jirka F

Můžou mít rozkládající se jablka, která se rozloží do země, vliv na stromy v okolí?

Třeba tím že se část s těch rozložených jablek.Dostane do kořenů a těm stromů pak nějakým způsobem škodí?

Nejlepší odpověď
Dochy

a) mají vliv po rozkladu na okolní stromy.

Jak píše Kepler. Mělo by to být OK když to hezky shnije. Jen některé plísně by teoreticky mohli dělat potíže.
Ale člověk zrovna neocení když projde pod stromem a hnijící jablko se mu rozmázne přes a do pantofle/sandá­lu apod…

Další odpovědi
Kepler

a) mají vliv po rozkladu na okolní stromy.

Ano, vliv mají, a to pozitivní. Produkty rozkladu obohacují půdu živinami. Díky tomu existuje půdní humus. Odumřelé části rostlin vracejí půdě, co jí patří.

Slecna 007

a) mají vliv po rozkladu na okolní stromy.

Jak je to v případě zdravých stromů nevím, ale sadař mi vysvětlil, že pro zdravé stromy v sadu je nezbytné, abych pod stromy uklidila, sbírala jablka a hnijící zlikvidovala mimo. Jinak hrozí nákaza miniliozy a je to problém. Hnijící jablka škodí zejména jabloním. Dostává se do země nákaza a tak opakovaně infikuje strom.

zjentek

a) mají vliv po rozkladu na okolní stromy.

Co je z přírody, patří zpět do přírody.

A k čemu TO přírodě zpětně slouží? My lidé to nazýváme hnojivem ;)

jirka F

Takže tomu mám rozumět tak že jsou v tomto dva tábory kdy jeden říká o nemoci miniliáze(o které jsem si doteď myslel že napadá pouze japonské třešně) pokud se nechá shnít.A druhý zase že je to naopak pozitivní.Tak kdo má být poté nominován?

EKSOT123

Přesněji je to „monilióza“. Větší škodu, než spadaná jablka, způsobují jablka zůstavší na stromě. Monilióza totiž způsobuje munifikaci a přichycení plodů, takže neopadnou. Postupně tak může houba přejít z plodů i na letorosty, a hlavně se z napadených plodů šíří příští rok dál.
Spadaná jablka nejsou tak nebezpečná, i když trochu asi také. Na zemi se jablka rychle rozkládají jinými houbami a pod. a nejsou tam takové podmínky pro moniliózní munifikaci. Já to teda nesbírám, ale samozřejmě kdo má na to čas,…

zjentek

No hlavně, v prvé řadě je třeba si uvědomit, že „správný názor“ ti dnes (21.století) JIŽ NIKDO nepotvrdí! Krom toho, že tady máme na jedný straně dobrosery (ti jsou propřírodní, čili kompost se vším všudy) a na straně druhý všemožný škodílky (ti, co o přírodě okolo nich ani nevědí, čili antipřírodní), tak se tady někde přímo uprostřed mezi těmito tábory vyrojila ještě třetí, poměrně početná a rychlostí blesku se šířící skupina magorů (ještě se neví, jak si říkají), kteří UŽ DNES VĚDÍ, že:

  1. Slupky z brambor na kompost NEPATŘÍ!
  2. Plíseň, plesnivé potraviny, ovoce, zelenina, na kompost NE!
  3. Hniloba? Na kompost rozhodně NE!
  4. Slupky citrusových plodů? NE NA KOMPOST! Je to, jako bychom si do něj vylévali jedy a postřiky..
  5. Slupky z řepy? NE NE A NE!
  6. Listí z ořešáku? Ježiši, JEN NE DO KOMPOSTU!
  7. Káva? ANO, ovšem lógr je málo účinný, lepší je použít CELÉ BOBY.
  8. Banány také lépe celé, ty hnědé…
  9. Pečivo NE- možnost dodatečné tvorby plísně.