hippeace

Může zaměstnanci zakázat živnost ten, kdo mu dotuje plat?

Mít živnost ve stejném oboru, jako je zaměstnání, může být problém a chápu, že pak zaměstnavatel nesouhlasí se živností, ale když jde o živnost mimo obor zaměstnání, může organizace, která dotuje zaměstnanci plat, tomu zaměstnanci zakázat živnost jako vedlejšák úplně?

Dodatek:
Nejsem zaměstnanec, ale to je fuk, v zákoníku práce je psáno že pokud chce zaměstnanec mít živnost v oboru v jakém pracuje u zaměstnavatele musí na to mít písemný souhlas – zákoník nic nezakazuje. Ale když kamarád chce prodávat modely dejme tomu lokomotiv a dělá u popelářů, tak nevidím překážku. Jenže zaměstnavatel mu tvrdí že ten kdo mu dotuje mzdu nechce aby měl živnost vůbec. On se v tom hrabat nechce, ale mě to prostě vrtá v hlavě

Nejlepší odpověď
ivzez

Vy jako zaměstnanec neznáte zákoník práce?
Toto nezakazuje zaměstnavatel, ale zákoník práce.

A co míníte „oborem zaměstnání“?

Zaměstnanec si smí přivydělávat jenom v jiném oboru, než
ve kterém působí jeho zaměstnavatel. Totéž platí pro SVČ → ta
je bez souhlasu zaměstnavatele možná pouze v jiném oboru,
než ve kterém působí zaměstnavatel.

Nejde o druh práce zaměstnance, ale o obory působnosti
obou zaměstnavatelů (je potřeba zkontrolovat v rejstříku).

Pokud by šlo o shodný obor (nebo jeden z oborů zaměstnavatele,
potřeboval byste PŘED založením živnosti písemný souhlas zaměstnavatele.

__________

Doplňuji:

V zákoníku práce to stojí tak, jak jsem napsala výše (viz § 304: https://zakony­prolidi.cz/cs/2006-262#p304).
Nejde o obor/profesi zaměstnance, ale o obor působnosti zaměstnavatele.

Popelář → nespadá to pod město/obec (státní správu)?
Nemám přesné informace, jenom jsem slyšela, že státním
zaměstnancům brání zaměstnavatelé podnikat.

Další odpovědi
Klaproth

Pokud je mu dotován plat, tak se zřejmě jedná o státního zaměstnance a ti mají podnikání velice omezené.

anonym

Vy jako zaměstnanec neznáte zákoník práce? A ty jako uživatel počítače a internetu víš taky všechno? Ta zase perlí.

mis.marketka

Ivzez – jsem též zaměstnanec a neznám Zákoník práce, jsem i spotřebitel a neznám pořádně ani Spotřebitelský zákon, také jsem členem společnosti a např. o Trestním zákoníku mám povědomí velmi malé…

Arne1

Vojáci, policisté, soudci, státní správa a někteří další mají obecně zákaz vedlejší činnosti bez předchozího povolení

ivzez

@Kevin1993,
hlavně že jste odpověděl na dotaz.
(A jen na to, nač se tazatel ptá.)

ivzez

Mis.Marketka,
asi nikdo nezná všechny zákony.

Ale myslím si, že ty, s jejichž porušováním se lze často setkat, se „hodí znát“. (Poměrně často odpovídám na otázky ohledně porušování zákoníku práce zaměstnavatelem. Kdyby lidé svá práva i povinnosti znali, mohli by mnohému předejít.)