Avatar uživatele
František199

Může po mě chtít zaměstnavatel v tomhle případě přesčas?

teoretický příklad:

Mám hpp 37,5 h týdně

Moje pracovní doba v týdnu:
Pondělí – 6.00 do 14.00 (+ dvě hodiny přesčas do 16.00)
útery – 6.00 do 14.00
streda – 6.00 do 14.00
čtvrtek – 6.00 do 14.00
pátek – 6.00 do 14.00
sobota – 6.00 do 14.00 (prescas 7,5 hodin)
nedele volno
ZA CELÝ TÝDEN 9,5 HODIN PŘESČAS (ponděli 2hodiny + sobota 7,5 hodiny)

Podle zákona nesmí přesčas překročit 8 hodin týdně.

Ovšem četl jsem vyjímku, že pokud bude za celý týden splnění nepretrzita doba odpocinku minimálně 35 hodin, může po mě zamestnavatel chtít vykonávat prescas nad rámec zákona nad 8 hodin týdně.

V tomhle uvedeném příkladu je nepretrzity odpocinek Sobota od 14 hod až pondělí do 6 hod = 40 hodin.

Chápu to správně?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? BloodyEl před 1394 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… kecáš, všechnl jsi četl a pochopil špatně, nepřetržitá doba odpočinku 35 hodin je důležitá u dvanáctek, mimochodem za tejden je zákoných 40 hod, těch 37,5 je při směnách …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Zaměstnavatel ti může přesčas nařídit, je-li to potřeba, např. z důvodu možného ohrožení sjednané dodávky, nebo mohlo-li by dojít k ohrožení výroby, nebo z jiných vážných důvodů.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

McMerkurion: Nepřetržitá doba odpočinku je i u běžných směn. Obvykle bez problémů splněna během víkendu.
37.5 může být ve více případech, navíc je možné si dohodnout prac. dobu kratší.

před 1394 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… ano, jenže u těch ostatních je právě bez problémů splněna, proto se používá jinde … ano, může, jenže už ten rozdíl má vliv na celoroční počet přesčasů, se souhlasem zaměstnance může jít až okolo pěti set hodin …

před 1394 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
František199

Takže odpoved na moji otázku je?

před 1394 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
František199

Mc Merkurion plácáš pátý přes devátý sám tomu nerozumíš…pleteš nějakých 40 hodin s 37,5 :D

před 1394 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… přečti si zákoník práce a počet hodin za týden, od čehož se odvíjí počet přesčasových hodin … jo, a pozor, jsou profese a odvětví, kde neplatí nic, ani těch 35 hodin volna …

před 1394 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
František199

Dobrá. A co když půjdu na nařízený přesčas v pondělí místo od 6.00 do 14.00 budu od dvě hodiny déle do čtyř. Dále mi přikáže jít v sobotu na přesčas od 6.00 do 14.00.
To může? Když celkový rozsah práce přesčas činí v průměru jen 8 hodin týdně?

Odpověd:
Pokud při tom dodrží dobu nepřetržitého odpočinku, tak může. Nemůže to tak ale dělat trvale, roční limit je 150 hodin. A ten přesčas pak musí proplatit nebo poskytnout náhradní volno.

před 1394 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek