MadAnnie

Student a dohoda o provedení práce

Prošla jsem nespočet odkazů tady na odpovědích, prošla jsem google, ale stejně tomu nerozumím, proto prosím o „jednoduché“ přiblížení.

Jsem student a na dohodu o provedení práce si vydělám do 5tis měsíčně. Co pro mě plyne když podepíšu prohlášení k dani? Nebude se mi strhávat srážková daň a tím pádem můžu/nemůžu/musím podat daňové přiznání? Co pro mě plyne nepodepíšu prohlášení k dani? Při podpisu prohlášení k dani dostanu hrubou mzdu, že?

Když k tomu budu mí ještě jednu dohodu o provedení práce, nemůžu už podepsat prohlášení k dani a bude se mi při mzdě do 5tis strhávat srážková daň?

Co je pro zaměstnavatele lepší?

Mockrtá děkuji za odpověď! Jsem z toho jelének 😁

Nejlepší odpověď
anonym

MadAnnie, proč řešíte, co je lepší pro zaměstnavatele? Vy jste brigádník, čili zaměstnanec.
Srážková daň je podmíněna celkovou výší ze všech pracovních poměrů, které v měsíci vykonáváte. Je na Vás si spočítat, zda limit nepřekročíte.
Prohlášení k dani z příjmu podepisujete s tím, že v něm zatrháváte možnost, zda chcete, aby Vám byla daň zúčtována zaměstnavatelem, nebo si chcete podat daňové přiznání sama.
Jelének z toho nemáte proč být. Ten krásně růžový formulář ještě neznamená možnost a) nebo b), tu si v něm musíte vybrat Vy sama.
Pokud ani součet Vašich dvou pracovních příjmů nepřekročí hranici pro srážkovou daň, bude Vám nadále daň srážet zaměstnavatel (tedy oba zaměstnavatelé). V momentě, kdy by součet hranici překročil, je nutno podat daňové přiznání.
Uvědomte si, že DP podáváte až do 31.3. následujícího roku. Takže v aktuálním roce se nic neděje. Můžete mít účtovanou srážkovou daň a na základě daňového přiznání za rok 2012 teprve daň ze závislé činnosti dodaníte v roce 2013.

Další odpovědi
mosoj

Podapsat prohlášení k dani znamená získat daňovou slevu 2070 Kč na poplatníka / měsíc !! Dále ještě slevu jako student 335 Kč / za měsíc ( pokud je vzhledem¨k výdělku z čeho uplatnit).
Dohod o provedení práce můžete mít i více ale podepsat prohlášení k dani a tím pádem uplatňovat slevu na dani můžete ale jenom u jednoho zaměstnavatele. Můžete ale měnit zaměstnavatele u kterého to prohlášení podepíšete.

Pokud to bude dohoda o provedení práce záleží na výdělku, zda to bude posuzováno jako zálohová daň. Do 5000 tisíc to zálohová daň není. Nad pět tisíc to zálohová daň je , ale polkud budete mít podepsané prohlášení stejně žádnou daň platit nebudete. Nad 10 000 Kč se odvádí potom i zdravotní a sociální pojištění.

Z čehož jasně plyne že je výhodné prohlášení podepsat. Jinak tu slevu na dani nemůžete uplatnit.