František199

Může po mě chtít zaměstnavatel v tomhle případě přesčas?

teoretický příklad:

Mám hpp 37,5 h týdně

Moje pracovní doba v týdnu:
Pondělí – 6.00 do 14.00 (+ dvě hodiny přesčas do 16.00)
útery – 6.00 do 14.00
streda – 6.00 do 14.00
čtvrtek – 6.00 do 14.00
pátek – 6.00 do 14.00
sobota – 6.00 do 14.00 (prescas 7,5 hodin)
nedele volno
ZA CELÝ TÝDEN 9,5 HODIN PŘESČAS (ponděli 2hodiny + sobota 7,5 hodiny)

Podle zákona nesmí přesčas překročit 8 hodin týdně.

Ovšem četl jsem vyjímku, že pokud bude za celý týden splnění nepretrzita doba odpocinku minimálně 35 hodin, může po mě zamestnavatel chtít vykonávat prescas nad rámec zákona nad 8 hodin týdně.

V tomhle uvedeném příkladu je nepretrzity odpocinek Sobota od 14 hod až pondělí do 6 hod = 40 hodin.

Chápu to správně?

Odpovědi
Mc Merkurion

… kecáš, všechnl jsi četl a pochopil špatně, nepřetržitá doba odpočinku 35 hodin je důležitá u dvanáctek, mimochodem za tejden je zákoných 40 hod, těch 37,5 je při směnách …

elkon

Zaměstnavatel ti může přesčas nařídit, je-li to potřeba, např. z důvodu možného ohrožení sjednané dodávky, nebo mohlo-li by dojít k ohrožení výroby, nebo z jiných vážných důvodů.

Dochy

McMerkurion: Nepřetržitá doba odpočinku je i u běžných směn. Obvykle bez problémů splněna během víkendu.
37.5 může být ve více případech, navíc je možné si dohodnout prac. dobu kratší.

Mc Merkurion

… ano, jenže u těch ostatních je právě bez problémů splněna, proto se používá jinde … ano, může, jenže už ten rozdíl má vliv na celoroční počet přesčasů, se souhlasem zaměstnance může jít až okolo pěti set hodin …

František199

Takže odpoved na moji otázku je?

František199

Mc Merkurion plácáš pátý přes devátý sám tomu nerozumíš…pleteš nějakých 40 hodin s 37,5 :D

Mc Merkurion

… přečti si zákoník práce a počet hodin za týden, od čehož se odvíjí počet přesčasových hodin … jo, a pozor, jsou profese a odvětví, kde neplatí nic, ani těch 35 hodin volna …

František199

Dobrá. A co když půjdu na nařízený přesčas v pondělí místo od 6.00 do 14.00 budu od dvě hodiny déle do čtyř. Dále mi přikáže jít v sobotu na přesčas od 6.00 do 14.00.
To může? Když celkový rozsah práce přesčas činí v průměru jen 8 hodin týdně?

Odpověd:
Pokud při tom dodrží dobu nepřetržitého odpočinku, tak může. Nemůže to tak ale dělat trvale, roční limit je 150 hodin. A ten přesčas pak musí proplatit nebo poskytnout náhradní volno.