Frogman

Můžou se družice srazit?

Družice jsou sice v různých výškách a jejich rychlost je různá, ale přece jen je jich tam nějak hodně. Je možné, že by se za nějaký čas mohly protnout orbity dvou družic a ty by se srazily? Nebo jsou všechny orbity tak dobře spočítané, že by nikdy ke srážce nemělo dojít?

Nejlepší odpověď
Edison

Ano… A děje se to. Zbytkům lidské činnosti ve vesmíru se říká kosmické smetí. Srážejí se již nepoužívaná zařízení. Dokonce se stalo, že se srazil ruský nefunkční satelit s funkčním americkým. Nestihli upravit jeho dráhu a rozprsklo se to po oběžnici. Pak to ohrožovalo i ISS. Tam byli připraveni k evakuaci, ale stihli dráhu – výšku upravit. Problém je ten, že malé objekty se jen těžko sledují, takže srážkám nelze 100% zabránit. Na ISS maj i postupy, jak maj astronauti třeba pracovat ve volném prostoru – snažej se v zákrytu za ISS. Ale ne vždy je to možné… Velké objekty jsou paradoxně méně nebezpečné a postupem času spadnou do stmosféry, ale jsou schopny dopadnout až na povrch. I to se děje. Padaj třeba nádrže, nebo motory. Úlomky po srážkách už moc nepadaj – přecijen… hmotnost je problém – ty drobnosti pak ohrožují celý prostor. Jestli si pamatuješ, kdysi číňani chtěli sestřelit svůj vlastní satelit… ale pak jim to svět rozmluvil, protože by to byl větší problém, než ho nechat v celku. Na světě existují dvě agentury, které se sledováním kosmického smetí zabývají a vydávají různá upozornění.

A jak to vím? Právě tuhle velmi nedávno byl právě o tomhle dokument v bedně.

Další odpovědi
autacek

Mrkni na film Saljut-7 https://www.csfd­.cz/film/502955-saljut-7/komentare/ a myslím ti bude odpověď jasná.

Ano, družice se srazi mohou, hlavně ty neovladatelné, pravděpodobnost je zatím ale jen velmi malá. http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/1421319-prvni-srazka-druzic-na-svete-kolize-satelitu-usa-a-ruska

A to co píše Edison je pravá ukázka manipulativní žurnalistiky, kdy bys snad mohl mít pocit, že za srážku mohli Rusové. Ne, bylo to přesně obráceně, na vině byli plně Američani, viz. článek.

led

Je chyba, ak z niečoho čerpáte, neuviesť zdroj
„A jak to vím? Právě tuhle velmi nedávno byl právě o tomhle dokument v bedně.“
Ako vidím, autacek ho zjavne našiel.
Povrchná informácia, môže svojim nedostatočným podkladom spôsobiť opačný výsledok, než chce dosiahnúť autor

Dochy

Tak asi čerpá z vlastní paměti. Já si rozhodně nepamatuju názvy či vysílací časy všeho co zhlédnu, přesto zpravidla nějaká podstatná informace v hlavě zůstane. Znamená to že tady nemůžu na nic odpovídat, protože si zpravidla nepamatuju kde jsem původní informaci získal?? (několik desítek let praxe v oboru potvrzující získané vědomosti se už samozřejmě nepočítá 😉 )

autacek

Doplnění, navíc tam píše Edison další blbosti, když zmiňuje Číňany, oni totiž ten vlastní satelit na rozdíl od jeho tvrzení sestřelili. http://www.ian­.cz/detart_fr­.php?id=2131 https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/cina-sestrelila-satelit-svet-ma-obavy/r~i:arti­cle:335299/

Ale klidně si ty blbosti palcujte, fakt mě to tu někdy už nebaví, když vidím lidskou blbost v přímým přenosu.

Dochy

Ano, má tam nepřesnosti. Ale na otázku odpověděl. Těch incidentů s Číňany bylo myslím víc. Také nebyli jediní, kdo se pokusil družici sestřelit. Amerika i Rusko to zkoušeli.

autacek

Tak jistě, ale uznej, že zadat si do vyhledávače slova „srážka družic“ asi nebude až takový problém, pokud o tom chceš referovat. Samostatnou otázkou je, proč se na to někdo ptá, když najít odpověď je tak triviální, snad proto, že se chtěl dozvědět víc, než zkreslenou informaci.

Edison

Tak jestli Ti dokument o kosmické technice přijde jako manipulativní žurnalistika… to seš teda už dobře vymytý… Tenhle dokument byl obecně o kosmickém smetí. Nemluvě o tom, že nikde nepíšu, kdo za co mohl nebo nemohl, ani to v tom dokumentu nebylo. Bylo to suché konstatování k průběhu události. Ani neumíš napsat jméno té tuské stanice, ketrá se nejmenovala Saljuz, ale Saljut. Je vidět, že právě Ty jsi zmyšený fantasy filmy typu Gravitace a Saljut-7.

autacek

Tak si po sobě ještě jednou přečti co jsi napsal, každý ten dokument neviděl a po přečtení tebou reprodukovaného sledu událostí to opravdu vyzní tak, že se srazil ruský nefunkční satelit s funkčním americkým. Účelově ti tu chybí jasný podmět „Nestihli upravit jeho dráhu a rozprsklo se to po oběžnici“. On spíš vrazil americký do ruského. Dodáváš na dramatičnosti „Pak to ohrožovalo i ISS“. Ale zase chybí kdo to způsobil, jeden by si to mohl dokonce vyložit tak, že Rusové ohrozili ISS. A jestli sis nevšiml, tak se na mobilu uťápnu docela často, „z“ a „t“ jsou hned vedle sebe, to je od tebe naprosto ubohé. Navíc jestli sis nevšiml, on ten ruský film měl s realitou podstatně víc společného než ten americký.

Edison

Takže: Dráha obou satelitů byla předem známa. A to oběma stranama. Rusové nad tím svým už neměla žádnou kontrolu a i to bylo předem známo. Ano, amíci to prostě nestihli. Ale o viníkovi tam nepíšu vůbec nic. Primárně za to stejně mohli rusové, protože je zvykem, že dosluhující smetí se před ztrátou spojení svádí do atmosféry řízeně, aby se vědělo, kam to dopadne – míří se do oceánu – a na oběžné dráze aby nezůstaly nebezpečné zbytky – např. viz svedení MIRu. Ty tam ale stejně zůstávají, zejména zbytky po nosných raketách, které jsou zásadně neřiditelné. A k filmům… Já nepsal o žádnym hranym nesmyslu (i když uznávám, že Saljut 7 byl přecien poněkud věrnější realůitě, než Gravitace). Já píšu především o dokumentu o těhle záležitostech.

Pro ostatní: Opravdu si nepamatuji, na kterym ze stovky kanálů ten dokument proběhl. Ale bylo to velmi nedávno – cca do týdne zpět. Narazil jsem na to náhodou, už v průběhu vysílání, takže bližší info k pořadu fakt nemám.

autacek

Jak jsem psal v příspěvku výš, navíc máš v textu další blbosti, Číňané ten vlastní satelit sestřelili, a ne že ne. Snaha dobrý, ale když si člověk není jist, a chce dělat chytrého, resp. někomu odpovídat, je někdy lepší si to vygooglit 😉

Dochy

Možná se mýlím, ale nějak mám za to, že Čína měla v plánu toho sestřelit víc. Ten zbytek si snad rozmluvit nechali… Ale možná se mýlím, nenašel jsem k tomu zprávy. Samozřejmě o tom provedeném sestřelu ano.