. Pokud by se z obou DPP odváděla zálohová daň (v r. 2013 od 5.000 Kč měsíčně, letos až nad 10.000 Kč měsíčně), musel by si zaměstnanec po skončení roku od obou zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o příjmech + odvedených zálohách daně a podat daňové přiznání.

Jana5678

Musíte se dohodnou se zaměstnavatelem, aby za vás odváděl daně. My to tak v naší firmě děláme, a ještě se snažíme vytvořit pro naše zaměstnance prostředí, kde si mohou odpočinout a načerpat novou energii. Proto se pravidelně obracíme na firmu z internetových stránek www.firmsport.cz, která se specializuje na firemní akce, s nimiž přináší nové a originální zážitky.