anonym :D

Může takto vypadat podpis?

Zdravím! Za nedlouho si budu dělat občanský průkaz a potřeboval bych poradit, zda bude stačit, když se můj podpis bude skládat pouze z prvního písmene mého příjmení a nějaké dodatečné čárky, aby se neřeklo, že jsem to jaksi odfláknul. :D Je teda možné, podepisovat pouze takovým „znakem“?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Klidně může. I běžný podpis je specifickým znakem člověka, měl by být jedinečný! A teda rozhodně neplatí, že musí být čitelný (to fakt není ničím nařízeno – a není k tomu důvod, spíš naopak).
Na dokumentech, smlouvách a jinde se nad podpis na klávesnici napíše plné znění jména a přijímení (ať je to čitelné) a podpis může být jakýkoli. Pár klikiháků, vlnek a podobně… jde taky o to, aby ho nikdo neuměl zfalšovat (i když tohle se týká už spíš podpisového vzoru). Každý by měl být svůj podpis a NEMUSÍ být čitelný. Ještě třeba rozlišovat (obyčejný) podpis, podpisový vzor a parafu, ale to je celkem jedno. Obojí může být totéž a podpis by mohl/měl být zároveň parafou (ale v tom případě mít dvě „parafy“ – jeden podpis jako běžný, jiný jako podpisový vzor).

A jen tak pro zajímavost, podpis na občance neslouží v žádném případě jako podpisový vzor (jak si mnoho lidí myslí). Podpis na občance se nekontroluje, někteří ji ani nemají podepsanou… Pokud chce někdo tvoji občanku pro identifikaci (úřady, banky atd), tak to chtěji kvůli fotce a údajům, které tam jsou. Vyjma podspisu – ten nikoho nezajímá a není podpisovým vzorem. A na občance se můžeš podepsat, jak chceš. Pokud máš svůj podpis (klikyháky – což je jen dobře), tak není důvod, abys takový nenapsal i na občance. Ale je to jedno.

Parafa není jen pro státníky, používá ho kdekdo. Každá firma a její funcionáří, lidé, co uzavírají dohody atd.
Podpisový vzor by však měl být jiný, než jak se běžně podepisuješ na nějakých dokumentech (ale opakuji, že občanský průkaz není podpisovým vzorem).
Ale v občance fakt můžeš mít, co chceš. Nemusíš vůbec používat stejný podpis, jaký máš tam ani jako „běžný“ podpis ani jako podpisový vzor.
Někdo se mylně domnívá, že když si berou někteří dopravci, pracovníci na přepážkách a jiní občanku, tak porovnávají podpisy… to fakt nedělají. :D Potřebují jen data/info – pro vyplnění nebo kontrolu/porovnání. Pokud chtějí vyjímečně někde porovnat podpis, tak podpisovým vzorem. Pokud ale podepisujete přímo před nimi, má se to myslím za to, že to prostě podepsala ta osoba a je potvrzena pravost… ale to už si nejsem jistý.

Další odpovědi
Drap

Ne. Ve škole ti neřekli co je to podpis?

elkon

Podpis musí být čitelný, ne nějaké „klikyháky“.

Dochy

Myslím, že by podpis měl skutečnému jménu odpovídat, tedy nikoli jedno písmeno a nějaký ocásek. Ale jestli je to zákonem dáno netuším. Pochybuju.

elkon: Tak to by mně zajímalo, jak tohle chceš vymoci. Pochybuju že někdo, kdo mně nezná, bude z mého podpisu schopen zjistit mé jméno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

A zákonem nic takového opravdu dáno není. Navíc nedává smysl, aby vlastnoruční podpis pouze kopíroval čitelné znaky/písmena, která jsou (často) nad ním… čitelnost u podpisu není třeba. Vlastně spíš není žádaná… Ono je to ostatně celkem jedno u „obyčejných“, běžných věcí. Ale osobně si myslím, že je lepší mít nečitelný podpis (obyčejný i podpis. vzor).

Čitelnost se vyžaduje tam, kde se vyplňují údaje, kde se má napsat jméno a přijímením ČITELNĚ, velkým a hůlkovým písmem. A to fakt není podpis. Čitelně to máme napsáno většinou zde – ručně nebo přes počítač (nad podpisem nebo někde na začítku textu/smlouvě), ale podpis má mít jedinec svůj, jedinečný a klidně nečitelný (nebo spíše nečitelný).

Klidně se podívejte na jjakékoli smlouvy, podpisy ředitelů, jednatelů a podobně (statních i soukormých firem/institucí). Pouze vlnky a oni nemají povinnost mít zde parafu a podobně. Přesto je to takhle lepší a profesionálnější.

Disraeli

…psát nečitelně a podepisovat se nečitelně opravdu taky není totéž (kdyby to někoho, nevím proč, napadlo). Třeba doktoři – oni prostě škrábou všeobecně, ale u podpisu je to fakt jedno a není to tam nutné.
Celé texty (smluv, dokumentů) bývají čitelné a nejčastějí psány na počítači. Ale podpisy být nemusí a ani nemají.