natushka

můžou štěňata jíst i jídlo pro dospělé psy?

a proč vlastně štěně musí jíst jiné jídlo,než dospělý pes?

Nejlepší odpověď
anonym

Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Nemůžeme krmit psa nekvalitní potravou a očekávat, že z něho vyroste krásný, zdravý a silný jedinec. Názory na to, co je kvalitní potrava, se různí a procházejí názorovým vývojem. Výzkumy na zahraničních univerzitách a ve výzkumných centrech velkých a seriózních firem zaměřených na výrobu krmiv pro psy přinesly zejména v poslední době mnoho nových poznatků, které jsou často i v přímém rozporu s tím, co se tradovalo v minulosti.

Štěně spálí během prvních měsíců života překvapující množství energie, proto je důležité zajistit, aby dostalo vyváženou výživu. Pro srovnání, štěně během prvního roku vyroste jako dítě během 14 – 18 let. Různá plemena mají různé růstové křivky, proto by měl výběr krmení odpovídat plemeni a velikosti štěněte. Výběr nejlepšího krmení je klíčem k umožnění dlouhodobého a zdravého života.

Výživa v novorozeneckém období po porodu do odstavení

V prvních dnech života pečuje o výživu štěňat především matka – kojící fena. Mateřské mléko je nejdokonalejší potravou na světě, kterou lze jen těžko nahradit. Ve zvláštních případech, jako je úhyn feny, velmi početný vrh nebo odmítání štěňat, je vhodné dát štěňatům speciální mléčnou náhražku. Kolem čtvrtého týdne věku štěňátka přichází čas na první nemléčné přikrmování. V tomto věku štěňátka dostávají malé množství velice kvalitního, snadno stravitelného krmiva. Jde o granulky rozmáčené ve vodě nebo vývaru. Matka štěňata postupně odstaví sama. Jednak již nemá dostatek mléka a jednak je jí kojení vzhledem k ostrým zoubkům štěňat velmi nepříjemné. V době odchodu k majiteli už většinou spolehlivě přijímají pevnou potravu, což je věk kolem 7. až 8. týdne.

Výživa v období od odstavu do 6.měsíce věku

Štěně v tomto období prochází fází tzv. překotného růstu. Jeho energetické potřeby dosahují až trojnásobku množství potřebného pro dospělého psa. Vysoké jsou též požadavky na přísun dalších látek, a to hlavně bílkovin, tuků, minerálních látek a vitamínů. Kromě absolutního množství je mimořádně důležitý vzájemný poměr živin, především vápníku a fosforu, nezbytných pro optimální vývoj kostí a zubů. Je pochopitelné, že tak velké nutriční nároky může uspokojit pouze nejkvalitnější, vydatné a přitom snadno stravitelné krmivo.

Další odpovědi
pariskiki

ne nemuzou protoze stenatka potrebuji vic vitaminu a takovich veci tak musi mit to svoje jidlo

terry

Miminka přece také nejedí to, co dospělý člověk.
Mláďata se vyvíjí, tak potřebují více výživy.

kamila44444

štěňata můžou jíst to samé co velcí psi,ale když granule,tak pro štěňata.Ty jsou malé a s granulemi pro velké psy by jim to dělalo problémy rozkousat atd.Ale ještě raději štěňátku dávejte pestré,zdravé,kva­litní a klasické žrádlo pro štěňátka.

bubukaa

nevím kdž jsem měla štěně dávala jsem mu pro štěnˇata ale babička má kotě a dala mu pro dospělé kočny a ono se z něj pozvracelo takže to třeba bude podobné